| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Także konkubent może korzystać z preferencji

Także konkubent może korzystać z preferencji

Konkubenci, jako osoby pozostające faktycznie we wspólnym pożyciu małżeńskim, mogą skorzystać ze zwolnienia podatkowego przy darowiźnie praw do rachunku oszczędnościowo-kredytowego.


Do 31 grudnia 2006 r. zwolnione od podatku było nabycie w drodze darowizny praw do rachunku oszczędnościowo-kredytowego przez małżonka, wstępnych, zstępnych, rodzeństwo oraz osobę pozostającą faktycznie we wspólnym pożyciu małżeńskim z posiadaczem tego rachunku, pod warunkiem przeznaczenia środków z tego rachunku na cele mieszkaniowe. Od 1 stycznia tego roku z kręgu podmiotów zwolnionych wykreślono m.in. małżonka, ograniczając je do osoby pozostającej faktycznie we wspólnym pożyciu małżeńskim.


Samo przeniesienie - w okresie oszczędzania - praw i obowiązków posiadacza rachunku oszczędnościowo-kredytowego na osobę bliską, która nie posiada takiego rachunku, jest możliwe na podstawie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw. Jak wyjaśnił resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 6821), ustawa ta definiuje jednocześnie pojęcie osoby bliskiej, do której zalicza małżonka, który nie pozostaje z posiadaczem rachunku we wspólności ustawowej, wstępnych, zstępnych, rodzeństwo oraz osobę, która pozostaje faktycznie we wspólnym pożyciu małżeńskim. W tym kontekście sformułowanie „osoba, która pozostaje faktycznie we wspólnym pożyciu małżeńskim” dotyczy zatem osoby pozostającej w nieformalnym związku (konkubiny i konkubenta), a nie małżonka. Zwolnienie, o którym mowa w zmienionym przepisie art. 4 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn, do końca ubiegłego roku obejmowało ten sam krąg osób bliskich, na rzecz których może nastąpić przeniesienie praw i obowiązków posiadacza rachunku. Jak podkreślił minister finansów, krąg podmiotów korzystających ze zwolnienia - w obecnym i poprzednim stanie prawnym - jest skorelowany z przepisami ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego dotyczącymi praw do rachunku oszczędnościowokredytowego w kasie mieszkaniowej.


Edyta Wereszczyńska

edyta.wereszczynska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »