reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany umowy muszą chcieć dwie strony

Zmiany umowy muszą chcieć dwie strony

Czy jest szansa na renegocjacje umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Austrią i innych umów, których stroną jest Polska, uznawanych za niekorzystne?

- Ze wszystkimi państwami, z którymi mamy podpisane umowy, zwłaszcza te mniej korzystne, podejmujemy działania, aby je renegocjować. Jednak trzeba pamiętać o tym, że są to umowy dwustronne, wymagające negocjacji. Często dla naszych partnerów renegocjacja tych umów nie jest priorytetem.


Umowa z Austrią jest świeżą umową, z 2004 roku. Czy ona też będzie zmieniona?

- Tak, działania w tym kierunku już są podejmowane. Jednak, czy partnerzy austriaccy się na to zgodzą, tego nie wiadomo. Trudno jest sobie wyobrazić sytuację, że będziemy renegocjować umowę tylko po to, aby była ona korzystna dla Polski. Być może druga strona zażąda wprowadzenia zmiany korzystnej dla niej, a trudnej do zaakceptowania przez nas.


Czyli każdy musi zyskać coś dla siebie?

- Ja przy omawianiu negocjacji międzynarodowych powtarzam zasadę, która sprawdza się zawsze: krwawić muszą wszyscy. Tylko wtedy możliwy jest kompromis. Nie można renegocjować umowy jednostronnie. Takie rzeczy się nie zdarzają. My podejmujemy działania, wysyłamy pisma o rozpoczęcie dyskusji, pokazujemy kierunek zmian, jakich byśmy oczekiwali. Potem czekamy na ruch partnera. Trudno się dziwić, że czasem druga storna nie chce rozmawiać. Trudno bowiem przewidzieć, jakie skutki dana zmiana przyniesie. Niechęć do zmiany umowy może być np. spowodowana obawą przed nadmiernym napływem pracowników. Skoro umowa przewiduje mniej korzystne rozwiązania podatkowe dla Polaków, to kraj, który będzie bronił się przed napływem polskich pracowników, takiej umowy renegocjować nie będzie chciał.

Trzeba również pamiętać, że sama renegocjacja jest procesem trudnym i długotrwałym. Ministerstwo Finansów chce ujednolicić wszystkie podpisane umowy, w pierwszej kolejności te podpisane z krajami Unii Europejskiej.


Jacek Dominik
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama