Przedsiębiorca wybierze sposób obliczania CIT
REKLAMA
Komisja Europejska opublikowała raport dotyczący postępów prac nad propozycją wprowadzenia wspólnego systemu obliczania podstawy opodatkowania CIT podmiotów prowadzących działalność transgraniczną. Zdaniem Komisji wprowadzenie wspólnego systemu obliczania podstawy opodatkowania w odniesieniu do podmiotów, które prowadzą działalność gospodarczą w kilku państwach członkowskich jest dobrym rozwiązaniem. Przyczyni się ono do znacznego ograniczenia kosztów takiej działalności związanych m.in. z obsługą prawną.
Dodatkowo wprowadzenie tych samych zasad obliczania podstawy opodatkowania ograniczy według KE możliwość przerzucania dochodów pomiędzy państwami Unii Europejskiej. Pozwoli również na zmniejszenie skali podwójnym opodatkowaniem. Uprościć ma także systemy podatkowe obowiązujące w 27 krajach należących do Wspólnoty i zapewnić ich większą transparentność. Komisja Europejska zapewnia, że wspólna podstawa opodatkowania nie stanowi przygotowań do harmonizacji systemu podatków bezpośrednich w Unii.
W raporcie wskazano, że oficjalne przedstawienie założeń systemu wspólnej podstawy opodatkowania CIT nastąpi w 2008 roku, a wspólny system obliczania podstawy opodatkowania powinien zostać wprowadzony jako opcjonalny. Da to możliwość wyboru spółkom z UE, czy chcą podstawę opodatkowania obliczać według nowych zasad, czy tych przewidzianych w przepisach państw członkowskich, w których prowadzą działalność.
Komisja podkreśliła, że dalsze prace koncentrować się będą nad zagadnieniem, czy i w jakim zakresie wspólne zasady obliczania podatku mogą być stosowane przez podmioty z sektora usług finansowych. Prace dotyczyć będą również opracowania administracyjnych ram dla systemu wspólnych zasad obliczania podstawy opodatkowania CIT, który usprawni współpracę państw członkowskich w stopniu pozwalającym na wprowadzenie tego rozwiązania.
Ewa Matyszewska
OPINIA
Renata Dłuska, doradca podatkowy, radca prawny i partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy
Renata Dłuska, doradca podatkowy, radca prawny i partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy
Byłoby to rozwiązanie pożądane dla biznesu, ze względu na większą przewidywalność opodatkowania w innym kraju, co przekłada się na mniejsze ryzyko prowadzenia działalności. Z drugiej strony, rodzi się pytanie, czy ujednolicenie przepisów dotyczących opodatkowania dochodów oznaczać będzie rzeczywiście wprowadzenie wspólnych zasad opodatkowania. Bo przecież, oprócz przepisów, trzeba brać pod uwagę wieloletnią praktykę, podejście organów podatkowych do zdarzeń gospodarczych, reguły obejścia przepisów prawa, zasady prowadzenia sporu z władzami podatkowymi, wysokość kar itp. Wątpliwości jest dużo, dlatego też ujednolicanie zasad opodatkowania dochodów należałoby wprowadzać etapami w dłuższej perspektywie.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat