REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie boimy się konkurencji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski
Edyta Wereszczyńska

REKLAMA

Księgowi nie są w stanie zagrozić doradcom podatkowym. Ich praca się uzupełnia. Teraz konieczna jest poprawa wizerunku zawodu oraz zmiany w działaniu i organizacji korporacji.


l
Czy doradcy podatkowi obawiają się konkurencji ze strony księgowych? Jak środowisko odbiera niedawny wyrok, w którym Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że księgowi też mogą funkcjonować na rynku doradztwa?

- Doradcy nie muszą obawiać się konkurencji księgowych, ponieważ zajmujemy się nieco innymi sprawami. Oczywiście są to zbliżone zawody, ale jednak dwa odrębne, co staramy się podkreślać, m.in. poprzez pokazanie różnic w obowiązkach doradcy w związku z posiadaniem statusu zawodu zaufania publicznego i obligatoryjną przynależnością do korporacji. Nie można też nie doceniać roli doradcy podatkowego w reprezentowaniu podatników przed sądami administracyjnymi.


WYROK TK

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 22 maja 2007 r. (sygn. akt K 42/05) osoby uprawnione do prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą sporządzać zeznania i deklaracje podatkowe. Trybunał uznał, że przepisy nadające im takie uprawnienia są zgodne z konstytucją.


l
Czy myśli pan, że warto byłoby przybliżyć przedsiębiorcom, jaką rolę spełnia - wciąż mylone z księgowością - doradztwo podatkowe?

- Uważam, że taka jest też poniekąd rola korporacji - by szerzyć wiedzę o doradztwie podatkowym i o tym, co daje przedsiębiorcom współpraca z doradcami. Doradca podatkowy nie może się reklamować, jednak trzeba pamiętać, że nie mamy zakazu reklamy zawodu. Dlatego jako korporacja skupimy się na tym, by promować doradztwo podatkowe.


l
Doradcy podatkowi są z mocy ustawy zobowiązani do tego, by się dokształcać. Czy myśli pan, że uda się opracować jednolite stanowisko co do tego, w jaki sposób weryfikować wypełnianie tego obowiązku?

- W wyniku wielu dyskusji między doradcami doszliśmy do wniosku, że tej formy uściślać nie będziemy, tym bardziej że każdy doradca ma swój sposób pozyskiwania wiedzy i dlatego nie chcemy nikomu narzucać jednej metody. Jedyne, nad czym dzisiaj musimy się zastanowić, to w jaki sposób egzekwować od doradcy podatkowego wywiązywanie się z tego obowiązku. Jednym z takich pomysłów jest sporządzanie krótkiego rocznego sprawozdania doradcy podatkowego. W takim sprawozdaniu doradca opisywałby, w jaki sposób podnosi swoje kwalifikacje, w jaki sposób wywiązuje się z obowiązku ubezpieczenia i czy płaci na bieżąco składki członkowskie.


l
Obserwując środowisko doradców podatkowych, można odnieść wrażenie, że istnieją jakby dwa odrębne organizmy - korporacja i doradcy podatkowi jako tacy.

- Trudno zmusić doradców do tego, by brali czynny udział w życiu korporacji. Izba ze swojej strony robi tyle, ile może i powinna: stwarza pewne możliwości do tego, by ludzie mogli spotykać się ze sobą i wymieniać doświadczenia.


l
A osobowość prawna regionów nie byłaby oddaniem inicjatywy na dół?

- Również dzisiaj inicjatywa regionów w żaden sposób nie jest ograniczana. Gdybym twierdził inaczej - zaprzeczałbym temu, co przez cztery lata robiłem w regionie. Jeśli ktoś chce działać na rzecz doradców i realizować pewne pomysły - to droga jest otwarta i nie widzę potrzeby, by w tym celu zmieniać dotychczasowy status regionów.


l
To skąd w takim razie pomysł z osobowością prawną regionów? Jest to idea dość popularna wśród członków KIDP.

- Przypuszczam, że jego popularność bierze się stąd, że inne korporacje działają według tego modelu. Być może my również powinniśmy iść w tym kierunku, dlatego dzisiaj dużo na ten temat rozmawiamy.


l
Co by to zmieniło?

- Po pierwsze, Krajowa Rada mogłaby się zająć innymi sprawami - chociażby współpracą z Sejmem, rządem w zakresie tworzenia dobrego prawa podatkowego. To jest idea, która powinna nam przyświecać. Być może w bardziej wyraźny sposób byłby też uwidoczniony status oddziałów.


l
Jak pan ocenia pomysł z wprowadzeniem licencjonowanych doradców?

- Nie mamy żadnych oficjalnych sygnałów, że Ministerstwo Finansów pracuje nad takim pomysłem. Natomiast osobiście w ogóle nie widzę sensu tego rodzaju licencji, bo po pierwsze - gdyby takie miały powstać - po części wpisują się w istniejące licencje księgowe, a po drugie, w zakres działalności licencjonowanych prawników. Nie zapominajmy, że prawo podatkowe to część prawa.


l
Co w takim razie z wpisami warunkowymi na listę doradców podatkowych? Obecnie toczy się ponad 1 tys. postępowań o przekształcenie takiego wpisu we wpis stały. Wygląda też na to, że 1/5 świadczących usługi doradcze może zostać wyeliminowana z rynku.

- Nie możemy dokonać przekształcenia, jeśli ktoś nie spełnia wymaganych warunków, i to jest jeden z elementów dbania o to, by poziom wykonywania zawodu był wysoki.


PROBLEMY KORPORACJI

l 1,2 tys. postępowań toczy się w sprawie przekształcenia wpisu warunkowego we wpis na listę doradców podatkowych

l ponad 2,1 tys. postępowań toczy się w sprawie skreślenia z listy doradców podatkowych ze względu na upływ ośmioletniego terminu na złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu na doradcę podatkowego


l
Ale czy nie jest to problem korporacji?

- Każdy doradca musi znać prawo, a w szczególności prawo korporacyjne. Przekształcenie wpisów warunkowych we wpisy leży nie tylko w interesie korporacji, ale przede wszystkim samych zainteresowanych. Nie możemy zrobić nic więcej, niż informować o obowiązkach i konsekwencjach ich niedopełnienia - co zresztą robimy. Jeśli ktoś nie potrafi zadbać o siebie, nie będzie potrafił zadbać o klienta.


l
A co z obowiązkiem ubezpieczenia? Co należałoby zrobić, by obowiązek ten był powszechnie respektowany?

- Rada zrobiła już bardzo dużo w tym zakresie. Mamy podpisaną umowę generalną w zakresie OC. Zastanawiamy się jednak nad tym, czy obowiązkowe ubezpieczenie nie powinno być zawarte w składce członkowskiej, tak jak funkcjonuje to np. w korporacji radców prawnych. Krajowa Rada pracuje nad tym pomysłem.


l
Jak do tej pory resort finansów kilkakrotnie spotykał się z Radą. Jak na co dzień wygląda państwa współpraca z Ministerstwem Finansów?

- Niestety, nie przypominam sobie w historii naszej korporacji dobrych roboczych stosunków z Ministerstwem Finansów. Na pewno jednym z moich celów będzie poprawa tych stosunków i zbliżenie się do resortu finansów, po to by mieć czynny udział w tworzeniu dobrego prawa. Ideałem byłoby stworzenie roboczych zespołów ze specjalistami z ministerstwa i naszej korporacji, które wspólnie pracowałyby przy zmianach prawa i systemu podatkowego. Ministerstwo powinno korzystać z naszego doświadczenia i wiedzy, tak jak ma to miejsce np. w Czechach. Tym bardziej że byłoby to korzystne dla wszystkich.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Zbigniew Maciej Szymik, doradca podatkowy, od początku czerwca przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych


Rozmawiali EDYTA WERESZCZYŃSKA, ŁUKASZ ZALEWSKI

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PKWiU 2025 - będzie nowa klasyfikacja statystyczna wyrobów i usług

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano niedawno Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Nowa PKWiU 2025 zastąpi obecnie obowiązującą PKWiU 2015.

Bezpłatny webinar: Rozliczanie branży budowlanej i deweloperskiej. Jak uniknąć najczęstszych błędów?

Branża budowlana i deweloperska to sektory, w których każdy szczegół w rozliczeniach finansowych ma znaczenie, a konsekwencje popełnianych błędów mogą być daleko idące. Zarówno w księgach rachunkowych, jak i w rozliczeniach podatkowych precyzyjna klasyfikacja realizowanych prac jest kluczowa.

Usługi dietetyczne są zwolnione z VAT. Ale nie te świadczone na rzecz osób zdrowych. Dlaczego?

Usługi dietetyczne, które nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego (związanego z celem medycznym), w szeregu przypadków nie mogą również korzystać ze zwolnienia podmiotowego (limit obrotów do 200 000 zł rocznie). Oznacza to, że dietetycy świadczący usługi doradztwa w zakresie dietetyki (konsultacji indywidualnych) opodatkowane VAT muszą zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT, niezależnie od wysokości swoich obrotów i doliczać do ceny swoich usług netto podatek VAT w stawce 23%. Problem w tym, że wiele usług dietetyków ma charakter złożony (szkolenia z zakresu diet, podawanie w internecie pakietów diet dla osób zaliczanych do określonych kategorii wiekowych itp). Dlaczego usługi dietetyków świadczone na rzecz osób zdrowych nie korzystają ze zwolnienia z VAT wyjaśnił WSA w Gliwicach w wyroku z 29 stycznia 2025 r.

Niższe grzywny za niektóre przestępstwa skarbowe od 2026 roku. Nowelizacja Kks i Ordynacji podatkowej przyjęta przez rząd

W dniu 27 maja 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy (kks) oraz ustawy - Ordynacja podatkowa, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu uproszczenie administracyjnych obowiązków podatkowych oraz złagodzenie kar za przestępstwa skarbowe, które nie powodują bezpośrednich strat w podatkach.

REKLAMA

JPK_KR_PD już nadchodzi – nowy obowiązek dla podatników CIT. Czy Twoja firma jest gotowa?

Nowy plik JPK_KR_PD to nie tylko kolejne wymaganie fiskusa, ale prawdziwa rewolucja w raportowaniu księgowym. Od 2025 roku obowiązek ten obejmie duże firmy, od 2026 – podmioty zobowiązane do przesyłania ewidencji JPK VAT, a od kolejnego roku – pozostałych podatników CIT. Zmiany w planie kont, nowe struktury danych, testy, audyty – przygotowań jest sporo, a czasu coraz mniej. Zobacz, co musisz zrobić, by nie obudzić się z ręką w księgowym chaosie.

Kiedy członek rodziny współpracujący przy rodzinnym biznesie musi być zgłoszony do ZUS?

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nakłada obowiązek zgłoszenia do ZUS i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność i z szeroko rozumianymi zleceniobiorcami. Podobnie czyni ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego. Analizy wymaga zatem, kto spełnia definicję takiej osoby współpracującej i czy jej sytuacja uzależniona jest od formy tej współpracy - umownej bądź bezumownej. Spory z ZUS w przedmiocie obowiązku objęcia osób współpracujących ubezpieczeniami społecznymi trafiają aż do Sądu Najwyższego, warto więc wziąć pod uwagę również aktualne orzecznictwo w tej materii.

Francuska Administracja Celna wprowadza nowy system Obligatoryjnej Koperty Logistycznej (ELO). Co muszą wiedzieć przewoźnicy? Uproszczenie procedur dla kierowców

ELO to cyfrowe rozwiązanie, które usprawni proces odprawy celnej na granicy między Francją a Wielką Brytanią. Jest to francuski odpowiednik GMR - system będzie wymagać utworzenia jednej elektronicznej „koperty logistycznej” dla każdego pojazdu, zawierającej wszystkie niezbędne dane celne oraz deklaracje bezpieczeństwa.

Stracił rodzinę w wypadku i miał zapłacić zaległy podatek. WSA kontra skarbówka

Mimo że jako dziecko stracił całą rodzinę w tragicznym wypadku, a wypłacone mu po latach odszkodowanie miało choć częściowo złagodzić tę krzywdę, organy skarbowe domagały się od Huberta zapłaty blisko 150 tys. zł podatku od odsetek. Sprawa trafiła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał stanowisko fiskusa za niesprawiedliwe. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał rację Rzecznikowi Praw Obywatelskich i uchylił decyzje skarbówki — choć wyrok wciąż nie jest prawomocny.

REKLAMA

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa - zmiany od 2025 roku

Krajowa Informacja Skarbowa przypomniała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. zmianie uległy przepisy regulujące zasady wnoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictw składanych w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

REKLAMA