| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Policja nie dostanie zaświadczenia

Policja nie dostanie zaświadczenia

Gminy na wniosek policji mogą udzielać informacji dotyczących podatników. Nie wydadzą jednak zaświadczenia.


Do gmin często zgłasza się policja o wydanie zaświadczeń w sprawach podatkowych zatrzymanych osób. Organ podatkowy, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta, ma wątpliwości, czy istnieje podstawa do wydania takiego zaświadczenia. Przepisy Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) zawierają zamknięty katalog osób uprawnionych do jego otrzymania.


Osoby uprawnione


Organ podatkowy może wydać zaświadczenie tylko na wniosek osoby uprawnionej. Do osób uprawnionych do otrzymania zaświadczenia w sprawach podatkowych poza podatnikiem należą: osoba, która uprawdopodobni, że może być spadkobiercą podatnika; nabywca majątku podatnika (za zgodą zbywającego); jednostka organizacyjna, która jest uprawniona do udzielania kredytów lub pożyczek (ale tylko za zgodą podatnika); a także kontrahent podatnika prowadzący działalność gospodarczą (ale tylko za zgodą podatnika).


O wydanie zaświadczenia może wystąpić również wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej (za zgodą podatnika spółki); członek rodziny podatnika prowadzący z podatnikiem działalność gospodarczą (ale tylko za zgodą podatnika). Zaświadczenie otrzyma też małżonek podatnika, a także rozwiedziony małżonek. W tym ostatnim przypadku konieczna jest zgoda podatnika. Zgoda taka nie jest wymagana tylko wtedy, gdy z żądaniem wydania zaświadczenia występuje małżonek podatnika pozostający z nim we wspólności majątkowej.


Organ odmówi


Wśród osób uprawnionych do otrzymania zaświadczeń w sprawach podatkowych nie ma ani policji, ani prokuratora. Brak zatem podstaw prawnych do wydania zaświadczenia w sprawach podatkowych policji lub prokuratorowi. Zgodnie z procedurą przewidzianą w Ordynacji podatkowej organ podatkowy powinien wydać postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia. Jedyny wyjątek stanowi sytuacja, gdy policja czy prokurator występują jako podatnik.


Udzielą informacji


Inaczej będzie, gdy policja czy prokurator występują o udzielenie informacji podatkowych dotyczących podatników. Wówczas organ podatkowy wydaje nie zaświadczenie, a zwykłą informację w zakresie podatku bądź udostępnia akta podatkowe. W takiej sytuacji zastosowanie ma art. 298 pkt 5 Ordynacji podatkowej. Stanowi on, iż akta podatkowe (w tym pisemne informacje) niezawierające wiadomości pochodzących z banków organy podatkowe udostępniają sądowi, prokuratorowi, a także upoważnionym pisemnie przez prokuratora funkcjonariuszom policji lub Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w związku z toczącym się postępowaniem.


Ważne! Wniosek policji o udostępnienie informacji podatkowych powinien zawierać pisemne upoważnienie prokuratora dla funkcjonariusza policji występującego o informacje podatkowe oraz wskazanie toczącego się postępowania, którego sprawa dotyczy (podanie np. sygnatury sprawy). Bez tych danych informacja nie zostanie udzielona


Hanna Kmieciak

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »