Krajowa Administracja Skarbowa zacznie funkcjonować od 2008 roku
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
Od przyszłego roku zostaną zlikwidowane 433 izby i urzędy skarbowe (dodatkowo dziś funkcjonuje 16 urzędów kontroli skarbowej oraz 16 wojewódzkich kolegiów skarbowych) oraz 223 izby i urzędy celne. Na ich miejsce zostanie powołana Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), która przejmie wszystkie kompetencje likwidowanych organów. Takie założenia zawiera projekt ustawy wprowadzającej przepisy o Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 28 lutego 2007 r., do którego dotarła Gazeta Prawna.
Tworzeniem jednolitej administracji zajmie się specjalny pełnomocnik powołany w tym celu przez ministra finansów. Pełnomocnik ten będzie musiał zatrudnić urzędników skarbowych i pracowników, przygotować projekt budżetu nowej administracji, opracować statut oraz zorganizować Wyższą Szkołę Skarbowości, zorganizować Centrum Informatyki z zabezpieczeniem obsługi informatycznej Ministerstwa Finansów oraz zorganizować Krajową Informację Skarbową oraz podjąć inne czynności niezbędne do rozpoczęcia działania KAS.
Największe emocje, jeśli chodzi o reformę administracji skarbowej i celnej, budzą kwestie związane z zatrudnieniem. W rozmowie z GP wiceminister finansów Marian Banaś jeszcze w styczniu 2007 r. zapewniał, że zwolnień pracowników w ramach reformy nie będzie, chyba że ktoś sam będzie chciał zrezygnować. Inne wnioski płyną jednak z projektu ustawy wprowadzającej KAS. Zgodnie z jej przepisami stosunki pracy i stosunki służbowe osób zatrudnionych w dzisiejszych urzędach skarbowych i celnych wygasną z mocy prawa w dniu wejścia w życie ustawy o KAS, czyli 1 stycznia 2008 r.
Dzisiejsi pracownicy w terminie do trzech miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy otrzymają od pełnomocnika pisemną propozycję zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych KAS. Propozycja zatrudnienia będzie określać warunki zatrudnienia, w szczególności: miejsce pracy, datę zatrudnienia, stanowisko służbowe, wynagrodzenie lub uposażenie oraz pouczenie o konsekwencjach odmowy przyjęcia propozycji. Pracownik, który taką propozycję otrzyma, będzie mógł w terminie 10 dni od dnia jej doręczenia złożyć pisemne oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia propozycji. Niezłożenie oświadczenia w tym terminie będzie równoznaczne z odmową przyjęcia propozycji zatrudnienia.
Jeśli dany pracownik nie otrzyma propozycji zatrudnienia od pełnomocnika albo odmówi jej przyjęcia, będzie to skutkować:
- rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem, liczonym od dnia 30 września 2007 r. - dla osób, którym nie przedstawiono propozycji lub
- zwolnieniem funkcjonariusza celnego ze służby z dniem 31 grudnia 2007 r.
Co ważne pełnomocnik powołany przez ministra będzie mógł złożyć propozycję pracy również innym osobom niż tylko te, które dziś w tych organach pracują.
ORGANY SKARBOWE OD 1 STYCZNIA 2008 R.
Organem podatkowym stosownie do swojej właściwości będzie:
1) naczelnik urzędu administracji skarbowej, wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek - jako organ pierwszej instancji;
2) dyrektor izby administracji skarbowej jako:
a) organ odwoławczy od decyzji naczelnika urzędu finansowego,
b) organ pierwszej instancji, na podstawie odrębnych przepisów,
c) organ odwoławczy od decyzji wydanej przez ten organ w pierwszej instancji;
3) samorządowe kolegium odwoławcze - jako organ odwoławczy od decyzji wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starosty albo marszałka województwa.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat