| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trzeba stosować skalę PIT

Trzeba stosować skalę PIT

Odszkodowania wypłacane byłym właścicielom prywatnych przedsiębiorstw za niezgodne z prawem upaństwowienie firmy mogą podlegać opodatkowaniu według skali podatkowej.


Odpowiadając na interpelację poselską minister finansów tłumaczy, że ewentualny obowiązek opodatkowania odszkodowań przyznawanych byłym właścicielom lub ich spadkobiercom za niezgodne z prawem upaństwowienie przedsiębiorstw prywatnych zależy od tego, czy mieszczą się one w katalogu zwolnień. Z interpelacji wynika, że odszkodowania, których wysokość ustalono na podstawie ekspertyz biegłych, są opodatkowane według skali, natomiast wypłacane na podstawie przepisów ustawy - nie.


Jak wyjaśnia MF, zgodnie z ustawą z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176, z późn. zm.) opodatkowaniu podlegają wszelkie dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c, oraz dochody, od których zaniechano poboru podatku. Wolne od podatku są wyłącznie odszkodowania, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3, 3a, 3b, 3c, 3d, 4, 29, 106 i 120 ustawy. W konsekwencji, jeżeli przyznane odszkodowanie nie mieści się w zakresie wymienionych zwolnień przedmiotowych lub nie został od niego zaniechany pobór podatku dochodowego, to na osobie, która je otrzymała, ciąży obowiązek podatkowy. MF podkreśla, że wszelkie przepisy dotyczące preferencyjnych rozwiązań w PIT muszą być interpretowane ściśle.


Przypomina też, że odszkodowania podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej należy wykazać w zeznaniu wraz z innymi dochodami uzyskanymi w danym roku podatkowym (podlegającymi opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej), w celu obliczenia kwoty należnego podatku od łącznych dochodów. Podatek należy uiścić w terminie określonym dla złożenia zeznania za dany rok podatkowy.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i Doradca podatkowy, Parter Zarządzający Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »