reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spółka musi pobrać zaliczkę

Spółka musi pobrać zaliczkę

Jeśli polska spółka płaci za zlecone firmie zagranicznej usługi doradcze lub prawne, musi od wypłacanych kwot pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Obowiązku tego nie mają spółki posiadające certyfikat rezydencji.


Polskie firmy coraz częściej korzystają z usług świadczonych przez podmioty zagraniczne zwłaszcza wtedy, gdy prowadzona przez nie działalność gospodarcza ma zasięg międzynarodowy. Zlecenie spółkom zagranicznym usług o charakterze niematerialnym czyli doradczych lub prawnych nakłada na polskie firmy dodatkowe obowiązki zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i VAT.

Trzeba pobrać podatek

Dokonując wypłaty na rzecz spółki mającej siedzibę poza terytorium Polski (czyli nierezydenta) z tytułu świadczonych usług doradczych lub prawnych polski podmiot wstępuje w obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych. W myśl art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Polski przez nierezydentów przychodów z tytułu świadczeń m.in. doradczych i usług prawnych ustala się w wysokości 20 proc. przychodów. Stosownie do treści art. 26 ust. 3 polska spółka jako płatnik ma obowiązek pobrać podatek i przekazać w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym go pobrano, do właściwego urzędu skarbowego, składając równocześnie deklarację CIT-10. Warto pamiętać, że w sprawach dotyczących opodatkowania nierezydentów właściwe są wyspecjalizowane tzw. duże urzędy skarbowe funkcjonujące w każdym województwie od 1 stycznia 2004 r.

Podatku nie trzeba jednak zawsze płacić. Istniej możliwość uniknięcia tego obowiązku. Warunkiem jest uzyskanie od nierezydenta certyfikatu rezydencji, tj. zaświadczenia właściwego organu administracji podatkowej potwierdzającego miejsce siedziby podatnika dla celów podatkowych.

WYDATKI BĘDĄ KOSZTEM PODATKOWYM
Wydatki poniesione na zakup od zagranicznej spółki usług doradczych lub prawnych stanowią podatkowy koszt uzyskania przychodu, jeśli tylko istnieje między wydatkiem a przychodem związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Spółki nie powinny w tym przypadku mieć problemu z wykazaniem, że usługi takie pozostają w związku z prowadzoną przez nie działalnością gospodarczą.

Przydatny certyfikat

Po uzyskaniu certyfikatu zastosowanie będą miały nie regulacje ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, lecz postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a krajem, w którym siedzibę ma spółka świadcząca usługę. Jeżeli przedmiotem działalności prowadzonej przez nierezydenta jest świadczenie usług prawnych bądź doradczych, wówczas należności płacone za te usługi kwalifikowane są w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania w kategorii zyski z przedsiębiorstw, które podlegają opodatkowaniu w kraju siedziby spółki świadczącej usługi.

Ważne!
Warto uzyskać certyfikat rezydencji usługodawcy. Dzięki temu można uniknąć uciążliwych obowiązków płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego.

Firma płaci VAT

Zakup usługi doradczej lub prawnej od nierezydenta skutkuje także obowiązkami w zakresie VAT. Usługi prawne lub doradztwa kwalifikowane są jako import usług. Podatnikiem VAT jest firma polska – usługobiorca usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę poza terytorium Polski. Obowiązek podatkowy z tytułu VAT powstanie po stronie usługobiorcy importowanych usług z chwilą wystawienia faktury przez nierezydenta, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi. Polska spółka będzie zobowiązana do rozliczenia podatku należnego VAT według stawki podatkowej obowiązującej w naszym kraju. W terminie 7 dni od wystawienia faktury przez zagranicznego usługodawcę należy wystawić fakturę wewnętrzną.

Radosław Knapik

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama