reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dolar najtańszy od 7 lat

Dolar najtańszy od 7 lat

Wczoraj rano kurs dolara osiągnął poziom 3,10 zł i był najniższy od kwietnia 1997 roku. Euro kosztowało od 4,16 do 4,18 zł. Przecena waluty amerykańskiej była związana z sytuacją na rynkach światowych i notowaniami EUR/USD.

Podczas wczorajszych notowań wystąpiła krótka korekta i wczesnym popołudniem złoty nieco osłabł, bo część inwestorów postanowiła zrealizować zyski z obligacji. Kurs EUR/PLN zbliżył się do poziomu 4,18, ale szybko odrobił straty. Po godzinie 16 wspólną walutę wyceniano na 4,1713 zł, a dolar kosztował 3,1045 zł. Według analityków Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej kolejne wsparcie dla EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,14, a dla dolara wynosi 3,06 zł.

Zdaniem byłego członka RPP Bogusława Grabowskiego trwająca od dłuższego czasu aprecjacja złotego wynika z fundamentów, więc interwencje na rynku walutowym w celu osłabienia złotego niewiele pomogą.

Utrzymuje się duże zainteresowanie papierami skarbowymi. Wczoraj resort finansów sprzedał bony skarbowe o wartości 400 mln zł przy popycie sięgającym 1,88 mld zł. Był to kolejny przetarg, na którym znacząco spadła rentowność z 6,696 do 6,542 proc., co zdaniem analityków świadczy o dużym zainteresowaniu papierami skarbowymi ze strony inwestorów zagranicznych. W środę resort finansów zaoferuje 12-letnie obligacje o wartości 800 mln zł.

Zdaniem analityków Pekao S.A. w nadchodzących tygodniach złoty pozostanie silny, ponieważ inwestorzy zagraniczni nadal będą kupować polskie obligacje. Szczególnie aktywni mogą być gracze zza oceanu, ponieważ dla większości amerykańskich funduszy w grudniu rozpoczyna się nowy rok finansowy.

Wczoraj minister finansów zapowiedział, że wyższe wpływy z prywatyzacji ograniczą potrzeby pożyczkowe budżetu. Według wstępnych planów wartość papierów skarbowych oferowanych na rynku krajowym w 2005 roku wyniesie prawie 44 mld zł, dodatkowo rozpatrywana jest emisja obligacji o wartości 10,7 mld zł, skierowana na rynki zagraniczne.

Monika Krześniak
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama