REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT w deklaracji wykaże niewielu importerów

REKLAMA

Tylko podatnicy stosujący uproszczone procedury w imporcie towarów, prowadzący działalność co najmniej rok, będą mogli rozliczać VAT w deklaracji.

ZMIANA PRAWA

Zasady rozliczania VAT przy imporcie zostaną uproszczone. Będzie to jednak dotyczyć tylko niektórych importerów. Rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, nad którym trwają prace w Sejmie, przewiduje wprowadzenie możliwości wykazywania podatku należnego z tytułu importu w deklaracji, zamiast naliczania VAT na granicy. Obecnie obowiązujące przepisy często mają ten skutek, że część przedsiębiorców (zarówno polskich, jak i zagranicznych) importujących towary np. z Dalekiego Wschodu czy Rosji nie odprawia ich w Polsce, tylko np. w Niemczech.

Podatnik, który zdecyduje się rozliczać podatek w deklaracji, będzie musiał zawiadomić o tym naczelnika urzędu celnego i naczelnika urzędu skarbowego.

- Zmiana ta jest skierowana do wąskiej grupy podatników tzw. sprawdzonych importerów posiadających pozwolenie na korzystanie z określonych uproszczonych procedur celnych - mówi Sebastian Gumiela, prawnik z departamentu prawa podatkowego kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy.

Z ułatwienia skorzystają podatnicy stosujący procedurę uproszczoną, o której mowa w art. 76 ust. 1 lit. b)-c) rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny. Propozycja nie będzie natomiast dotyczyła uproszczonej procedury tzw. zgłoszenia niekompletnego.

Sebastian Gumiela podkreśla, że nie wszyscy importerzy posiadający pozwolenie na korzystanie z uproszczonych procedur celnych będą mogli korzystać z uproszczeń w rozliczeniu VAT importowego.

- Przywilej ten został zawężony do podatników, którzy korzystają z procedur uproszczonych co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających zawiadomienie naczelnika urzędu celnego oraz naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozliczania podatku w deklaracji - wyjaśnia ekspert.

Dodać należy, że projektowane przepisy nakładają na podatników także warunek przedstawienia naczelnikowi urzędu celnego zaświadczenia o braku zaległości podatkowych oraz składek ZUS, a także zaświadczenia potwierdzającego zarejestrowanie jako podatnika VAT czynnego.

- Sama idea ułatwienia w rozliczaniu VAT z tytułu importu, zwłaszcza odciążenie przedsiębiorców na skutek braku konieczności uiszczania tego podatku w urzędzie celnym, zasługuje na pozytywną ocenę - twierdzi Sebastian Gumiela.

Dodaje, że skutkiem poważnego zawężenia kręgu podmiotów uprawnionych najprawdopodobniej będzie jednak mała efektywność wprowadzonego rozwiązania, gdyż realnie z wprowadzanych ułatwień skorzysta stosunkowo ograniczona liczba podatników.

Magdalena Majkowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA