reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trzeba stosować skalę PIT

Trzeba stosować skalę PIT

Odszkodowania wypłacane byłym właścicielom prywatnych przedsiębiorstw za niezgodne z prawem upaństwowienie firmy mogą podlegać opodatkowaniu według skali podatkowej.


Odpowiadając na interpelację poselską minister finansów tłumaczy, że ewentualny obowiązek opodatkowania odszkodowań przyznawanych byłym właścicielom lub ich spadkobiercom za niezgodne z prawem upaństwowienie przedsiębiorstw prywatnych zależy od tego, czy mieszczą się one w katalogu zwolnień. Z interpelacji wynika, że odszkodowania, których wysokość ustalono na podstawie ekspertyz biegłych, są opodatkowane według skali, natomiast wypłacane na podstawie przepisów ustawy - nie.


Jak wyjaśnia MF, zgodnie z ustawą z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176, z późn. zm.) opodatkowaniu podlegają wszelkie dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c, oraz dochody, od których zaniechano poboru podatku. Wolne od podatku są wyłącznie odszkodowania, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3, 3a, 3b, 3c, 3d, 4, 29, 106 i 120 ustawy. W konsekwencji, jeżeli przyznane odszkodowanie nie mieści się w zakresie wymienionych zwolnień przedmiotowych lub nie został od niego zaniechany pobór podatku dochodowego, to na osobie, która je otrzymała, ciąży obowiązek podatkowy. MF podkreśla, że wszelkie przepisy dotyczące preferencyjnych rozwiązań w PIT muszą być interpretowane ściśle.


Przypomina też, że odszkodowania podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej należy wykazać w zeznaniu wraz z innymi dochodami uzyskanymi w danym roku podatkowym (podlegającymi opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej), w celu obliczenia kwoty należnego podatku od łącznych dochodów. Podatek należy uiścić w terminie określonym dla złożenia zeznania za dany rok podatkowy.

Marcin Musiał

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama