Remont budynku nie zwalnia z zapłaty należnego podatku
REKLAMA
Prace związane z dostosowaniem niepublicznej placówki służby zdrowia do wymogów stawianych przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie są powodem do zwolnienia jej w tym czasie z podatku od nieruchomości związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej - stwierdził minister finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie.
W sprawie chodziło o zarejestrowany w październiku 2005 r. zakład opiekuńczo-leczniczy. Do maja 2006 r. praktycznie nie funkcjonował, gdyż jego przedstawiciele nie mogli porozumieć się z NFZ. W tym czasie musieli jednak płacić podatek od nieruchomości według stawek dla działalności gospodarczej.
Minister finansów tłumaczy, że zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.) za grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej uważa się grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów pod jeziorami zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności ze względów technicznych.
Ministerstwo podkreśla, że o uznaniu gruntów, budynków i budowli za związane z prowadzeniem działalności decyduje sam fakt ich posiadania przez przedsiębiorcę lub inny podmiot prowadzący działalność. Tylko zdarzenie niezależne od podatnika, związane ze stanem technicznym nieruchomości, może być podstawą do uznania, że nie jest ona związana z działalnością gospodarczą.
Przejściowe niewykorzystanie gruntów, budynków i budowli do prowadzenia działalności gospodarczej (np. z powodu wykonywania prac adaptacyjnych bądź remontowych) nie oznacza, że przestają one być przedmiotami opodatkowania związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej.
W takim przypadku nie ma podstawy, by do wymiaru podatku od nieruchomości miały zastosowanie inne stawki niż przewidziane dla nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Resort przypomina jednak, że budynki lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych podlegają opodatkowaniu niższą, preferencyjną stawką podatku od nieruchomości, określoną w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w stosunku do stawki od budynków lub części budynków związanych z prowadzeniem działalności.
18,6 zł* od mkw. powierzchni użytkowej wynosi podatek od budynków związanych z działalnością gospodarczą
3,75 zł* od mkw. powierzchni użytkowej wynosi podatek od budynków związanych z działalnością w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych
* Stawki na 2007 rok
Marcin Musiał
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA