reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 2009 roku będą nowe standardy

Od 2009 roku będą nowe standardy

Za dwa lata międzynarodowe i amerykańskie standardy będą podobne. Sprawozdania finansowe będą odzwierciedlały prawdziwą wartość spółek. Za nowe rozwiązania zapłacą podmioty zobowiązane do ich stosowaniaZmiana prawa

Przez najbliższe dwa lata nie będzie dużych zmian w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (MSSF). Taką decyzję podjęła Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (International Accounting Standard Board IASB). Doktor Radosław Ignatowski, adiunkt w Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego oraz członek Komitetu Standardów Rachunkowości, twierdzi jednak, że to tylko cisza przed burzą. Jego zdaniem od 1 stycznia 2009 r. będziemy mieli jakościowo zupełnie nową rachunkowość międzynarodową. Planowane zmiany są na tyle duże, że w wielu przypadkach mogą wpływać na wyniki finansowe firm stosujących obecnie Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej.

Nowe standardy

Zapowiadane zmiany to efekt współpracy, jaka została podjęta między IASB i amerykańską Radą Standardów Rachunkowości Finansowej. Jej skutkiem ma być realizacja programu zbieżności MSSF i standardów amerykańskich. Celem jest natomiast wypracowanie wspólnych, globalnych, powszechnie akceptowanych i stosowanych wysokiej jakości standardów rachunkowości w zakresie sprawozdawczości finansowej.
Profesor Gertruda Świderska, przewodnicząca Komitetu Standardów Rachunkowości i kierownik Katedry Rachunkowości Menedżerskiej SGH, określa nadchodzące zmiany w MSSF jako rewolucyjne. Jej zdaniem do ujednolicenia standardów międzynarodowych i amerykańskich musiało w końcu dojść. Skorzysta na tym wiele spółek, które w tej chwili muszą tworzyć sprawozdania dwa razy – oddzielnie według MSSF i oddzielnie według standardów amerykańskich. Będzie to również korzystna zmiana dla inwestorów. Mając przed sobą wiarygodny obraz firmy, łatwiej podejmą decyzje o kolejnych inwestycjach.

Oczekiwane zmiany

– Największą zaletą ma być to, że sprawozdania będą przedstawiały bardziej wiarygodny obraz firmy – twierdzi nasza rozmówczyni. Przewidziane jest m.in. włączenie do aktywów tzw. zasobów intelektualnych. Obecnie tylko niektóre wartości niematerialne i prawne muszą być ujęte w księgach rachunkowych i sprawozdaniu. Takie ujęcie nie pozostanie jednak bez wpływu na wartość majątku spółek.
– Większość składników majątku, które w gospodarce opartej na wiedzy stanowią kluczowe czynniki sukcesu, w tej chwili nie jest pokazana w bilansie – dodaje Gertruda Świderska. Stąd tak konieczne jest wprowadzenie planowanych zmian. W wielu spółkach występuje duża różnica między wartością rynkową i księgową. W spółkach tych niezbędna będzie zatem weryfikacja definicji aktywów dokonana przez IASB.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama