reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Bez nowej komisji kandydaci na doradców podatkowych nie mogą zdawać egzaminu

Bez nowej komisji kandydaci na doradców podatkowych nie mogą zdawać egzaminu

Zyta Gilowska nie powołała do tej pory przewodniczącego i nowego składu komisji. Kandydaci na doradców podatkowych nie znają aktualnych pytań egzaminacyjnych. Już dziś spór między ministrem finansów a samorządem doradców może zostać rozwiązany.


Kandydaci na doradców podatkowych znaleźli się w trudnej sytuacji. Wszystko za sprawą niepowołania przez minister finansów Zytę Gilowską nowego składu komisji egzaminacyjnej do spraw doradztwa podatkowego.


- Najważniejszą konsekwencją jest to, że kandydaci nie mogą przystąpić do egzaminu na doradcę podatkowego - uważa Robert Kwaśniak, były członek komisji egzaminacyjnej.

- Nie ma komisji, nie ma egzaminu - wtóruje Zbigniew Maciej Szymik, sekretarz Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Najbardziej cierpią na tym kandydaci na doradców podatkowych. Chodzi w zasadzie o dwie grupy. Do pierwszej można zaliczyć tych, którzy chcieliby przystąpić do egzaminu po raz pierwszy. Do drugiej - osoby, które zapisały się na egzamin pisemny wcześniej, gdy funkcjonowała jeszcze poprzednia komisja pod przewodnictwem prof. Włodzimierza Nykla, lub które zdały egzamin pisemny i nie mogą przystąpić do ustnego, a także te, które nie zdały egzaminu za pierwszym razem.

Nie wiadomo również, co z ich opłatą egzaminacyjną. Obecnie opłata za egzamin na doradcę podatkowego wynosi 600 zł, natomiast opłata za egzamin poprawkowy pisemny lub ustny to 300 zł. Trzeba ją uiścić nie później niż 30 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu. Taki sam termin dotyczy wniosku o dopuszczenie do egzaminów. Brak komisji oznacza więc brak wpływów do budżetu państwa.


Dezorientacja kandydatów


Kandydaci są zdezorientowani. Nie ma egzaminów, bo nie ma ich komu zorganizować. Co więcej, nie ma również aktualnych pytań egzaminacyjnych.

Na jednym z forów internetowych wypowiedziała się kandydatka, która nie zdała egzaminu w sierpniu 2006 r. Nie wiedziała, czy przygotowywane są nowe pytania egzaminacyjne. Zadzwoniła więc do resortu finansów, ale została odprawiona z kwitkiem. Trudno jednak oczekiwać odpowiedzi na takie pytanie od resortu, ponieważ to nie urzędnicy ustalają pytania, a komisja.

Jeśli weźmiemy pod uwagę ogrom zmian w prawie podatkowym od 1 stycznia 2007 r., można się spodziewać, że dotychczasowe pytania egzaminacyjne nie są dostosowane do aktualnego stanu prawnego. Ostatnia uchwała poprzedniej komisji w sprawie pytań jest z lutego 2006 r. Jak zapewniał jednak w rozmowie z Gazetą Prawną prof. Włodzimierz Nykiel, we wrześniu poprzedniego roku komisja dostosowała pytania na bieżąco.


Problemy z nowym składem


Nowy skład komisji przed przystąpieniem do egzaminowania będzie musiał uporać się z kilkoma problemami. Po pierwsze, komisja musi wyznaczyć swojego sekretarza. Po drugie, będzie musiała zdecydować o nowelizacji pytań egzaminacyjnych oraz zająć się sprawami organizacyjnymi. To wszystko wydłuży oczekiwanie na egzamin.

Wobec tych wszystkich problemów kandydaci na doradców podatkowych zadają sobie pytanie, kiedy będą mogli przystąpić do egzaminu. Wszystko zależy od rozstrzygnięcia sporu ministerstwa z Krajową Radą Doradców Podatkowych. Może to nastąpić już dziś, jeśli Rada na swoim posiedzeniu zdecyduje o rozszerzeniu listy kandydatów na doradców podatkowych. Rozszerzenia domaga się minister finansów. Doradcy natomiast nie godzili się na rozszerzenie, ponieważ uważają, że nie ma do tego podstaw prawnych.

Problem polega na tym, że minister sprawujący nadzór nad korporacją mógł uchwałę zakwestionować, ale przez pół roku (doradcy przedstawili swoich kandydatów już w sierpniu 2006 r.) tego nie zrobił.

O rozwiązanie sporu zaapelował również do Krajowej Rady Doradców Podatkowych Nadzwyczajny Zjazd Doradców Podatkowych.

- Rada wywiązała się z obowiązku przedstawienia kandydatów. Nadzwyczajny Zjazd Doradców Podatkowych zobligował Radę, aby pomogła ministrowi wybrać komisję. Właściwie nie wiemy, dlaczego minister finansów nie powołuje komisji. Uważamy, że nie ma formalnych przeszkód - powiedział Zbigniew Maciej Szymik.

Minister powinien również powołać nowego przewodniczącego komisji.


Wynagrodzenie komisji


Zasiadanie w komisji egzaminacyjnej wiąże się również z wynagrodzeniem. Zarówno przewodniczącemu, jak i członkom komisji egzaminacyjnej przysługuje wynagrodzenie za udział w posiedzeniu komisji, w sesji egzaminacyjnej oraz za przygotowywanie pytań i zadań egzaminacyjnych.

Za udział w posiedzeniu komisji członkowie otrzymują po 250 zł, za udział w sesji stawki są wyższe. Przewodniczący oraz sekretarz składu egzaminacyjnego otrzymują 900 zł za część pisemną oraz 1,3 tys. zł za część ustną. Pozostali członkowie składu dostają o 100 zł mniej. Za przygotowywanie pytań członkowie dostają 100 zł za każdy zestaw dziesięciu pytań oraz 100 zł za każde zadanie.

Ponadto członkom komisji przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

600 złotych opłata za egzamin na doradcę podatkowego

300 złopłata za egzamin poprawkowy (część pisemną lub ustną)


Łukasz Zalewski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Muzyczka

Doktor nauk prawnych1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama