REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezterminowy zwrot VAT

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
Ministerstwo Finansów opublikowało definicję budownictwa społecznego, na którą czekali podatnicy. Zostanie wprowadzony nowy limit zwolnienia z VAT, który ma wynosić 50 tys. zł zamiast obecnych 10 tys. euro. Zwrot części wydatków przeznaczonych na budownictwo mieszkaniowe będzie obowiązywał bezterminowo.


ZMIANA PRAWA


Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Po pierwsze, zostanie bezterminowo przedłużona możliwość ubiegania się o częściowy zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Po drugie, wprowadzona zostanie definicja budownictwa społecznego. Po trzecie, bedzie nowy limit zwolnienia z VAT.


Budownictwo społeczne


Przedstawiony przez resort finansów projekt zawiera definicję budownictwa społecznego. Nie odbiega ona od przyjętych już wcześniej założeń rządowych. Definicja, od wielu miesięcy oczekiwana przez podatników, pozwoli od przyszłego roku stosować nadal w budownictwie obniżoną 7proc. stawkę VAT.

Warto przypomnieć, że z dniem 31 grudnia 2007 r. kończy się okres przejściowy na stosowanie 7-proc. stawki VAT na roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Oznacza to, że na wymienione towary i usługi od przyszłego roku musiałby obowiązywać 22-proc. VAT.

W celu zminimalizowania negatywnych skutków zwiększenia tej stawki, zaproponowano wprowadzenie definicji budownictwa społecznego, dla którego nadal będzie obowiązywała stawka 7 proc. W ramach tej definicji przyjęto, że budownictwo społeczne obejmie budowę i dostawę mieszkań do 120 mkw. oraz domów jednorodzinnych do 220 mkw., a także remonty tych domów (w przypadku gdy wymagane jest pozwolenie).


Zwrot bez ograniczenia


Zaskakującą propozycją w ministerialnym projekcie są przepisy dotyczące zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków na budownictwo mieszkaniowe. Jeśli zaproponowane rozwiązania wejdą w życie, o zwrot pieniędzy w tym zakresie będzie można ubiegać się bezterminowo.

Obecnie prawo do zwrotu przysługuje wyłącznie z tytułu wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami VAT, wystawionymi od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. Po nowelizacji system zwrotów byłby utrzymany wyłącznie w odniesieniu do wydatków na zakup materiałów budowlanych, poniesionych po 31 grudnia 2007 r., nieobjętych - co do zasady - definicją budownictwa społecznego.

Jak wyjaśnia w uzasadnieniu projektu MF, celem zmian w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym jest zniesienie epizodycznego charakteru tej ustawy. W konsekwencji pozwoli to korzystać z systemu zwrotu osobom fizycznym, które zakupu materiałów budowlanych służących realizacji inwestycji mieszkaniowej, polegającej na remoncie lokalu mieszkalnego, budowie, nadbudowie, rozbudowie lub remoncie budynku mieszkalnego, a także na przebudowie (przystosowaniu) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, dokonają po 31 grudnia 2007 r.

Dodatkowo zminimalizuje to negatywne skutki zwiększenia stawki VAT z 7 na 22 proc.


Nowe limity zwolnienia


Kolejna nowość zawarta w projekcie nowelizacji ustawy o VAT dotyczy limitu zwolnień w podatku od towarów i usług. Obecnie zwalnienie dotyczy podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej równowartości 10 tys. euro. W 2007 roku limit ten wynosi 39,7 tys. zł. Po nowelizacji ma to być 50 tys. zł. Zmiana obejmie wszystkich podatników dokonujących czynności opodatkowanych VAT (na koniec 2006 roku podatników mających obowiązek składania deklaracji VAT było 1 424 172). Nowy limit będzie znacznie wyższy niż obecnie i nie trzeba go będzie corocznie przeliczać na złote.

Nie tylko ten limit ma się zmienić. Projekt zakłada również podniesienie limitu dla sprzedaży wysyłkowej. Dziś wynosi on 35 tys. euro, co w przeliczeniu na złote daje 139 tys. zł. Po zmianie nowy limit miałby wynosić 160 tys. zł.


Co czeka podatników po 1 stycznia 2008 r.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Matyszewska, Magdalena Majkowska

gp@infor.plOPINIE


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Tomasz Grunwald, doradca podatkowy w KPMG


Zmiana limitu zwolnienia z VAT spowodowana została obowiązkiem zastosowania przez kraj członkowski kursu przeliczeniowego euro do waluty krajowej, obowiązującego w dniu przystąpienia kraju do UE. Ponieważ kurs ten był bliski 5 zł za jedno euro, ustawodawca zmienił dotychczas funkcjonujące w przepisach 10 tys. euro na kwotę 50 tys. zł. Dla polskich podmiotów zmiana ta oznacza de facto podwyższenie pułapu zwolnienia z VAT. W konsekwencji rozszerzy się grupa drobnych przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać z tego zwolnienia, a tym samym uniknąć obowiązku prowadzenia skomplikowanych ewidencji i wypełniania deklaracji. Jednocześnie jednak należy zauważyć, że jeżeli tacy drobni przedsiębiorcy chcieliby funkcjonować jako podatnicy VAT, to oczywiście mogą zrezygnować ze zwolnienia.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Marta Szafarowska, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy


Od 1 stycznia 2008 r. nastąpi istotne ograniczenie zakresu stosowania stawki 7-proc. VAT dla sprzedaży budynków i lokali, a także możliwości stosowania tej stawki w odniesieniu do usług budowlanych. Gdyby jednak definicja budownictwa społecznego nie została przyjęta - możliwość stosowania stawki 7-proc. w tym przypadku w ogóle przestałaby istnieć. Definicja budownictwa korzystającego ze stawki 7 proc. VAT powinna cieszyć - zakładane liczby metrów kwadratowych zarówno dla mieszkań, jak i budynków jednorodzinnych ustalono na dość wysokim poziomie. Wyraźnie wykluczono możliwość stosowania stawki obniżonej dla remontów wnętrzarskich w lokalach i domach jednorodzinnych - wydaje się, że może to podbudować szarą strefę wśród usługodawców.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy, Ożóg i Wspólnicy Spółka Doradztwa Podatkowego


Projekt opublikowany przez MF zakłada m.in. bezterminowe wydłużenie zwrotu wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla inwestorów budujących tzw. systemem gospodarczym, którzy nie będą mogli skorzystać ze szczególnych zasad opodatkowania dla budownictwa społecznego. Ustawa ta nie jest częścią systemu podatkowego, w tym w szczególności nie jest ustawą dotyczącą VAT. Ponadto ustawa ta dotyczy konsumentów, a nie przedsiębiorców, i nie może być traktowana jako pomoc publiczna. Tym samym nie podlega ona kontroli instytucji UE, Polska ma dowolność w uchwalaniu i dokonywaniu tego rodzaju zwrotu wydatków (a nie podatku, jak się to potocznie mówi).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  REKLAMA