Objęcie akcji pozwala zaoszczędzić na podatku
REKLAMA
Celem pracowniczych programów akcyjnych jest przede wszystkim motywowanie i związanie z firmą kluczowych pracowników. Co prawda, podobny efekt można osiągnąć, przyznając tym pracownikom inne przywileje, np. podwyżki czy premie.
- Podlegają one jednak progresywnej skali podatkowej przewidzianej w ustawie o PIT - powiedziała Joanna Narkiewicz-Tarłowska podczas konferencji zorganizowanej przez PricewaterhouseCoopers.
W przypadku dobrze zarabiających pracowników każda kolejna podwyżka lub premia oznacza konieczność zastosowania 30-proc. lub nawet 40-proc. stawki PIT.
Szansę na uniknięcie tak wysokiego opodatkowania stwarzają pracownicze programy akcyjne. Polegają one np. na umożliwieniu pracownikom zakupu akcji nowych emisji. Chodzi o akcje spółki, w której osoby te są zatrudnione. Bardzo często pracownicy mogą nabywać takie papiery wartościowe na preferencyjnych warunkach. Osoby te jednak muszą być uprawnione do tego uchwałą walnego zgromadzenia.
Zgodnie z art. 24 ust. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), dochód z takich akcji nie podlega opodatkowaniu w momencie ich objęcia. Podatek trzeba zapłacić dopiero po sprzedaży akcji. W dodatku uzyskany zysk traktowany jest jako dochód ze zbycia papierów wartościowych. Podlega więc 19-proc. PIT. Ważne, że takich dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nie należy łączyć z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Osoby osiągające dochody m.in. z akcji muszą złożyć osobne zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38.
Krzysztof Tomaszewski
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA