Trzeba dokładnie ustalić wielkość firmy
REKLAMA
Podmioty udzielające pomocy są odpowiedzialne za to, by wsparcie było stosowane zgodnie z przepisami o pomocy publicznej. Aparat skarbowy jest szkolony w zakresie przepisów dotyczących udzielania pomocy publicznej. Dotyczy to przede wszystkim zwolnień podatkowych adresowanych do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Dlatego - zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Finansów wynikającą z odpowiedzi na interpelację poselską - w prowadzonych w tym roku szkoleniach zostanie poświęcona większa uwaga kwestiom dotyczącym ustalania wielkości przedsiębiorstw (pismo nr FG5-0602-7/KK /85/07/2722-MB7).
Obecnie organy udzielające pomocy nie wymagają od przedsiębiorcy przedłożenia dokumentów pozwalających na ustalenie ich wielkości (bilansu, informacji określających stan zatrudnienia, powiązania pomiędzy przedsiębiorcami), a opierają się tylko na oświadczeniach przedsiębiorców określających ich wielkość.
Tymczasem samo określenie wielkości przedsiębiorcy powinno następować nie tylko w odniesieniu do kryterium zatrudnienia, rocznego obrotu i całkowitego bilansu rocznego. Poza tymi parametrami należy też uwzględnić tzw. kryterium zależności, czyli ustalić powiązanie przedsiębiorcy z innymi podmiotami. W tym zakresie bowiem różnicuje się przedsiębiorstwa na niezależne, partnerskie (stowarzyszone) i związane.
O zaliczeniu niezależnego przedsiębiorstwa do kategorii średnich, małych lub mikroprzedsiębiorstw decydują wyłącznie wskaźniki takiej firmy. Z kolei w przypadku przedsiębiorstwa partnerskiego i związanego pod uwagę brane są nie tylko wskaźniki przedsiębiorstwa ubiegającego się o wsparcie, ale także przedsiębiorstw pozostających z tym przedsiębiorcą w układzie przedsiębiorstw partnerskich lub związanych.
W wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów wskazano, że w celu określenia progu zatrudnienia oraz pułapów finansowych przedsiębiorcy przyjmuje się dane roczne za ostatni zatwierdzony okres obrachunkowy. W przypadku gdy na ostatni dzień bilansu wskaźniki zatrudnienia, obrotu i rocznej sumy bilansowej przekraczają lub spadają poniżej progu określonego dla danej kategorii przedsiębiorstw, uzyskanie lub utrata statusu średniego, małego lub mikroprzedsiębiorstwa nastąpi tylko wtedy, gdy zjawisko to powtórzy się w ciągu dwóch następujących po sobie lat.
W przypadku przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność w specjalnej strefie ekonomicznej jego wielkość powinno się określać na dzień wydania zezwolenia na działalność w strefie.
Edyta Wereszczyńska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat