reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowelizacja VAT potrzebna do końca roku

Nowelizacja VAT potrzebna do końca roku

Rządowa nowelizacja ustawy o VAT powinna zostać uchwalona do końca roku, ponieważ przedstawiono ją razem ze zmianami w PIT i CIT, z którymi jest powiązana.Zdaniem ekspertów biorących udział w XI Ogólnopolskim Forum Rachunkowości, rządowa nowelizacja ustawy o VAT powinna zostać uchwalona jak najszybciej.
– Zmiany w podatkach dochodowych zostały przyjęte, więc z VAT też nie powinno być problemów, zwłaszcza że w tym przypadku nie obowiązuje miesięczna vacatio legis (red. publikacja zmian podatkowych do 30 listopada) – argumentowała w swoim wystąpieniu Aneta Pożarowska, doradca podatkowy.
W ocenie ekspertów, rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, nad którym trwają obecnie prace w komisjach sejmowych, zawiera dobre rozwiązania. Wiele kwestii zostanie uproszczonych, chociaż nie oznacza to końca kłopotów z interpretacją przepisów.

CO ZMIENI SIĘ W VAT
Jeśli zostaną wprowadzone zmiany w VAT, podatnicy mogą liczyć na:
• uproszczenie rozliczeń wewnątrz-wspólnotowych,
• zmiany dotyczące podstawy opodatkowania,
• zmiany zasad odliczania podatku naliczonego,
• zmiany w zakresie zwrotu podatku,
• likwidację sankcji VAT,
• wprowadzenie ryczałtu VAT,
• nową definicję działalności gospodarczej.

Rewolucyjne rozwiązania

Zdaniem Anety Pożarowskiej nowelizacja ustawy o VAT zawiera rewolucyjne rozwiązania. Pierwszym z nich jest uproszczenie momentu powstania obowiązku podatkowego. Znikną szczególne momenty powstawania obowiązku. Decydujące dla powstania obowiązku podatkowego nie będzie jak dziś wystawienie faktury, a data wydania towaru. Od tej zasady przewidziano tylko kilka wyjątków.
Drugą ważną zmianą przewidzianą w nowelizacji jest likwidacja sankcji VAT.
Z kolei Krzysztof Woźniak, specjalista w dziedzinie podatków pośrednich podkreślił, że mimo stosowania VAT od blisko dekady, nadal wiele kwestii sprawia problemy. Przykładem może być rozstrzygnięcie, jakie czynności podlegają opodatkowaniu VAT.
Zdaniem naszego rozmówcy w Polsce organy podatkowe mają tendencję do stawiania tez, że w sytuacji, gdy nie można jednoznacznie stwierdzić, czy mamy do czynienia z dostawą towarów to z pewnością mamy do czynienia ze świadczeniem usług. A gdy nie wiadomo, jaką stawką VAT objąć te usługi, stosuje się 22 proc.
Z sondy przeprowadzonej wśród uczestników Forum wynika, że oczekują oni szybkich i gruntownych zmian w ustawie o VAT. Mimo że nowelizacja rządowa takiego charakteru nie ma, oceniają, że jest korzystna dla podatników.

Porządkowanie zasad

– Dla praktyków, po nowelizacji przepisy ustawy o VAT będą bardziej czytelne. Porządkują zasady rozliczania podatku, co bardzo ułatwi pracę księgowym – powiedziała Teresa Mączka z Polcargo International. O tym, jak ważna jest czytelność ustawy, świadczą też inne opinie. Aniela Niemiec ze Starostwa Powiatowego Otwock oczekuje, że zasady dotyczące importu towarów będą umieszczone w jednym miejscu, ponieważ odsyłanie z artykułu do artykułu pochłania sporo czasu.
– Powinniśmy zdecydować się na rozwiązania znane w Europie. Chciałbym, aby krajowe regulacje były właściwie dostosowane do VI Dyrektywy – stwierdził Tomasz Kowalik z Altadis Polska. Jego zdaniem najbardziej irytujące są rozbieżności interpretacyjne organów podatkowych w jednej sprawie.

CELE I TEMATY KONFERENCJI
Konferencja zorganizowana przez Centrum Edukacji Infor Training i Gazetę Prawną potrwa do 10 listopada w Wiśle. Poświęcona jest podatkom i rachunkowości. Bierze w niej udział 100 uczestników i 22 wykładowców, ekspertów z zakresu podatków i rachunkowości.
Celem Forum jest przedstawienie koncepcji zarządzania podatkami i rachunkowością, tak aby osiągnąć wzrost wartości firmy.Ewa Matyszewska, Łukasz Zalewski
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama