Zwrot kosztów dojazdu jest opodatkowany
REKLAMA
Zgodnie z obowiązującym od ponad roku art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. – dalej ustawa o PIT) zwolnienie dotyczące tzw. ryczałtów samochodowych dla pracowników zostało znacznie ograniczone. Obecnie wolny od podatku dochodowego jest tylko zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania własnych samochodów na potrzeby zakładu pracy w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ich ponoszenia albo możliwość przyznania ich zwrotu wynika wprost z przepisów innych ustaw.
Źródła przychodów
Zwolnienie to obejmuje świadczenia wypłacane na podstawie ustawy z 28 września 1991 r. o lasach i ustawy z dnia 30 lipca 1997 r. o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej Poczta Polska. W tych dwóch przypadkach zwolnieniu będzie podlegała kwota wypłacona na rzecz pracownika do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej sumy ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 km przebiegu pojazdu. Stawki określają przepisy rozporządzenia wykonawczego. Dodatkowym warunkiem pozwalającym na skorzystanie ze zwolnienia jest to, by przebieg pojazdu został udokumentowany w ewidencji prowadzonej przez pracownika.
W pozostałych przypadkach ryczałty samochodowe dla pracowników będą podlegały opodatkowaniu. Jak wyjaśnia adwokat Artur Jezierski, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania.
– Taka definicja przychodów ze stosunku pracy obejmuje wszelkie świadczenia przekazywane pracownikom przez pracodawcę, pozostające w związku ze świadczeniem pracy – mówi Artur Jezierski.
Obowiązki płatnika
Mecenas Jarosław Ostrowski, wspólnik w Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy, zrzeszonej w Consortio LEX, podkreśla, że w takiej sytuacji pracodawca musi wywiązać się z obowiązków płatnika. Zakłady pracy jako płatnicy mają obowiązek obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy. Ponieważ poza określonymi w ustawie wyjątkami ryczałty samochodowe dla pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy płatnik ma obowiązek pobrać i odprowadzić od nich zaliczki na podatek dochodowy.
Aleksandra Tarka
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat