REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Policja nie dostanie zaświadczenia

REKLAMA

Gminy na wniosek policji mogą udzielać informacji dotyczących podatników. Nie wydadzą jednak zaświadczenia.


Do gmin często zgłasza się policja o wydanie zaświadczeń w sprawach podatkowych zatrzymanych osób. Organ podatkowy, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta, ma wątpliwości, czy istnieje podstawa do wydania takiego zaświadczenia. Przepisy Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) zawierają zamknięty katalog osób uprawnionych do jego otrzymania.


Osoby uprawnione


Organ podatkowy może wydać zaświadczenie tylko na wniosek osoby uprawnionej. Do osób uprawnionych do otrzymania zaświadczenia w sprawach podatkowych poza podatnikiem należą: osoba, która uprawdopodobni, że może być spadkobiercą podatnika; nabywca majątku podatnika (za zgodą zbywającego); jednostka organizacyjna, która jest uprawniona do udzielania kredytów lub pożyczek (ale tylko za zgodą podatnika); a także kontrahent podatnika prowadzący działalność gospodarczą (ale tylko za zgodą podatnika).


O wydanie zaświadczenia może wystąpić również wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej (za zgodą podatnika spółki); członek rodziny podatnika prowadzący z podatnikiem działalność gospodarczą (ale tylko za zgodą podatnika). Zaświadczenie otrzyma też małżonek podatnika, a także rozwiedziony małżonek. W tym ostatnim przypadku konieczna jest zgoda podatnika. Zgoda taka nie jest wymagana tylko wtedy, gdy z żądaniem wydania zaświadczenia występuje małżonek podatnika pozostający z nim we wspólności majątkowej.


Organ odmówi


Wśród osób uprawnionych do otrzymania zaświadczeń w sprawach podatkowych nie ma ani policji, ani prokuratora. Brak zatem podstaw prawnych do wydania zaświadczenia w sprawach podatkowych policji lub prokuratorowi. Zgodnie z procedurą przewidzianą w Ordynacji podatkowej organ podatkowy powinien wydać postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia. Jedyny wyjątek stanowi sytuacja, gdy policja czy prokurator występują jako podatnik.


Udzielą informacji


Inaczej będzie, gdy policja czy prokurator występują o udzielenie informacji podatkowych dotyczących podatników. Wówczas organ podatkowy wydaje nie zaświadczenie, a zwykłą informację w zakresie podatku bądź udostępnia akta podatkowe. W takiej sytuacji zastosowanie ma art. 298 pkt 5 Ordynacji podatkowej. Stanowi on, iż akta podatkowe (w tym pisemne informacje) niezawierające wiadomości pochodzących z banków organy podatkowe udostępniają sądowi, prokuratorowi, a także upoważnionym pisemnie przez prokuratora funkcjonariuszom policji lub Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w związku z toczącym się postępowaniem.


Ważne! Wniosek policji o udostępnienie informacji podatkowych powinien zawierać pisemne upoważnienie prokuratora dla funkcjonariusza policji występującego o informacje podatkowe oraz wskazanie toczącego się postępowania, którego sprawa dotyczy (podanie np. sygnatury sprawy). Bez tych danych informacja nie zostanie udzielona


Hanna Kmieciak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  REKLAMA