VAT w deklaracji wykaże niewielu importerów
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
Zasady rozliczania VAT przy imporcie zostaną uproszczone. Będzie to jednak dotyczyć tylko niektórych importerów. Rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, nad którym trwają prace w Sejmie, przewiduje wprowadzenie możliwości wykazywania podatku należnego z tytułu importu w deklaracji, zamiast naliczania VAT na granicy. Obecnie obowiązujące przepisy często mają ten skutek, że część przedsiębiorców (zarówno polskich, jak i zagranicznych) importujących towary np. z Dalekiego Wschodu czy Rosji nie odprawia ich w Polsce, tylko np. w Niemczech.
Podatnik, który zdecyduje się rozliczać podatek w deklaracji, będzie musiał zawiadomić o tym naczelnika urzędu celnego i naczelnika urzędu skarbowego.
- Zmiana ta jest skierowana do wąskiej grupy podatników tzw. sprawdzonych importerów posiadających pozwolenie na korzystanie z określonych uproszczonych procedur celnych - mówi Sebastian Gumiela, prawnik z departamentu prawa podatkowego kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy.
Z ułatwienia skorzystają podatnicy stosujący procedurę uproszczoną, o której mowa w art. 76 ust. 1 lit. b)-c) rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny. Propozycja nie będzie natomiast dotyczyła uproszczonej procedury tzw. zgłoszenia niekompletnego.
Sebastian Gumiela podkreśla, że nie wszyscy importerzy posiadający pozwolenie na korzystanie z uproszczonych procedur celnych będą mogli korzystać z uproszczeń w rozliczeniu VAT importowego.
- Przywilej ten został zawężony do podatników, którzy korzystają z procedur uproszczonych co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających zawiadomienie naczelnika urzędu celnego oraz naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozliczania podatku w deklaracji - wyjaśnia ekspert.
Dodać należy, że projektowane przepisy nakładają na podatników także warunek przedstawienia naczelnikowi urzędu celnego zaświadczenia o braku zaległości podatkowych oraz składek ZUS, a także zaświadczenia potwierdzającego zarejestrowanie jako podatnika VAT czynnego.
- Sama idea ułatwienia w rozliczaniu VAT z tytułu importu, zwłaszcza odciążenie przedsiębiorców na skutek braku konieczności uiszczania tego podatku w urzędzie celnym, zasługuje na pozytywną ocenę - twierdzi Sebastian Gumiela.
Dodaje, że skutkiem poważnego zawężenia kręgu podmiotów uprawnionych najprawdopodobniej będzie jednak mała efektywność wprowadzonego rozwiązania, gdyż realnie z wprowadzanych ułatwień skorzysta stosunkowo ograniczona liczba podatników.
Magdalena Majkowska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA