| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od zysku zatrzymanego w spółce jest podatek

Od zysku zatrzymanego w spółce jest podatek

Do opodatkowania zatrzymanego zysku należy przyjąć wartość oprocentowania, jakie podatnik musiałby zapłacić, gdyby zaciągnął kredyt w banku.


Organy podatkowe zarzuciły spółce błędne rozliczenie podatku dochodowego za 2000 rok. Powód, to zaniżanie dochodu z tytułu umów zawieranych w ramach podmiotów powiązanych. Spółka nie wykazała też jako przychodu nieodpłatnego świadczenia w postaci zatrzymanego w spółce zysku.


Po bezskutecznym odwołaniu podatnika sprawa trafiła do sądu I instancji. Sąd uwzględnił skargę, ale tylko częściowo przyznał rację podatnikowi. Uznał, że zatrzymany w spółce zysk do podziału był nieodpłatnym świadczeniem, ale mógł być przychodem tylko w tym roku, w którym została podjęta uchwała w tej sprawie.


Co do skutków podatkowych powiązań między polską i szwedzką spółką przyznał rację organom podatkowym. W ocenie sądu istniały podstawy do oszacowania z uwagi na powiązania obu podmiotów.


Z wyroku nie była zadowolona ani spółka, ani dyrektor izby skarbowej. Naczelny Sąd Administracyjny musiał więc rozpoznać dwie skargi kasacyjne. Zdaniem organu sąd I instancji błędnie przyjął, że nieodpłatnie świadczenie mogło mieć miejsce tylko w roku udostępnienia zysku. Nieodpłatnym świadczeniem nie jest w tym przypadku sam zysk, ale możliwość korzystania z niego.


NSA uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania, przyznając rację obu stronom. Sąd potwierdził, że jeśli chodzi o zysk zatrzymany w spółce mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem, ale jego wartość odpowiada wysokości oprocentowania jakie spółka musiałaby zapłacić zaciągając kredyt w lokalnym banku. Przyjęcie, że jest to przychód tylko roku, w którym podjęto uchwałę o zatrzymaniu zysku, było błędem.


Sygn. akt IIFSK 8/06

Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK