REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za błąd w interpretacji przepisu odpowie doradca

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Od września zwiększy się zakres odpowiedzialności dyscyplinarnej doradców podatkowych. Postępowania będą wszczynane, jeśli błąd doradcy wyniknie z niejasnych przepisów. Ryzykowne będzie też doradzanie i wydawanie opinii prawnych w sprawach gospodarczych.


Dokonane ostatnio zmiany w Zasadach etyki doradcy podatkowego oznaczają zwiększenie, i to już od września, odpowiedzialności dyscyplinarnej doradców. Wobec doradcy podatkowego skazanego prawomocnym wyrokiem w sprawie karnej lub karnej skarbowej dotyczącej wątpliwości interpretacyjnych prawa podatkowego rzecznik dyscyplinarny będzie obowiązkowo wszczynał postępowanie wyjaśniające. Dotychczas art. 16 pkt 4 Zasad etyki przewidywał, że w takiej sytuacji rzecznik nie wszczyna postępowania. Przepisy chroniły w ten sposób doradcę przed niejasnością prawa. Na mocy decyzji II nadzwyczajnego zjazdu doradców pkt 4 uchylono.


Większa odpowiedzialność


Doradcy podatkowi odpowiadają dyscyplinarnie za naruszenie zasad takich jak rzetelność wykonywania zawodu czy przestrzeganie zakazu reklamy. Dotychczas jednak w razie wątpliwości co do interpretacji przepisów doradcy nie podlegali odpowiedzialności dyscyplinarnej.


Dominik Szczygieł, przewodniczący Komisji Prawa Krajowej Rady Doradców Podatkowych, wyjaśnił, że zmiana w zasadach etyki miała charakter porządkujący. Jego zdaniem nie spowoduje ona zwiększenia zakresu odpowiedzialności dyscyplinarnej doradców podatkowych.


- Norma art. 16 ust. 4 Zasad etyki była wadliwa. Uniemożliwiała rzecznikowi podjęcie jakichkolwiek kroków proceduralnych, które pozwoliłyby na potwierdzenie, czy rzeczywiście błąd doradcy podatkowego wynikał z obiektywnych wątpliwości co do interpretacji prawa podatkowego - twierdzi Dominik Szczygieł.


Dodaje, że zgodnie z ustawą o doradztwie podatkowym, ewentualne złożenie wniosku o ukaranie następuje zawsze po wstępnym wyjaśnieniu okoliczności koniecznych do ustalenia znamion czynu zarzuconego obwinionemu oraz złożeniu wyjaśnień przez obwinionego. Nasz rozmówca podkreślił, że postępowanie wyjaśniające jest etapem poprzedzającym ewentualne postępowanie dyscyplinarne. Pojęcia te w żadnym wypadku nie mogą być utożsamiane.


Mimo że przyczyną zmian była chęć uporządkowania przepisów, w konsekwencji odpowiedzialność doradcy się zwiększa. Przyznaje to zarówno Brunon Szulc, przewodniczący komisji do spraw wewnątrzkorporacyjnych KRDP, jak i sam rzecznik dyscyplinarny Witold Franc.


- Odpowiedzialność się zwiększy, ponieważ po rozpoznaniu sprawy będzie istniała możliwość wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, pod warunkiem że w sprawie będzie ewidentna wina doradcy podatkowego i to wina niewynikająca z błędnej interpretacji przepisów, tylko z ich nieznajomości bądź z jakiegoś zaniechania - twierdzi Brunon Szulc.


Uważa jednak, że przypadków wszczęcia postępowania wyjaśniającego nie będzie wiele.


Witold Franc, rzecznik dyscyplinarny KRDP, twierdzi natomiast, że zmiana przepisów przysporzy więcej pracy jemu oraz jego zastępcom.


- Nie ma przepisu, który zwalniałby nas z rozpatrywania sprawy. Oznacza to, że będziemy musieli zająć się każdą sprawą - powiedział nam rzecznik.


Wyjaśnił, że dziś doradcy najczęściej są karani mandatami. Jeśli jednak doradca zostałby skazany wyrokiem w zawieszeniu, nie oznacza to, że jest automatycznie winny.


- Sprawę trzeba wtedy wyjaśnić - podkreśla Witold Franc. Jego zdaniem zmianę zasad etyki należy więc ocenić pozytywnie.


Nie ma obaw


W związku z większą odpowiedzialnością dyscyplinarną pojawiają się opinie, że doradcy mogą się obawiać wydawania porad i opinii w sytuacji, gdy konkretny przepis budzi kontrowersje i jest różnie interpretowany. Czy zatem doradcy mają się czego obawiać?


- Jeżeli rzecznik w czasie postępowania wyjaśniającego dojdzie do wniosku, że błąd doradcy, za który został on pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej, wynikał z niejasnych przepisów i nie ma w tym żadnej winy doradcy, ponieważ kierował się on racjonalnymi przesłankami, postępowanie wyjaśniające nie zakończy się skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu dyscyplinarnego. W takim przypadku zostanie ono umorzone - uspokaja Dominik Szczygieł.


Winny doradca


Jeśli jednak doradca popełni błąd polegający na przykład na błędnej interpretacji prawa podatkowego czy błędnym obliczeniu podatku i w ten sposób spowoduje straty u swojego klienta, podlega przede wszystkim odpowiedzialności karnej skarbowej. Uznanie doradcy za winnego będzie więc rodziło konsekwencje dyscyplinarne. Doradca odpowiada również za sprawstwo. Przepisy kodeksu karnego skarbowego dotyczące sprawstwa budzą ciągle wątpliwości doradców.


Artykuł 9 pkt 3 kodeksu karnego skarbowego stanowi, że za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia odpowiada także osoba, która na podstawie przepisu prawa, decyzji organu, umowy lub faktycznego wykonywania zajmuje się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi, osoby fizycznej, osoby prawnej i in. O tym, że przepis ten odnosi się również do doradców podatkowych, był przekonany Sąd Najwyższy. Stwierdził on, że sprawcą przestępstwa, odpowiadającym w oparciu o treść tych przepisów, może być doradca podatkowy zajmujący się, na podstawie umowy, sprawami gospodarczymi.


Prowadzenie ksiąg rachunkowych przez doradcę podatkowego wyczerpuje znamię zajmowania się sprawami gospodarczymi - czytamy w uzasadnieniu wyroku (sygn. akt III KK 213/05). Zdaniem Witolda Franca przepis art. 9 kodeksu jest demoralizujący dla aparatu skarbowego, ponieważ w ten sposób przypisuje się doradcy winę.


- Zrozumiałe jest zastosowanie tych przepisów w sytuacji, gdy ktoś jest współsprawcą lub wręcz doradza, jak popełnić przestępstwo. Natomiast wątpliwy jest pogląd, że w sytuacji zawinienia przez podatnika doradca podatkowy czy księgowy niejako też zawinił, bo przecież on księgował - powiedział rzecznik dyscyplinarny.


Dodał, że w takich sytuacjach pomija się fakt, że doradca księgował po fakcie i nie miał żadnego wpływu na popełnienie przestępstwa. Od września, jeśli doradca zostanie uznany winnym w postępowaniu karnym skarbowym, rzecznik będzie wszczynał postępowanie wyjaśniające.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Procedura postępowania dyscyplinarnego


Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    Podmiot uprawniony do zatwierdzania czynności zarządu fundacji rodzinnej w organizacji. Co wynika z przepisów ustawy?

    Podmiot zatwierdzający czynności zarządu jest nową instytucją, która po raz pierwszy pojawiła się w polskim systemie prawnym w Ustawie o fundacji rodzinnej. Uprawnienie do zatwierdzania czynności obejmuje okres, gdy fundacja rodzinna posiada status fundacji rodzinnej w organizacji, to jest okres od momentu zawiązania fundacji rodzinnej (odpowiednio: złożenia oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej stanowiącego akt założycielski fundacji, albo otwarcia spadku po spadkodawcy, który ustanowił fundację rodzinną w treści testamentu). Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie sposobu funkcjonowania tego podmiotu.

    Wynajmujesz magazyn lub halę produkcyjną? Czy wiesz, że możesz uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego?

    Przedsiębiorca nie musi być właścicielem nieruchomości, żeby skorzystać ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Znaczna część działalności prowadzonej w wynajmowanych halach produkcyjnych i magazynowych kwalifikuje się do zwolnień od podatku. Jak to więc możliwe, że wielu najemców nie korzysta z ulg podatkowych, chociaż mogliby?

    REKLAMA