| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie ulga na internet

Będzie ulga na internet

Od nowego roku czeka nas wiele zmian w podatkach. Do korzystnych należy zaliczyć wprowadzenie nowej ulgi na dostęp do internetu. W rozliczeniu za 2005 r. podatnicy będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione z tego tytułu do wysokości 760 zł.

Nowa ulga na internet, którą przewiduje znowelizowana ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (nowelizacja została opublikowana w Dz.U. z 2004 r. nr 263, poz. 2619), jest oceniana przez ekspertów jako korzystna dla podatników i może być zachętą do instalowania internetu. Jak wyjaśnił nam Paweł Szymański, doradca podatkowy współpracujący z EVIP Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o., w rozliczeniu za 2005 r. podatnicy będą mogli dokonać odliczenia wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania internetu w lokalu czy też budynku będącym ich miejscem zamieszkania.

Odliczenie dokonywane będzie od dochodu podatnika, tak jak przy darowiznach na cele kultu religijnego lub działalność pożytku publicznego. – Kwota odliczenia za dany rok nie może przekroczyć kwoty 760 zł. Odlicza się w tych granicach wydatki faktycznie na ten cel poniesione. Warto dodać, że wysokość wydatków na użytkowanie internetu w miejscu zamieszkania musi być udokumentowana fakturą VAT.

Odliczenia tego będą mogły dokonać prywatne osoby fizyczne korzystające z internetu. Natomiast osoby korzystające z internetu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej tak jak dziś zaliczą poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Będą też mogły odliczyć VAT. Dlatego też te osoby nie będą miały prawa do odliczenia w ramach nowej ulgi – stwierdził Paweł Szymański.

Jednocześnie dodał, że jeśli chodzi o dokonanie takiego odliczenia przez małżonków, to przepisy nie zawierają jasnych wskazówek w tym zakresie. – Istnieją poglądy, iż każde z nich z osobna będzie mógł odliczyć od dochodu 760 zł. Niemniej jednak w tym zakresie zalecałbym ostrożność. Każdy przypadek należy bowiem rozpatrzyć indywidualnie. Ostrożni podatnicy powinni uzyskać interpretację swojego urzędu skarbowego – powiedział Paweł Szymański, doradca podatkowy współpracujący z EVIP Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bundz

Opiekun Klienta SOHOfinance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »