Budynek to nie tylko środek trwały
REKLAMA
Nieruchomość w księgach rachunkowych ewidencjonuje się jako środek trwały, jeżeli jest wykorzystywana na potrzeby działalności firmy i spełnia pozostałe ustawowe kryteria (np. kompletności i okresu użytkowania). W przypadku gdy nabycie miało na celu uzyskanie korzyści z przyrostu jej wartości lub najmu pomieszczeń, nieruchomość stanowi inwestycję. Jak więc zaewidencjonować nieruchomość, jeżeli część budynku wykorzystywana jest dla celów działalności firmy, a część w celach inwestycyjnych, np. pod wynajem?
Należy podzielić
W takiej sytuacji według Anny Płachetki menedżera w departamencie rachunkowości HLB Frąckowiak i Wspólnicy należy podzielić nieruchomości na część inwestycyjną i część przeznaczoną na prowadzenie działalności spółki. Ponieważ przepisy nie określają, w jaki sposób dokonać podziału, można podzielić powierzchnię w metrach kwadratowych.
- Część nieruchomości przeznaczoną na wynajem firma powinna zaliczyć do inwestycji i ewidencjonować na koncie 04 Inwestycje w nieruchomości - twierdzi rozmówczyni.
Dokonywanie odpisów
Wyjaśnia, że jeżeli nieruchomość inwestycyjna zostanie wyceniona według zasad stosowanych dla środków trwałych, jednostka ma możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych od tej części nieruchomości. Odpisy dokonywane od nieruchomości inwestycyjnej obciążają pozostałe koszty operacyjne.
Część nieruchomości wykorzystywana w prowadzeniu działalności gospodarczej - według naszego eksperta - powinna być ujęta na koncie 01 Środki trwałe. Odpisy amortyzacyjne będą obciążać konto kosztów rodzajowych.
Agnieszka Pokojska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA