REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za błąd w interpretacji przepisu odpowie doradca

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Od września zwiększy się zakres odpowiedzialności dyscyplinarnej doradców podatkowych. Postępowania będą wszczynane, jeśli błąd doradcy wyniknie z niejasnych przepisów. Ryzykowne będzie też doradzanie i wydawanie opinii prawnych w sprawach gospodarczych.


Dokonane ostatnio zmiany w Zasadach etyki doradcy podatkowego oznaczają zwiększenie, i to już od września, odpowiedzialności dyscyplinarnej doradców. Wobec doradcy podatkowego skazanego prawomocnym wyrokiem w sprawie karnej lub karnej skarbowej dotyczącej wątpliwości interpretacyjnych prawa podatkowego rzecznik dyscyplinarny będzie obowiązkowo wszczynał postępowanie wyjaśniające. Dotychczas art. 16 pkt 4 Zasad etyki przewidywał, że w takiej sytuacji rzecznik nie wszczyna postępowania. Przepisy chroniły w ten sposób doradcę przed niejasnością prawa. Na mocy decyzji II nadzwyczajnego zjazdu doradców pkt 4 uchylono.


Większa odpowiedzialność


Doradcy podatkowi odpowiadają dyscyplinarnie za naruszenie zasad takich jak rzetelność wykonywania zawodu czy przestrzeganie zakazu reklamy. Dotychczas jednak w razie wątpliwości co do interpretacji przepisów doradcy nie podlegali odpowiedzialności dyscyplinarnej.


Dominik Szczygieł, przewodniczący Komisji Prawa Krajowej Rady Doradców Podatkowych, wyjaśnił, że zmiana w zasadach etyki miała charakter porządkujący. Jego zdaniem nie spowoduje ona zwiększenia zakresu odpowiedzialności dyscyplinarnej doradców podatkowych.


- Norma art. 16 ust. 4 Zasad etyki była wadliwa. Uniemożliwiała rzecznikowi podjęcie jakichkolwiek kroków proceduralnych, które pozwoliłyby na potwierdzenie, czy rzeczywiście błąd doradcy podatkowego wynikał z obiektywnych wątpliwości co do interpretacji prawa podatkowego - twierdzi Dominik Szczygieł.


Dodaje, że zgodnie z ustawą o doradztwie podatkowym, ewentualne złożenie wniosku o ukaranie następuje zawsze po wstępnym wyjaśnieniu okoliczności koniecznych do ustalenia znamion czynu zarzuconego obwinionemu oraz złożeniu wyjaśnień przez obwinionego. Nasz rozmówca podkreślił, że postępowanie wyjaśniające jest etapem poprzedzającym ewentualne postępowanie dyscyplinarne. Pojęcia te w żadnym wypadku nie mogą być utożsamiane.


Mimo że przyczyną zmian była chęć uporządkowania przepisów, w konsekwencji odpowiedzialność doradcy się zwiększa. Przyznaje to zarówno Brunon Szulc, przewodniczący komisji do spraw wewnątrzkorporacyjnych KRDP, jak i sam rzecznik dyscyplinarny Witold Franc.


- Odpowiedzialność się zwiększy, ponieważ po rozpoznaniu sprawy będzie istniała możliwość wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, pod warunkiem że w sprawie będzie ewidentna wina doradcy podatkowego i to wina niewynikająca z błędnej interpretacji przepisów, tylko z ich nieznajomości bądź z jakiegoś zaniechania - twierdzi Brunon Szulc.


Uważa jednak, że przypadków wszczęcia postępowania wyjaśniającego nie będzie wiele.


Witold Franc, rzecznik dyscyplinarny KRDP, twierdzi natomiast, że zmiana przepisów przysporzy więcej pracy jemu oraz jego zastępcom.


- Nie ma przepisu, który zwalniałby nas z rozpatrywania sprawy. Oznacza to, że będziemy musieli zająć się każdą sprawą - powiedział nam rzecznik.


Wyjaśnił, że dziś doradcy najczęściej są karani mandatami. Jeśli jednak doradca zostałby skazany wyrokiem w zawieszeniu, nie oznacza to, że jest automatycznie winny.


- Sprawę trzeba wtedy wyjaśnić - podkreśla Witold Franc. Jego zdaniem zmianę zasad etyki należy więc ocenić pozytywnie.


Nie ma obaw


W związku z większą odpowiedzialnością dyscyplinarną pojawiają się opinie, że doradcy mogą się obawiać wydawania porad i opinii w sytuacji, gdy konkretny przepis budzi kontrowersje i jest różnie interpretowany. Czy zatem doradcy mają się czego obawiać?


- Jeżeli rzecznik w czasie postępowania wyjaśniającego dojdzie do wniosku, że błąd doradcy, za który został on pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej, wynikał z niejasnych przepisów i nie ma w tym żadnej winy doradcy, ponieważ kierował się on racjonalnymi przesłankami, postępowanie wyjaśniające nie zakończy się skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu dyscyplinarnego. W takim przypadku zostanie ono umorzone - uspokaja Dominik Szczygieł.


Winny doradca


Jeśli jednak doradca popełni błąd polegający na przykład na błędnej interpretacji prawa podatkowego czy błędnym obliczeniu podatku i w ten sposób spowoduje straty u swojego klienta, podlega przede wszystkim odpowiedzialności karnej skarbowej. Uznanie doradcy za winnego będzie więc rodziło konsekwencje dyscyplinarne. Doradca odpowiada również za sprawstwo. Przepisy kodeksu karnego skarbowego dotyczące sprawstwa budzą ciągle wątpliwości doradców.


Artykuł 9 pkt 3 kodeksu karnego skarbowego stanowi, że za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia odpowiada także osoba, która na podstawie przepisu prawa, decyzji organu, umowy lub faktycznego wykonywania zajmuje się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi, osoby fizycznej, osoby prawnej i in. O tym, że przepis ten odnosi się również do doradców podatkowych, był przekonany Sąd Najwyższy. Stwierdził on, że sprawcą przestępstwa, odpowiadającym w oparciu o treść tych przepisów, może być doradca podatkowy zajmujący się, na podstawie umowy, sprawami gospodarczymi.


Prowadzenie ksiąg rachunkowych przez doradcę podatkowego wyczerpuje znamię zajmowania się sprawami gospodarczymi - czytamy w uzasadnieniu wyroku (sygn. akt III KK 213/05). Zdaniem Witolda Franca przepis art. 9 kodeksu jest demoralizujący dla aparatu skarbowego, ponieważ w ten sposób przypisuje się doradcy winę.


- Zrozumiałe jest zastosowanie tych przepisów w sytuacji, gdy ktoś jest współsprawcą lub wręcz doradza, jak popełnić przestępstwo. Natomiast wątpliwy jest pogląd, że w sytuacji zawinienia przez podatnika doradca podatkowy czy księgowy niejako też zawinił, bo przecież on księgował - powiedział rzecznik dyscyplinarny.


Dodał, że w takich sytuacjach pomija się fakt, że doradca księgował po fakcie i nie miał żadnego wpływu na popełnienie przestępstwa. Od września, jeśli doradca zostanie uznany winnym w postępowaniu karnym skarbowym, rzecznik będzie wszczynał postępowanie wyjaśniające.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Procedura postępowania dyscyplinarnego


Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA