| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwolnienia stypendiów

Zwolnienia stypendiów

Znowelizowana ustawa o systemie oświaty, która zmienia przepisy o PIT, a obecnie czeka na podpis prezydenta, wprowadzi od przyszłego roku szerszy zakres w stosowaniu zwolnień dla stypendiów.

Od nowego roku w przypadku podpisania ustawy przez prezydenta zgodnie z nowym brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ze zwolnienia ze stypendiów będą korzystały stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł.

Uchwalona ustawa wprowadza jedną zasadniczą zmianę, która ma podstawowe znaczenie dla osób otrzymujących stypendia. Brzmienie przepisu po zmianie powoduje, że zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych będzie przysługiwało dla świadczeń, które będą przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, a nie, jak jest teraz, tylko przez fundacje i stowarzyszenia.

Zwolnienie to będzie dotyczyło więc stypendiów otrzymanych m.in. od organizacji pozarządowych, tj. osób prawnych lub jednostek nieposiadających osobowości prawnej utworzonych na podstawie przepisów ustaw, niebędących jednostkami sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku, fundacji i stowarzyszeń, stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego.

Bogdan Świąder

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK