REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 2009 roku będą nowe standardy

REKLAMA

Za dwa lata międzynarodowe i amerykańskie standardy będą podobne. Sprawozdania finansowe będą odzwierciedlały prawdziwą wartość spółek. Za nowe rozwiązania zapłacą podmioty zobowiązane do ich stosowania


Zmiana prawa

Przez najbliższe dwa lata nie będzie dużych zmian w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (MSSF). Taką decyzję podjęła Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (International Accounting Standard Board IASB). Doktor Radosław Ignatowski, adiunkt w Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego oraz członek Komitetu Standardów Rachunkowości, twierdzi jednak, że to tylko cisza przed burzą. Jego zdaniem od 1 stycznia 2009 r. będziemy mieli jakościowo zupełnie nową rachunkowość międzynarodową. Planowane zmiany są na tyle duże, że w wielu przypadkach mogą wpływać na wyniki finansowe firm stosujących obecnie Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej.

Nowe standardy

Zapowiadane zmiany to efekt współpracy, jaka została podjęta między IASB i amerykańską Radą Standardów Rachunkowości Finansowej. Jej skutkiem ma być realizacja programu zbieżności MSSF i standardów amerykańskich. Celem jest natomiast wypracowanie wspólnych, globalnych, powszechnie akceptowanych i stosowanych wysokiej jakości standardów rachunkowości w zakresie sprawozdawczości finansowej.
Profesor Gertruda Świderska, przewodnicząca Komitetu Standardów Rachunkowości i kierownik Katedry Rachunkowości Menedżerskiej SGH, określa nadchodzące zmiany w MSSF jako rewolucyjne. Jej zdaniem do ujednolicenia standardów międzynarodowych i amerykańskich musiało w końcu dojść. Skorzysta na tym wiele spółek, które w tej chwili muszą tworzyć sprawozdania dwa razy – oddzielnie według MSSF i oddzielnie według standardów amerykańskich. Będzie to również korzystna zmiana dla inwestorów. Mając przed sobą wiarygodny obraz firmy, łatwiej podejmą decyzje o kolejnych inwestycjach.

Oczekiwane zmiany

– Największą zaletą ma być to, że sprawozdania będą przedstawiały bardziej wiarygodny obraz firmy – twierdzi nasza rozmówczyni. Przewidziane jest m.in. włączenie do aktywów tzw. zasobów intelektualnych. Obecnie tylko niektóre wartości niematerialne i prawne muszą być ujęte w księgach rachunkowych i sprawozdaniu. Takie ujęcie nie pozostanie jednak bez wpływu na wartość majątku spółek.
– Większość składników majątku, które w gospodarce opartej na wiedzy stanowią kluczowe czynniki sukcesu, w tej chwili nie jest pokazana w bilansie – dodaje Gertruda Świderska. Stąd tak konieczne jest wprowadzenie planowanych zmian. W wielu spółkach występuje duża różnica między wartością rynkową i księgową. W spółkach tych niezbędna będzie zatem weryfikacja definicji aktywów dokonana przez IASB.
W lipcu 2006 r. został przekazany do powszechnej dyskusji materiał (Discussion Paper) obejmujący wyniki prac nad celami i cechami jakościowymi raportów finansowych. Przyjęte przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości w kwietniu 2001 r. założenia koncepcyjne dotyczą sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych. Zdaniem Gertrudy Świderskiej przygotowywane są założenia koncepcyjne raportów finansowych. Różnica jest istotna, gdyż raport finansowy obejmuje sprawozdanie finansowe oraz inne finansowe i niefinansowe informacje.

Czas na przygotowania

Wiadomo już, że nowe rozwiązania zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. Biegła rewident Anna Sirocka, partner Ernst & Young przyznaje, że Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości nie będzie przez dwa kolejne lata zmuszała firm do wdrażania nowych standardów rachunkowości. Będzie jednak w tym czasie nad nimi pracować i je wydawać.
– Spółki będą mogły zdecydować się na ich wcześniejsze zastosowanie – podkreśla nasza rozmówczyni.
O tym, że lata 2007 i 2008 nie będą zupełnie wolne od zmian w międzynarodowych standardach, informuje również doktor Radosław Ignatowski. Jego zdaniem w tym czasie zostaną zrealizowane te projekty, które IASB wyznaczył jako pilne i niezbędne. Będą one dotyczyły zmian w pięciu standardach: MSR 33 – Zysk przypadający na jedną akcję, MSR 32 – Instrumenty finansowe: ujawnianie i prezentacja; MSSF 2 – Płatności w formie akcji własnych, MSR 24 – Ujawnianie informacji na temat podmiotów powiązanych i MSSF 1 – Zastosowanie MSSF po raz pierwszy.
Zmianie, co podkreśla z kolei Anna Sirocka, nie ulegnie również podejście Rady do interpretacji. Interpretacje takie będą się ukazywać i będą obowiązywać w niedługim po opublikowaniu czasie – dotyczą one jednak już istniejących standardów, więc nie wprowadzają zmian w sprawozdawczości, a jedynie wyjaśniają wątpliwości.
Okres do stycznia 2009 r. to czas na to, by przygotować się do wdrożenia nowych standardów.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 


Agnieszka Pokojska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Limity podatkowe w 2025 roku - PIT, VAT, ryczałt

Początek roku to dla wielu przedsiębiorców, a także księgowych okazja do zaplanowania kolejnych 12 miesięcy intensywnej pracy. Warto pamiętać o obowiązujących w tym roku limitach podatkowych, po przekroczeniu których zmieniają się niektóre obowiązki właścicieli firm. To od nich zależą także określone przywileje i uprawnienia związane z wybraną formą rozliczeń. Sprawdzamy, jak zmieniły się limity na 2025 rok, które bezpośrednio wpływają na zobowiązania na rzecz Urzędu Skarbowego lub ZUS-u. 

Składki ZUS w 2025 r.: działalność gospodarcza (duży i mały ZUS). Kwoty składek i podstawy wymiaru

W ślad za wzrostem minimalnego wynagrodzenia oraz prognozowanym przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem, w 2025 roku zwiększyły się także składki na ubezpieczenia społeczne. ZUS podał kwoty tych składek i podstaw ich wymiaru.

Wspólne rozliczenie PIT: Jak zaoszczędzić na podatkach z małżonkiem? Sprawdź, kto może skorzystać!

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem to możliwość, która znacząco może obniżyć należny podatek, zwłaszcza gdy różnice w dochodach są duże. Aby skorzystać z tego rozwiązania, musisz spełnić kilka warunków, takich jak wspólność majątkowa czy odpowiednia forma opodatkowania. Sprawdź, kto może rozliczać się wspólnie i jakie korzyści przynosi to rozwiązanie!

Mały ZUS plus 2025 – zgłoszenia tylko do końca stycznia. Kalkulator obniżonych składek przedsiębiorców na zus.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom, prowadzącym działalność gospodarczą na małą skalę, że do końca stycznia 2025 r. mogą zgłosić się do „małego ZUS plus”, aby opłacać w nowym roku niższe składki liczone od dochodu. Nowego zgłoszenia nie muszą czynić przedsiębiorcy, którzy korzystali z ulgi w grudniu 2024 r. i chcą ją kontynuować.

REKLAMA

Sprzedajesz w internecie? Uważaj na próg 3 225 zł miesięcznie! Za złamanie nowych przepisów grożą surowe kary

To już koniec szarej strefy w sprzedaży przez internet, w tym na takiej popularnej platformie jak Allegro. Jeśli sprzedający przysłowiowy Kowalski uzyskuje przychody 3 225 złotych miesięcznie, musi zarejestrować działalność lub firmę i spodziewać się kontroli podatkowej. Za złamanie nowych regulacji grożą kary i grzywny.

Rząd nie dostrzega tej luki podatkowej. Dlatego teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci

Okazuje się, że rząd nie dostrzega systemowej luki - a mógłby zyskać ponad miliard złotych z podatków i uchronić Polaków przed szeregiem zagrożeń. W związku z tym teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci – alarmuje Warsaw Enterprise Institute w opublikowanym właśnie raporcie.

Będzie super-urząd do kontroli przedsiębiorców. Bo rząd szuka pieniędzy. Jakie skutki dla firm?

Rząd ogłosił pomysł powstania specjalistycznego zespołu mającego na celu skuteczniejszą walkę z szarą strefą i unikaniem opodatkowania. Ma to być "Międzyresortowy Zespół do spraw przeciwdziałania szarej strefie" - już teraz zwany przez niektórych "super-urzędem" lub "super-skarbówką". Nowa inicjatywa zakłada wykorzystanie zaawansowanych technologii analitycznych, które pomogą w precyzyjnym typowaniu podatników do kontroli. Celem projektu jest uszczelnienie systemu podatkowego, poprawa ściągalności podatków, opłat, składek i innych należności publicznoprawnych oraz ograniczenie nielegalnych praktyk w obrocie gospodarczym. Dzięki temu uczciwie działający przedsiębiorcy mają zyskać równą przestrzeń konkurencyjną.

KSeF w 2025 roku: Co musisz wiedzieć, aby uniknąć problemów w 2026 roku?

Przedsiębiorcy, nadchodzi czas zmian! Obowiązkowe e-faktury w KSeF to rewolucja w polskiej księgowości, która wejdzie w życie w 2026 roku. Co zrobić, aby przygotować się na nowe zasady już w 2025 roku? Kluczowe decyzje, technologia i szkolenia – dowiedz się, jak uniknąć chaosu i zyskać przewagę dzięki wcześniejszemu wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur.

REKLAMA

Od 6 stycznia 2025 r. ZUS przyjmuje wnioski o umorzenie składek od płatników poszkodowanych w wyniku powodzi z września 2024 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że 6 stycznia 2025 roku ruszyło przyjmowanie wniosków o umorzenie składek od płatników poszkodowanych w wyniku powodzi z września 2024 r. Jakie warunki należy spełniać?

Zmiana stawki podatku za garaż w budynkach wielorodzinnych

Od początku 2025 roku zmieniło się opodatkowanie garaży w budynkach wielorodzinnych. W związku nowymi przepisami nastąpiło zrównanie stawek opodatkowania garaży. W niektórych przypadkach oznacza to obniżkę podatku.

REKLAMA