reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrot kosztów dojazdu jest opodatkowany

Zwrot kosztów dojazdu jest opodatkowany

Zwrot kosztów poniesionych przez pracowników z tytułu używania własnych samochodów na potrzeby zakładu pracy podlega opodatkowaniu.


Zgodnie z obowiązującym od ponad roku art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. – dalej ustawa o PIT) zwolnienie dotyczące tzw. ryczałtów samochodowych dla pracowników zostało znacznie ograniczone. Obecnie wolny od podatku dochodowego jest tylko zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania własnych samochodów na potrzeby zakładu pracy w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ich ponoszenia albo możliwość przyznania ich zwrotu wynika wprost z przepisów innych ustaw.

Źródła przychodów

Zwolnienie to obejmuje świadczenia wypłacane na podstawie ustawy z 28 września 1991 r. o lasach i ustawy z dnia 30 lipca 1997 r. o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej Poczta Polska. W tych dwóch przypadkach zwolnieniu będzie podlegała kwota wypłacona na rzecz pracownika do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej sumy ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 km przebiegu pojazdu. Stawki określają przepisy rozporządzenia wykonawczego. Dodatkowym warunkiem pozwalającym na skorzystanie ze zwolnienia jest to, by przebieg pojazdu został udokumentowany w ewidencji prowadzonej przez pracownika.

W pozostałych przypadkach ryczałty samochodowe dla pracowników będą podlegały opodatkowaniu. Jak wyjaśnia adwokat Artur Jezierski, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania.

– Taka definicja przychodów ze stosunku pracy obejmuje wszelkie świadczenia przekazywane pracownikom przez pracodawcę, pozostające w związku ze świadczeniem pracy – mówi Artur Jezierski.

Obowiązki płatnika

Mecenas Jarosław Ostrowski, wspólnik w Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy, zrzeszonej w Consortio LEX, podkreśla, że w takiej sytuacji pracodawca musi wywiązać się z obowiązków płatnika. Zakłady pracy jako płatnicy mają obowiązek obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy. Ponieważ poza określonymi w ustawie wyjątkami ryczałty samochodowe dla pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy płatnik ma obowiązek pobrać i odprowadzić od nich zaliczki na podatek dochodowy.

Aleksandra Tarka

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama