| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pomoc na nowe inwestycje, udział w targach i wystawach

Pomoc na nowe inwestycje, udział w targach i wystawach

Pomoc publiczna na rozwój małych i średnich firm w postaci ulg w spłacie zobowiązań podatkowych ma dotyczyć nowych inwestycji, usług doradczych oraz udziału w targach i wystawach.


NOWE PRAWO

Obowiązuje już rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, stanowiących pomoc publiczną na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Zgodnie z jego przepisami, ulgi będą udzielane w formie określonej przepisami Ordynacji podatkowej. Może to dotyczyć odroczenia terminu płatności podatku lub rozłożenia zapłaty podatku na raty, odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami oraz umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej. Przedmiotowe regulacje będą miały zastosowanie do końca tego roku.


Pomoc ma być udzielana pod warunkiem, że przedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą w regionie lokalizacji inwestycji, którą obejmować będzie pomoc, przez co najmniej pięć lat od dnia zakończenia inwestycji i wkład przedsiębiorcy w jej finansowanie wyniesie co najmniej 25 proc.


Co więcej, ubiegając się o pomoc publiczną, przedsiębiorca będzie musiał złożyć oświadczenie o spełnianiu wskazanych wymogów. Przepisy przewidują, że kosztami inwestycji, które kwalifikują się do objęcia pomocą na nowe inwestycje, są m.in.: wydatki na grunty, budynki, maszyny i urządzenia, a w przypadku nabycia przedsiębiorstwa, które jest w likwidacji albo zostałoby zlikwidowane, gdyby nie zostało nabyte - cena jego nabycia. Koszty te obejmują również wydatki na nabycie nowych technologii przez nabycie praw patentowych, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technologicznej.


Pomoc na nowe inwestycje może też obejmować związane z nowo tworzonymi miejscami pracy koszty zatrudnienia w postaci dwuletnich kosztów wynagrodzenia brutto powiększonych o obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Będzie to jednak możliwe dopiero po spełnieniu pewnych warunków, m.in. wtedy gdy miejsca pracy będą związane z realizacją nowej inwestycji i zostaną utworzone w okresie trzech lat od daty zakończenia inwestycji, a poza tym zostaną utrzymane przez co najmniej pięć lat.


Pomoc na zewnętrzne usługi doradcze nie będzie obejmowała doradztwa stałego, związanego z bieżącą działalnością operacyjną. Wyłączone z niej będzie doradztwo podatkowe, stała obsługa prawna lub doradztwo marketingowe. W przypadku pomocy związanej z udziałem w targach i wystawach będzie ona mogła być udzielona tylko w przypadku pierwszego uczestnictwa przedsiębiorstwa w takich przedsięwzięciach.


Nowe przepisy opublikowano w Dzienniku Ustaw nr 110, poz. 758.


LIMITY POMOCY

Pomoc brutto na usługi doradcze świadczone przez doradców zewnętrznych nie może przekroczyć 50 proc. wartości kosztów tych usług.

Pomoc brutto na udział w targach i wystawach nie może przekroczyć 50 proc. wartości dodatkowych kosztów poniesionych na wynajem, ustawienie i prowadzenie stoiska.


Edyta Wereszczyńska

edyta.wereszczynska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK