Telepracownik nie odliczy ulgi na internet
REKLAMA
zmiana prawa
Dziś odbędzie się pierwsze czytanie rządowej nowelizacji kodeksu pracy i niektórych innych ustaw. Nowelizacja przewiduje m.in. zmiany w zakresie możliwości odliczania ulgi internetowej. Projekt zakłada wprowadzenie w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przepisu, zgodnie z którym pracownicy świadczący pracę w domu przy użyciu komputera utracą prawo do korzystania z ulgi internetowej, jeżeli otrzymują od pracodawcy zwrot wydatków poniesionych na opłacenie dostępu do sieci.
Gdy wydatek nie jest kosztem
Zgodnie z nowym brzmieniem ust. 13a w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki ponoszone m.in. na internet w miejscu zamieszkania podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub od dochodu na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiej- kolwiek innej formie.
Zwrot opłaty pozbawia ulgi
Zgodnie z projektowanymi przepisami kodeksu pracy w przypadku korzystania przez pracownika ze sprzętu stanowiącego jego własność, telepracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Jeżeli ekwiwalent ten miałby obejmować również koszty korzystania z internetu, zastosowanie znajdzie nowy art. 26 ust. 13a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Oznacza to, że wprowadzona zmiana likwiduje możliwość odliczenia od dochodu wydatków na internet, w przypadku gdy pracodawca dokona ich zwrotu pracownikowi.
MAGDALENA MAJKOWSKA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA