O wysokości stawki decyduje klasyfikacja
REKLAMA
Przed problemem, jaką stawką opodatkować usługi odśnieżania i naprawy dróg leśnych, stanęło nadleśnictwo. Jego zdaniem właściwa jest w tym przypadku stawka VAT 3 proc.
Innego zdania były jednak organy podatkowe. W wydanej interpretacji wyjaśniły, że stosownie do poz. 65 załącznika nr 6 do ustawy o VAT usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna są opodatkowane 3-proc. stawką podatku, ale zasadnicze znaczenie dla jej ustalenia ma właściwe przyporządkowanie wykonanej usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU. Dział 02 tej klasyfikacji obejmuje usługi związane z leśnictwem, włączając m.in. związane z urządzaniem lasu i jego zagospodarowaniem. Odśnieżanie dróg leśnych w celu umożliwienia realizacji prac leśnych nie może zostać zakwalifikowane do usług związanych z leśnictwem.
W opinii organów podatkowych usługi związane z odśnieżaniem dróg leśnych mieszczą się w grupowaniu PKWiU 90.00.30-00.00, natomiast usługi związane z naprawą dróg leśnych w grupowaniu PKWiU 45.23.12-00.00. Konsekwencją jest ich zalicze- nie do opodatkowanych stawką 7-proc. VAT w przypadku odśnieżania dróg leśnych oraz 22-proc. w przypadkach związanych z naprawą dróg.
Z taką interpretacją nie zgodziło się nadleśnictwo. Jego zdaniem celem odśnieżania dróg leśnych jest prowadzenie prawidłowej gospodarki leśnej. Ponadto, zgodnie z ustawą o lasach, drogi leśne są lasem, nie spełniają kryteriów wymaganych dla dróg publicznych. Zaskarżyło więc decyzję organu do sądu.
Sąd stwierdził, że jego obowiązkiem jest zbadanie, czy zaskarżona decyzja nie narusza prawa materialnego, a przy jej wydaniu nie naruszono przepisów postępowania. Sąd nie dokonuje własnych interpretacji, które zastępowałyby interpretacje organów podatkowych. Stanowisko organów oparte zostało na opinii Głównego Urzędu Statystycznego, dlatego skarga została oddalona.
Wyrok jest nieprawomocny.
Sygn. akt SA/O1 300/06
Mirosława Łapińska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA