REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 2009 roku będą nowe standardy

REKLAMA

Za dwa lata międzynarodowe i amerykańskie standardy będą podobne. Sprawozdania finansowe będą odzwierciedlały prawdziwą wartość spółek. Za nowe rozwiązania zapłacą podmioty zobowiązane do ich stosowania


Zmiana prawa

Przez najbliższe dwa lata nie będzie dużych zmian w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (MSSF). Taką decyzję podjęła Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (International Accounting Standard Board IASB). Doktor Radosław Ignatowski, adiunkt w Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego oraz członek Komitetu Standardów Rachunkowości, twierdzi jednak, że to tylko cisza przed burzą. Jego zdaniem od 1 stycznia 2009 r. będziemy mieli jakościowo zupełnie nową rachunkowość międzynarodową. Planowane zmiany są na tyle duże, że w wielu przypadkach mogą wpływać na wyniki finansowe firm stosujących obecnie Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej.

Nowe standardy

Zapowiadane zmiany to efekt współpracy, jaka została podjęta między IASB i amerykańską Radą Standardów Rachunkowości Finansowej. Jej skutkiem ma być realizacja programu zbieżności MSSF i standardów amerykańskich. Celem jest natomiast wypracowanie wspólnych, globalnych, powszechnie akceptowanych i stosowanych wysokiej jakości standardów rachunkowości w zakresie sprawozdawczości finansowej.
Profesor Gertruda Świderska, przewodnicząca Komitetu Standardów Rachunkowości i kierownik Katedry Rachunkowości Menedżerskiej SGH, określa nadchodzące zmiany w MSSF jako rewolucyjne. Jej zdaniem do ujednolicenia standardów międzynarodowych i amerykańskich musiało w końcu dojść. Skorzysta na tym wiele spółek, które w tej chwili muszą tworzyć sprawozdania dwa razy – oddzielnie według MSSF i oddzielnie według standardów amerykańskich. Będzie to również korzystna zmiana dla inwestorów. Mając przed sobą wiarygodny obraz firmy, łatwiej podejmą decyzje o kolejnych inwestycjach.

Oczekiwane zmiany

– Największą zaletą ma być to, że sprawozdania będą przedstawiały bardziej wiarygodny obraz firmy – twierdzi nasza rozmówczyni. Przewidziane jest m.in. włączenie do aktywów tzw. zasobów intelektualnych. Obecnie tylko niektóre wartości niematerialne i prawne muszą być ujęte w księgach rachunkowych i sprawozdaniu. Takie ujęcie nie pozostanie jednak bez wpływu na wartość majątku spółek.
– Większość składników majątku, które w gospodarce opartej na wiedzy stanowią kluczowe czynniki sukcesu, w tej chwili nie jest pokazana w bilansie – dodaje Gertruda Świderska. Stąd tak konieczne jest wprowadzenie planowanych zmian. W wielu spółkach występuje duża różnica między wartością rynkową i księgową. W spółkach tych niezbędna będzie zatem weryfikacja definicji aktywów dokonana przez IASB.
W lipcu 2006 r. został przekazany do powszechnej dyskusji materiał (Discussion Paper) obejmujący wyniki prac nad celami i cechami jakościowymi raportów finansowych. Przyjęte przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości w kwietniu 2001 r. założenia koncepcyjne dotyczą sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych. Zdaniem Gertrudy Świderskiej przygotowywane są założenia koncepcyjne raportów finansowych. Różnica jest istotna, gdyż raport finansowy obejmuje sprawozdanie finansowe oraz inne finansowe i niefinansowe informacje.

Czas na przygotowania

Wiadomo już, że nowe rozwiązania zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. Biegła rewident Anna Sirocka, partner Ernst & Young przyznaje, że Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości nie będzie przez dwa kolejne lata zmuszała firm do wdrażania nowych standardów rachunkowości. Będzie jednak w tym czasie nad nimi pracować i je wydawać.
– Spółki będą mogły zdecydować się na ich wcześniejsze zastosowanie – podkreśla nasza rozmówczyni.
O tym, że lata 2007 i 2008 nie będą zupełnie wolne od zmian w międzynarodowych standardach, informuje również doktor Radosław Ignatowski. Jego zdaniem w tym czasie zostaną zrealizowane te projekty, które IASB wyznaczył jako pilne i niezbędne. Będą one dotyczyły zmian w pięciu standardach: MSR 33 – Zysk przypadający na jedną akcję, MSR 32 – Instrumenty finansowe: ujawnianie i prezentacja; MSSF 2 – Płatności w formie akcji własnych, MSR 24 – Ujawnianie informacji na temat podmiotów powiązanych i MSSF 1 – Zastosowanie MSSF po raz pierwszy.
Zmianie, co podkreśla z kolei Anna Sirocka, nie ulegnie również podejście Rady do interpretacji. Interpretacje takie będą się ukazywać i będą obowiązywać w niedługim po opublikowaniu czasie – dotyczą one jednak już istniejących standardów, więc nie wprowadzają zmian w sprawozdawczości, a jedynie wyjaśniają wątpliwości.
Okres do stycznia 2009 r. to czas na to, by przygotować się do wdrożenia nowych standardów.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 


Agnieszka Pokojska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA