Podwyżka stawek zależy teraz od posłów
REKLAMA
Nie wiadomo, jaka będzie przyszłość ustawy o zwrocie części wydatków ponoszonych w latach 2006-2012 na ogrzewanie powierzchni bytowych. Zgodnie z projektem miała wejść w życie 1 września tego roku. W lipcu odbyło się jej pierwsze czytanie, po czym projekt utknął w sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Wstrzymanie prac nad ustawą to zła wiadomość dla rządu, ale dobra dla podatników. Oprócz mechanizmu zwrotu podatku ustawa przewiduje istotną zmianę w ustawie o akcyzie – drastyczną podwyżkę maksymalnej stawki podatku na olej opałowy i gaz płynny do samochodów. Jej uchwalenie pozwoliłoby rządowi podnieść stawki podatków na te paliwa w kolejnej nowelizacji rozporządzenia o obniżeniu stawek podatku akcyzowego.
Rząd planował zrównanie wysokości akcyzy na olej opałowy i napędowy od 1 stycznia 2007 r. Miałoby to umożliwić walkę z mafią paliwową. Na początku listopada minister finansów Zyta Gilowska powiedziała, że nie wyklucza podwyżek przed następnym sezonem grzewczym, oczywiście pod warunkiem, że wcześniej posłowie uchwalą ustawę o zwrocie części akcyzy. Ministerstwo Finansów zakłada, że skutki podwyżek zrekompensuje częściowy zwrot podatku. Nie otrzymają go jednak przedsiębiorcy.
Zaproponowane w projekcie rozwiązania krytycznie ocenia dr Aleksander Werner ze Szkoły Głównej Handlowej. W opinii zleconej przez Biuro Analiz Sejmowych zauważa, że ograniczenie zwrotu do kwoty 19 zł za metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni będzie oznaczać uprzywilejowanie podmiotów, które stać na zakup drogich instalacji energooszczędnych.
Limit ten nie uwzględnia także warunków atmosferycznych, które mogą wpłynąć na zwiększenie zużycia oleju opałowego. Ponadto wątpliwości budzi przyznanie prawa do zwrotu akcyzy publicznym i niepublicznym jednostkom organizacyjnym, o których mowa w ustawie o systemie oświaty, żłobkom, szpitalom, przedszkolom itp. Oznacza to, że podmioty te otrzymałyby pomoc publiczną. Zgodę na nią powinna wydać Komisja Europejska.
MAKSYMALNE STAWKI AKCYZY
1. Wynikające z rozporządzenia z 22 kwietnia 2004 r.
Marcin Musiał
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat