REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hazard internetowy nadal nielegalny

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Resort finansów chce zaostrzyć przepisy dotyczące nielegalnego urządzania gier. Utrzymany zostanie również zakaz hazardu w internecie.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Finansów opublikowało wczoraj projekt nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych. Zgodnie z założeniami resortu celem nowelizacji ma być przede wszystkim walka z patologiami występującymi na rynku gier hazardowych, w tym ograniczenie szarej strefy w zakresie gier na automatach. W tym celu Ministerstwo Finansów chce zaostrzyć przepisy regulujące nielegalne urządzanie gier oraz dotyczące sprawowania nadzoru w tym względzie. Resort proponuje ponadto objęcie przepisami ustawy gier na automatach zręcznościowych oraz gier rozrywkowych.


Wyższe dochody budżetowe


Zarówno zaostrzenie przepisów związanych z nielegalnym urządzaniem gier, jak i rozszerzenie regulacji o nowe rodzaje gier ma przyczynić się do zwiększenia dochodów budżetowych z tytułu podatku od gier. Jednocześnie Ministerstwo Finansów proponuje podwyższenie stawek tego podatku w zakresie sportowego współzawodnictwa zwierząt z 2 proc. do 5 proc. oraz zryczałtowanej stawki dla automatów o niskich wygranych ze 125 do 180 euro miesięcznie od jednego automatu.


Istotną zmianą będzie objęcie gier na automatach oraz automatach o niskich wygranych systemem monitorowania umożliwiającym rejestrację przychodów i wypłacanych wygranych. Niestety koszt podłączenia urządzeń do wprowadzanego systemu rejestrującego będą musieli ponieść sami operatorzy automatów. Dodatkowo poszerzony zostanie także zakres przedmiotowy dotychczas sprawowanego szczególnego nadzoru podatkowego na wszystkie rodzaje gier podlegających ustawie, w tym również gry zręcznościowe i rozrywkowe.


Obawa przed interwencją


Zgodnie z przewidywaniami MF wycofało się z planów zalegalizowania i objęcia monopolem państwowym gier losowych i zakładów wzajemnych urządzanych w internecie. Wynika to przede wszystkim z obawy o możliwość zakwestionowania takich przepisów przez Komisję Europejską oraz przewidywanych trudności i wysokich kosztów w zakresie kontroli i nadzoru takiej działalności. W tej sytuacji urządzanie gier online w dalszym ciągu będzie traktowane jako działalność nielegalna. Co więcej nowelizacja zakłada dodanie do ustawy nowego przepisu wprowadzającego wyraźny zakaz urządzania i prowadzenia gier i zakładów wzajemnych w internecie.


Obecnie obowiązujące przepisy stanowią, że urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier i zakładów wzajemnych dozwolone jest wyłącznie na zasadach określonych w ustawie, jednak zakaz w tym względzie nie został wyraźnie określony w żadnym z przepisów ustawy. Projekt został przekazany do uzgodnień międzyresortowych.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA