Komisant płaci akcyzę
REKLAMA
Wojewódzki Sąd Administracyjny rozstrzygnął kwestię dotyczącą zapłaty akcyzy. Komisant sprzedał samochód sprowadzony przez komitenta w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Nie złożył deklaracji i nie zapłacił podatku. Organ celny określił zobowiązanie podatkowe, stosując 65proc. stawkę akcyzy. Komisant z decyzją się nie zgodził, twierdząc, że organ naliczył akcyzę od ceny sprzedaży, gdy jego faktycznym dochodem z tej transakcji jest marża za pośrednictwo. Ponadto zarzucił organom celnym dyskryminację dokonanej przez niego sprzedaży oraz nieuwzględnienie prawa do obniżenia podatku akcyzowego o kwotę akcyzy zapłaconej we wcześniejszej fazie obrotu.
WSA w Rzeszowie podzielił stanowisko organu, że z art. 80 ustawy o podatku akcyzowym wyraźnie wynika, iż akcyza obciąża każdy podmiot dokonujący sprzedaży samochodu przed pierwszą rejestracją. Nie ma znaczenia przy określaniu zobowiązania w podatku akcyzowym, że komisant otrzymał tylko marżę. Zdaniem Sądu jest to kwestia rozliczeń między komisantem a komitentem w ramach umowy komisu. W ocenie WSA komisant mógł uniknąć wysokiej stawki akcyzy, dokonując rejestracji przyjętego w komis auta.
Sąd nie zgodził się z zarzutem, że doszło do dyskryminacji, stwierdzając, że miałaby ona miejsce, gdyby kwota akcyzy od samochodu starszego niż dwa lata nabytego w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia była wyższa od akcyzy za podobny samochód nabyty w kraju. Sąd stwierdził jednak, że organ naruszył art. 79 ustawy o podatku akcyzowym. Prawo obniżenia podatku akcyzowego nie jest przez ustawodawcę uzależnione od terminowego złożenia deklaracji, zatem organ powinien to prawo zawsze uwzględniać, określając zobowiązanie podatkowe.
Sygn. akt I SA/Rz 669/06
RENATA SMOLAK
Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat