| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dwa podatki do zapłaty

Dwa podatki do zapłaty

Sprzedając udziały w spółce, podatnicy płacą podatek dochodowy i od czynności cywilnoprawnych.


Na skutek zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością po stronie sprzedającego powstaje określony dochód, który należy opodatkować. Halina Kwiatkowska, radca prawny i partner w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, odział w Krakowie, wyjaśnia, że kwestię opodatkowania sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością reguluje, w zakresie podatku dochodowego, art. 30b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. - dalej ustawa o PIT).


- Zgodnie z tym przepisem dochody uzyskane z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, w tym udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, opodatkowane są według stawki wynoszącej 19 proc. uzyskanego dochodu - mówi Halina Kwiatkowska.


Dodaje, że jako dochód w takiej sytuacji traktowana jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów w spółce a kosztami uzyskania przychodów. Szczegółowe przepisy ustalają sposób określania kosztów uzyskania przychodu, co zależy głównie od sposobu nabycia udziałów w spółce.


Oprócz tego zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Transakcja, której przedmiotem jest zbycie udziałów w spółce, jest zatem opodatkowana na zasadach określonych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych.


- Obowiązek podatkowy ciąży na kupującym, a powstaje w momencie zawarcia umowy sprzedaży. Stawka wynosi 1 proc. - wyjaśnia ekspert.


Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa sprzedawanych udziałów. Podatnik sam oblicza wysokość podatku. Jeżeli zaniży podstawę opodatkowania, urząd skarbowy wezwie go do ponownego określenia wartości udziałów. Jeśli kupujący nie zastosuje się do wezwania, organ sam podwyższy podatek.


Z fiskusem trzeba się rozliczyć w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli od dnia zawarcia umowy sprzedaży udziałów. W tym celu kupujący musi wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych na formularzu PCC-3.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes159.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »