Hazard internetowy nadal nielegalny
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
Ministerstwo Finansów opublikowało wczoraj projekt nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych. Zgodnie z założeniami resortu celem nowelizacji ma być przede wszystkim walka z patologiami występującymi na rynku gier hazardowych, w tym ograniczenie szarej strefy w zakresie gier na automatach. W tym celu Ministerstwo Finansów chce zaostrzyć przepisy regulujące nielegalne urządzanie gier oraz dotyczące sprawowania nadzoru w tym względzie. Resort proponuje ponadto objęcie przepisami ustawy gier na automatach zręcznościowych oraz gier rozrywkowych.
Wyższe dochody budżetowe
Zarówno zaostrzenie przepisów związanych z nielegalnym urządzaniem gier, jak i rozszerzenie regulacji o nowe rodzaje gier ma przyczynić się do zwiększenia dochodów budżetowych z tytułu podatku od gier. Jednocześnie Ministerstwo Finansów proponuje podwyższenie stawek tego podatku w zakresie sportowego współzawodnictwa zwierząt z 2 proc. do 5 proc. oraz zryczałtowanej stawki dla automatów o niskich wygranych ze 125 do 180 euro miesięcznie od jednego automatu.
Istotną zmianą będzie objęcie gier na automatach oraz automatach o niskich wygranych systemem monitorowania umożliwiającym rejestrację przychodów i wypłacanych wygranych. Niestety koszt podłączenia urządzeń do wprowadzanego systemu rejestrującego będą musieli ponieść sami operatorzy automatów. Dodatkowo poszerzony zostanie także zakres przedmiotowy dotychczas sprawowanego szczególnego nadzoru podatkowego na wszystkie rodzaje gier podlegających ustawie, w tym również gry zręcznościowe i rozrywkowe.
Obawa przed interwencją
Zgodnie z przewidywaniami MF wycofało się z planów zalegalizowania i objęcia monopolem państwowym gier losowych i zakładów wzajemnych urządzanych w internecie. Wynika to przede wszystkim z obawy o możliwość zakwestionowania takich przepisów przez Komisję Europejską oraz przewidywanych trudności i wysokich kosztów w zakresie kontroli i nadzoru takiej działalności. W tej sytuacji urządzanie gier online w dalszym ciągu będzie traktowane jako działalność nielegalna. Co więcej nowelizacja zakłada dodanie do ustawy nowego przepisu wprowadzającego wyraźny zakaz urządzania i prowadzenia gier i zakładów wzajemnych w internecie.
Obecnie obowiązujące przepisy stanowią, że urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier i zakładów wzajemnych dozwolone jest wyłącznie na zasadach określonych w ustawie, jednak zakaz w tym względzie nie został wyraźnie określony w żadnym z przepisów ustawy. Projekt został przekazany do uzgodnień międzyresortowych.
MAGDALENA MAJKOWSKA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA