Przepisy nie mogą dyskryminować celników
REKLAMA
Opracowany projekt ustawy konsolidacyjnej o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zmierzający do przebudowy aparatu skarbowego, a w szczególności połączenia administracji podatkowej i Służby Celnej, spotkał się z krytyką rzecznika praw obywatelskich (RPO). W piśmie skierowanym do ministra finansów RPO wskazuje na obawy celników wyrażane w kierowanych do niego skargach. Wśród zarzutów podnosi się, że rzeczywistym celem reformy jest zwolnienie niewygodnych funkcjonariuszy celnych, a w efekcie niedotrzymanie wcześniejszych porozumień dotyczących polepszenia sytuacji prawnej i ekonomicznej celników. Planowane szybkie wejście w życie ustawy bez niezbędnych przepisów wykonawczych powoduje, że nie jest znany ostateczny charakter projektowanych rozwiązań legislacyjnych.
Rzecznik stwierdził, że projekt nie określa zasad, na podstawie których kierownicy jednostek organizacyjnych KAS mieliby wydawać decyzje w sprawach określenia warunków pełnienia służby, przenoszenia czy delegowania urzędników. W ocenie RPO propozycja zezwalająca na przeniesienie urzędnika do innej miejscowości na okres nie dłuższy niż dwa lata stanowi dyskryminację funkcjonariusza. W piśmie zwraca się uwagę, że tego rodzaju delegowanie w innych służbach odbywa się do sześciu miesięcy.
RPO ma też wątpliwości co do zgodności z prawem przepisu umożliwiającego poddanie badaniom na wykrywaczu kłamstw urzędnika skarbowego pełniącego służbę w Kontrolnych Grupach Mobilnych w wyniku skierowania przez właściwego ministra, które nie wymagałoby uzasadnienia. Odmowa mogłaby skutkować rozwiązaniem stosunku służbowego.
Z kolei niezgodny z konstytucją i zawartą w niej zasadą równości może być przepis, zgodnie z którym funkcjonariusze Kontrolnych Grup Mobilnych będą mieli prawo uzyskania świadczeń emerytalnych na podstawie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym m.in. funkcjonariuszy Policji czy ABW oraz ich rodzin. Rzecznik zwrócił się o wyjaśnienie tej kwestii i jednocześnie podkreślił, że prawo do tego świadczenia powinno być przyznane wszystkim funkcjonariuszom, tak jak jest w innych służbach mundurowych, a nie tylko określonej grupie z tej służby. Projekt ustawy nie powinien zawierać zróżnicowań zarówno dyskryminujących, jak i faworyzujących.
EDYTA WERESZCZYŃSKA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA