Biegły zażąda dowodów
REKLAMA
Spółki mają obowiązek zapewnić audytorowi nieograniczony dostęp do wszystkich danych i informacji, które są konieczne do oceny czy sprawozdanie finansowe rzetelnie i jasno odzwierciedla sytuację jednostki.
Informacje z banku…
Jacek Kaczka, dyrektor Kancelarii Biegłego Rewidenta „JK Revi-Consult” podkreśla, że nie są to wyłącznie dane finansowe. Jego zdaniem kontrolowane firmy podpisując umowę z audytorem zobowiązują się dołożyć wszystkich starań, aby osobom przeprowadzającym badanie zostały udzielone wszelkie niezbędne informacje od ich kontrahentów.
– Dotyczy to zwłaszcza informacji od kancelarii prawnych współpracujących z daną firmą na temat spraw przygotowanych do postępowania sądowego – dodaje nasz rozmówca.
Instytucjami zewnętrznymi, od których otrzymuje się informacje podczas badania, są także banki, w których dana firma posiada środki pieniężne lub zaciągnęła kredyty. Nasz rozmówca podkreśla jednak, że procedura potwierdzenia sald rozrachunków wymaga kontaktu z odbiorcami lub dostawcami. Biegłego rewidenta w tym przypadku obowiązuje tajemnica zawodowa, i to także po zakończeniu badania sprawozdania finansowego.
… i z własnej firmy
Z kolei Przemysław Kędzia, biegły rewident, partner zarządzający w Departamencie Audytu, HLB Frąckowiak i Wspólnicy zwraca uwagę, że poza zwykłymi fakturami, umowami, listami płac itp. biegli rewidenci proszą coraz częściej o dodatkowe dokumenty.
– Są to wyceny w wartościach rynkowych, przygotowane przez rzeczoznawców i ekspertów. Będą to też instrumenty finansowe, nieruchomości itp. – wyjaśnia ekspert. Dodaje, że wśród dokumentów tych będą również prognozy przyszłych przepływów pieniężnych przygotowywane przez zarząd, np. test na utratę wartości czy dokumenty wewnętrzne uzasadniające inne szacunki, takie jak stawki amortyzacyjne.
Agnieszka Pokojska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA