REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezterminowy zwrot VAT

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Ministerstwo Finansów opublikowało definicję budownictwa społecznego, na którą czekali podatnicy. Zostanie wprowadzony nowy limit zwolnienia z VAT, który ma wynosić 50 tys. zł zamiast obecnych 10 tys. euro. Zwrot części wydatków przeznaczonych na budownictwo mieszkaniowe będzie obowiązywał bezterminowo.


ZMIANA PRAWA


Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Po pierwsze, zostanie bezterminowo przedłużona możliwość ubiegania się o częściowy zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Po drugie, wprowadzona zostanie definicja budownictwa społecznego. Po trzecie, bedzie nowy limit zwolnienia z VAT.


Budownictwo społeczne


Przedstawiony przez resort finansów projekt zawiera definicję budownictwa społecznego. Nie odbiega ona od przyjętych już wcześniej założeń rządowych. Definicja, od wielu miesięcy oczekiwana przez podatników, pozwoli od przyszłego roku stosować nadal w budownictwie obniżoną 7proc. stawkę VAT.

Warto przypomnieć, że z dniem 31 grudnia 2007 r. kończy się okres przejściowy na stosowanie 7-proc. stawki VAT na roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Oznacza to, że na wymienione towary i usługi od przyszłego roku musiałby obowiązywać 22-proc. VAT.

W celu zminimalizowania negatywnych skutków zwiększenia tej stawki, zaproponowano wprowadzenie definicji budownictwa społecznego, dla którego nadal będzie obowiązywała stawka 7 proc. W ramach tej definicji przyjęto, że budownictwo społeczne obejmie budowę i dostawę mieszkań do 120 mkw. oraz domów jednorodzinnych do 220 mkw., a także remonty tych domów (w przypadku gdy wymagane jest pozwolenie).


Zwrot bez ograniczenia


Zaskakującą propozycją w ministerialnym projekcie są przepisy dotyczące zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków na budownictwo mieszkaniowe. Jeśli zaproponowane rozwiązania wejdą w życie, o zwrot pieniędzy w tym zakresie będzie można ubiegać się bezterminowo.

Obecnie prawo do zwrotu przysługuje wyłącznie z tytułu wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami VAT, wystawionymi od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. Po nowelizacji system zwrotów byłby utrzymany wyłącznie w odniesieniu do wydatków na zakup materiałów budowlanych, poniesionych po 31 grudnia 2007 r., nieobjętych - co do zasady - definicją budownictwa społecznego.

Jak wyjaśnia w uzasadnieniu projektu MF, celem zmian w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym jest zniesienie epizodycznego charakteru tej ustawy. W konsekwencji pozwoli to korzystać z systemu zwrotu osobom fizycznym, które zakupu materiałów budowlanych służących realizacji inwestycji mieszkaniowej, polegającej na remoncie lokalu mieszkalnego, budowie, nadbudowie, rozbudowie lub remoncie budynku mieszkalnego, a także na przebudowie (przystosowaniu) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, dokonają po 31 grudnia 2007 r.

Dodatkowo zminimalizuje to negatywne skutki zwiększenia stawki VAT z 7 na 22 proc.


Nowe limity zwolnienia


Kolejna nowość zawarta w projekcie nowelizacji ustawy o VAT dotyczy limitu zwolnień w podatku od towarów i usług. Obecnie zwalnienie dotyczy podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej równowartości 10 tys. euro. W 2007 roku limit ten wynosi 39,7 tys. zł. Po nowelizacji ma to być 50 tys. zł. Zmiana obejmie wszystkich podatników dokonujących czynności opodatkowanych VAT (na koniec 2006 roku podatników mających obowiązek składania deklaracji VAT było 1 424 172). Nowy limit będzie znacznie wyższy niż obecnie i nie trzeba go będzie corocznie przeliczać na złote.

Nie tylko ten limit ma się zmienić. Projekt zakłada również podniesienie limitu dla sprzedaży wysyłkowej. Dziś wynosi on 35 tys. euro, co w przeliczeniu na złote daje 139 tys. zł. Po zmianie nowy limit miałby wynosić 160 tys. zł.


Co czeka podatników po 1 stycznia 2008 r.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Matyszewska, Magdalena Majkowska

gp@infor.plOPINIE


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Tomasz Grunwald, doradca podatkowy w KPMG


Zmiana limitu zwolnienia z VAT spowodowana została obowiązkiem zastosowania przez kraj członkowski kursu przeliczeniowego euro do waluty krajowej, obowiązującego w dniu przystąpienia kraju do UE. Ponieważ kurs ten był bliski 5 zł za jedno euro, ustawodawca zmienił dotychczas funkcjonujące w przepisach 10 tys. euro na kwotę 50 tys. zł. Dla polskich podmiotów zmiana ta oznacza de facto podwyższenie pułapu zwolnienia z VAT. W konsekwencji rozszerzy się grupa drobnych przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać z tego zwolnienia, a tym samym uniknąć obowiązku prowadzenia skomplikowanych ewidencji i wypełniania deklaracji. Jednocześnie jednak należy zauważyć, że jeżeli tacy drobni przedsiębiorcy chcieliby funkcjonować jako podatnicy VAT, to oczywiście mogą zrezygnować ze zwolnienia.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Marta Szafarowska, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy


Od 1 stycznia 2008 r. nastąpi istotne ograniczenie zakresu stosowania stawki 7-proc. VAT dla sprzedaży budynków i lokali, a także możliwości stosowania tej stawki w odniesieniu do usług budowlanych. Gdyby jednak definicja budownictwa społecznego nie została przyjęta - możliwość stosowania stawki 7-proc. w tym przypadku w ogóle przestałaby istnieć. Definicja budownictwa korzystającego ze stawki 7 proc. VAT powinna cieszyć - zakładane liczby metrów kwadratowych zarówno dla mieszkań, jak i budynków jednorodzinnych ustalono na dość wysokim poziomie. Wyraźnie wykluczono możliwość stosowania stawki obniżonej dla remontów wnętrzarskich w lokalach i domach jednorodzinnych - wydaje się, że może to podbudować szarą strefę wśród usługodawców.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy, Ożóg i Wspólnicy Spółka Doradztwa Podatkowego


Projekt opublikowany przez MF zakłada m.in. bezterminowe wydłużenie zwrotu wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla inwestorów budujących tzw. systemem gospodarczym, którzy nie będą mogli skorzystać ze szczególnych zasad opodatkowania dla budownictwa społecznego. Ustawa ta nie jest częścią systemu podatkowego, w tym w szczególności nie jest ustawą dotyczącą VAT. Ponadto ustawa ta dotyczy konsumentów, a nie przedsiębiorców, i nie może być traktowana jako pomoc publiczna. Tym samym nie podlega ona kontroli instytucji UE, Polska ma dowolność w uchwalaniu i dokonywaniu tego rodzaju zwrotu wydatków (a nie podatku, jak się to potocznie mówi).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA