Podatnicy, u których zostanie przeprowadzona kontrola skarbowa, będą mogli skorygować błędy popełnione we wcześniejszych rozliczeniach.
Nowe prawoNowe przepisy ustawy o kontroli skarbowej wchodzą w życie 11 listopada 2006 r. Regulacje te przewidują
zawieszenie prawa do korekty deklaracji na czas trwania postępowania kontrolnego – w zakresie objętym tym postępowaniem. Jednak uprawnienie do skorygowania deklaracji będzie przysługiwało nadal po zakończeniu postępowania kontrolnego w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.
Kontrolowani podatnicy będą musieli w tym przypadku przestrzegać przewidzianych w ustawie terminów. Otóż będą mogli skorygować – w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym – uprzednio złożoną deklarację podatkową w terminie 14 dni od doręczenia protokołu kontroli. Warto jednocześnie podkreślić, że na możliwość skorygowania deklaracji kontrolujący będzie wskazywał w protokole kontroli.
Na tym jednak nie kończą się obowiązki kontrolowanych podatników. Będą oni musieli, nie później niż w terminie trzech dni, zawiadomić organ kontroli skarbowej o złożeniu do właściwego organu podatkowego korygującej deklaracji. Natomiast w pisemnym uzasadnieniu przyczyn korekty będą musieli wskazać w szczególności, że korekta deklaracji jest związana z postępowaniem kontrolnym prowadzonym przez organ kontroli skarbowej. Z kolei organ podatkowy będzie niezwłocznie informował właściwy organ kontroli skarbowej o złożeniu korygującej deklaracji.
Istotne jest również to, że do kodeksu karnego skarbowego wprowadzono przepis, który wyłącza od odpowiedzialności karnej skarbowej podatników składających prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej. Należy jednak wpłacić w takim przypadku brakujący
podatek wraz z odsetkami za zwłokę. Zatem samoistną ochronę stanowić będzie sama korekta deklaracji – skutecznie złożona wraz z uzasadnieniem, bez konieczności składania czynnego żalu.
Nowelizację ustawy o kontroli skarbowej opublikowano w Dzienniku Ustaw nr 191, poz. 1413.
Krzysztof Tomaszewski