reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W tym roku podatek od środków transportowych podatnik może zapłacić w dwóch ratach

W tym roku podatek od środków transportowych podatnik może zapłacić w dwóch ratach

Od początku roku podatek od środków transportowych można płacić w dwóch ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego.


NOWE PRAWO

Zmianę tę wprowadziła nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. nr 249, poz. 1828). Na większość innych zmian w zakresie podatku od środków transportowych musimy jednak poczekać jeszcze rok. Dotyczy to m.in. nowelizacji treści przepisu art. 8 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych przez wyłączenie z opodatkowania podatkiem od środków transportowych samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) równej 3,5 tony.


Konsekwencją tego wyłączenia jest też zmiana art. 10 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W tym przepisie określono maksymalną stawkę podatku od środków transportowych od samochodów ciężarowych o dmc powyżej 3,5 tony do 5,5 tony w wysokości 676,20 zł. Jednak ten przepis będzie obowiązywał dopiero od 1 stycznia przyszłego roku. W tym też czasie wejdzie w życie przepis dotyczący objęcia obowiązkiem podatkowym posiadaczy środków transportowych (podmioty polskie), którym pojazdy zostały powierzone przez zagraniczne osoby fizyczne lub prawne, jeżeli powierzone pojazdy zostaną zarejestrowane w Polsce.


Jeśli chodzi o podatek od nieruchomości, to doprecyzowano przepisy w zakresie wyłączeń oraz zwolnień z opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Do istniejącego katalogu wyłączeń dodano np. grunty pod morskimi wodami wewnętrznymi. Jak podkreślano jeszcze na etapie uchwalania tych zmian, większość z nich ma na celu usunięcie wątpliwości interpretacyjnych w tym zakresie. Dlatego uszczegółowiono, że podatkowi nie będą podlegać grunty zajęte pod pasy drogowe dróg publicznych w rozumieniu przepisów o drogach publicznych oraz zlokalizowane w nich budowle - z wyjątkiem związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż eksploatacja autostrad płatnych. Zwolnienie odnosi się więc tylko do dróg publicznych.


Doprecyzowano też przepisy określające zasady ustalania wartości rynkowej budowli (ich części), od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, oraz termin powstania obowiązku podatkowego w przypadku nowo wybudowanych budynków i budowli. I tak, jeżeli od budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych - podstawę opodatkowania stanowi ich wartość rynkowa, określona przez podatnika na dzień powstania obowiązku podatkowego. Jeśli zaś budowle te lub ich części zostały ulepszone lub zgodnie z przepisami o podatkach dochodowych nastąpiła aktualizacja wyceny środków trwałych - podstawę opodatkowania stanowi ich wartość rynkowa ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego następującego po roku, w którym dokonano ulepszenia lub aktualizacji wyceny środków trwałych.


Edyta Wereszczyńska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci prawa kanoniczego, prawo wyznaniowego oraz prawo rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama