REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trudno oszacować potencjał ludzki i wiedzę w księgach rachunkowych

REKLAMA

Polska ustawa o rachunkowości nie jest dostosowana do Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Nie jest w stanie mierzyć tego, co w każdej firmie najważniejsze - zasobów ludzkich i wiedzy.

W Polsce mamy do czynienia z dualizmem w rachunkowości. Z jednej strony są MSR-y, z drugiej ustawa o rachunkowości, która nie jest dostosowana do standardów – uważa dr André Helin, prezes firmy audytorskiej BDO Polska. Jednak MSR-y też mają wady, przykładowo nie regulują wielu istotnych kwestii, a także nie są w stanie mierzyć zasobów ludzkich i wiedzy.

W pierwszym dniu XI Ogólnopolskiego Forum Rachunkowości eksperci omawiali zastosowanie Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR-ów) w praktyce.

– Często zdarza się, że jednostki muszą stosować zarówno zasady wynikające z ustawy o rachunkowości, jak i MSR. To przysparza wielu trudności, m.in. przy tworzeniu sprawozdań finansowych – wskazała Ewa Jakubczyk-Cały, prezes firmy audytorskiej PKF Consult. Jej zdaniem, ustawa o rachunkowości nie reguluje: zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych, dokumentowania zdarzeń gospodarczych czy inwentaryzacji.

Według prof. dr hab. Elżbiety Mączyńskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, zasoby ludzkie nie doczekały się do tej pory należytego systemu ewidencji. Bardzo prawdopodobne jest to, że firmy inwestujące w rozwój i wiedzę pracowników będą wykazywały słabsze sprawozdania finansowe niż te, które tego nie robią.

Nie wszyscy stosują MSR

Ustawa o rachunkowości wymienia jednostki zobligowane do stosowania MSR i takie, która mają taką możliwość. Uczestnicy Forum wskazywali, że standardy są skomplikowane, ale mają przyszłość.

– Na razie nie stosujemy standardów. Jednak ich tłumaczenia są często niekomunikatywne i niespójne. Aby je zrozumieć, trzeba je porównywać i łączyć ze sobą, co jest trudne i pracochłonne – zauważyła Bożena Ciska z firmy Sertop Tychy.

Natomiast Paulina Strzelec z firmy Karol Kania i Synowie podkreśliła, że problemy ze stosowaniem MSR dopiero będą się pojawiać, gdy firmy zaczną je stosować w praktyce.

Dr André Helin podkreślił, że standardy nigdy nie rozwiążą wszystkich pojawiających się problemów.

Informacje o zagrożeniu

Poza istotą stosowania odpowiednich form zarządzania biznesem, w tym stosowania odpowiednich polityk rachunkowości, eksperci na Forum zwrócili uwagę na aspekty systemów wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami w firmie. Statystyki międzynarodowe dowodzą, że ponad połowa z nowo powstających firm bankrutuje w ciągu czterech lat. Dlatego dla menedżera istotne jest dysponowanie informacjami o zagrożeniach odpowiednio wcześniej. Według prof. Elżbiety Mączyńskiej, firmy powinny być wrażliwe na zmiany otoczenia. Niestety, systemy wczesnego ostrzegania nie cieszą się w Polsce popularnością.

– Przedsiębiorcy nie mogą upajać się sukcesem. Trzeba być czujnym i czuć na plecach oddech konkurencji – dodaje nasza rozmówczyni.

Dziś eksperci zanalizują zagadnienia dotyczące podatków w 2007 roku i przedstawią problemy, z jakimi mogą spotkać się przedsiębiorcy od 1 stycznia.

ZAGROŻENIA W BIZNESIE
• bariery mentalne – pracownicy i menedżerowie nie dzielą się swoją wiedzą,
• niewłaściwe zarządzanie innowacjami i wiedzą,
• paradoks sukcesu – w warunkach sukcesu łatwo się zapomina, że każda zmiana może przynieść oprócz profitów i dobrych wyników także skutki negatywne,
• przedsiębiorstwa mają tendencje do bagatelizowania zagrożeń, przez co łatwiej popaść w kłopoty
• niewiedza o... własnej niewiedzy.

CELE I TEMATY KONFERENCJI
Konferencja poświęcona podatkom i rachunkowości organizowana przez Centrum Edukacji Infor Training i Gazetę Prawną. Rozpoczęła się 7 listopada 2006 r. i potrwa do 10 listopada w Wiśle.

Bierze w niej udział 100 uczestników i 22 wykładowców, ekspertów z zakresu podatków i rachunkowości (doradcy podatkowi, biegli rewidenci, prawnicy, prezesi firm audytorskich, wykładowcy polskich uczelni).

Celem Forum jest przedstawienie koncepcji zarządzania podatkami i rachunkowością, tak aby osiągnąć wzrost wartości firmy. To również miejsce wymiany doświadczeń wszystkich, dla których podatki i rachunkowość stanowią klucz do sukcesu i rozwoju firmy.

Ewa Matyszewska, Łukasz Zalewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

  Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

  Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

  Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

  Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

  Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

  Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku

  Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  REKLAMA