reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podwyżka stawek zależy teraz od posłów

Podwyżka stawek zależy teraz od posłów

Minister finansów nie będzie mógł podwyższać akcyzy na olej opałowy i gaz do samochodów jeżeli Sejm nie podniesie maksymalnych stawek akcyzy na te paliwa.Nie wiadomo, jaka będzie przyszłość ustawy o zwrocie części wydatków ponoszonych w latach 2006-2012 na ogrzewanie powierzchni bytowych. Zgodnie z projektem miała wejść w życie 1 września tego roku. W lipcu odbyło się jej pierwsze czytanie, po czym projekt utknął w sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Wstrzymanie prac nad ustawą to zła wiadomość dla rządu, ale dobra dla podatników. Oprócz mechanizmu zwrotu podatku ustawa przewiduje istotną zmianę w ustawie o akcyzie – drastyczną podwyżkę maksymalnej stawki podatku na olej opałowy i gaz płynny do samochodów. Jej uchwalenie pozwoliłoby rządowi podnieść stawki podatków na te paliwa w kolejnej nowelizacji rozporządzenia o obniżeniu stawek podatku akcyzowego.

Rząd planował zrównanie wysokości akcyzy na olej opałowy i napędowy od 1 stycznia 2007 r. Miałoby to umożliwić walkę z mafią paliwową. Na początku listopada minister finansów Zyta Gilowska powiedziała, że nie wyklucza podwyżek przed następnym sezonem grzewczym, oczywiście pod warunkiem, że wcześniej posłowie uchwalą ustawę o zwrocie części akcyzy. Ministerstwo Finansów zakłada, że skutki podwyżek zrekompensuje częściowy zwrot podatku. Nie otrzymają go jednak przedsiębiorcy.

Zaproponowane w projekcie rozwiązania krytycznie ocenia dr Aleksander Werner ze Szkoły Głównej Handlowej. W opinii zleconej przez Biuro Analiz Sejmowych zauważa, że ograniczenie zwrotu do kwoty 19 zł za metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni będzie oznaczać uprzywilejowanie podmiotów, które stać na zakup drogich instalacji energooszczędnych.

Limit ten nie uwzględnia także warunków atmosferycznych, które mogą wpłynąć na zwiększenie zużycia oleju opałowego. Ponadto wątpliwości budzi przyznanie prawa do zwrotu akcyzy publicznym i niepublicznym jednostkom organizacyjnym, o których mowa w ustawie o systemie oświaty, żłobkom, szpitalom, przedszkolom itp. Oznacza to, że podmioty te otrzymałyby pomoc publiczną. Zgodę na nią powinna wydać Komisja Europejska.

MAKSYMALNE STAWKI AKCYZY

1. Wynikające z rozporządzenia z 22 kwietnia 2004 r.
• 232zł/1000 litrów – na oleje opałowe, z których 30 proc. destyluje przy 350 st. C lub których gęstość w temperaturze 15 st. C jest niższa niż 890 kg/m sześcienny (gdy są zabarwione)
• 60 zł/1000 kg – pozostałe z wyłączeniem ciężkich olejów opałowych
• 695 zł/1000 kg – gaz do samochodów
2. Po zmianach
• 1139zł/1000 litrów – na oleje opałowe, z których 30 proc. destyluje przy 350 st. C
• 1284 zł/1000 litrów – pozostałe oleje opałowe
• 1100zł/1000 litrów – gaz do samochodów.


Marcin Musiał
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama