| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmieni się definicja dostawy towarów

Zmieni się definicja dostawy towarów

Dostawą towarów będzie zbycie praw do spółdzielczego lokalu oraz ustanowienie i zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów.


ZMIANA PRAWA

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług znajduje się w Sejmie (druk nr 734). Przewiduje on rozszerzenie definicji dostawy towarów. Jak wyjaśnia Małgorzata Breda z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej, przez dostawę towarów będzie się rozumieć przede wszystkim przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym zbycie praw do spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenia spół- dzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także zbycie praw do ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrebnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz do przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub domu jednorodzinnego.


Potwierdzenie praktyki


- Proponowana zmiana do dotychczasowego brzmienia art. 7 w ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) ma charakter wyłącznie techniczny potwierdzający obecnie stosowaną praktykę - podkreśla Małgorzata Breda.


Wprowadzenie zmiany ma na celu eliminacje wątpliwości w tym zakresie przedstawianych w pytaniach do organów podatkowych. Zmiana ta ma jednoznacznie wskazać, że dostawą jest również sprzedaż praw spółdzielczych.


- Drugim dodawanym do art. 7 ustawy punktem będzie pkt 7. Zgodnie z proponowanym brzmieniem jako dostawę towarów rozumieć należy również ustanowienie oraz zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów - mówi Małgorzata Breda.


Zgodnie z VI Dyrektywą


Obecnie czynności te traktowane są jako świadczenie usług, gdyż zgodnie z VI Dyrektywą przeniesienie praw do nieruchomości uznawane jest za świadczenie usług. Jednak państwa członkowskie mogą postanowić, że czynności te zostaną uznane za odpłatną dostawę towarów.


Co do zasady, większość czynności ustanowienia praw wieczystego użytkowania miała miejsce przed 1 maja 2004 r. Czynności te dotyczą długich okresów (do 99 lat). Fakt ustanowienia tych praw w większości przed 1 maja 2004 r. powoduje, że nie uwzględniają one kwot podatku. Brak jest też swobody zmiany opłat z tego tytułu. Dlatego proponuje się skorzystanie z możliwości, jakie daje Dyrektywa, i potraktowanie ich jako dostawy towarów. W praktyce więc w większości przypadków VAT nie będzie miał do tych czynności zastosowania.


Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fabryka Motywacji

Szkolenia, rekrutacja, coaching i mentoring, doradztwo HR, doradztwo biznesowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK