| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rent prywatnych nie można odliczać

Rent prywatnych nie można odliczać

Po wykreśleniu z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulgi związanej z rentami prywatnymi podatnicy nie mogli kontynuować odliczeń.


Organy podatkowe zakwestionowały podatnikowi rozliczenie podatku dochodowego za 2001 rok. Podatnik bezpodstawnie dokonał odliczenia ulgi związanej z ustanowieniem renty prywatnej. Stosował również za wysoką stawkę do amortyzacji mieszkania. Lokal będący odrębną własnością amortyzował indywidualną stawką 10 proc., zamiast 2,5 proc.


Spór trafił do sądu administracyjnego, który przyznał rację organom podatkowym. Sąd potwierdził, że nie można mówić o kontynuacji prawa do odliczania ulgi na renty prywatne, bo przepisy przejściowe tego nie przewidywały. Potwierdził również, że nie było możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji.


Podatnik zaskarżył wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA oddalił jednak jego skargę. Zdaniem sądu nie ma wątpliwości, że zastosowany przez organy podatkowe przepis wyłączał możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji do lokali mieszkalnych. Skarżący nie mógł też kontynuować odliczenia z tytułu ustanowionej renty prywatnej. Ulga ta została zlikwidowana, a przepisy przejściowe nie zawierały stosownych regulacji dotyczących kontynuacji odliczenia. Teza, że rent nie można odliczać na zasadzie praw nabytych, została też licznie potwierdzona w orzecznictwie - podkreślał NSA.


Wyrok jest prawomocny.


Sygn. akt II FSK 849/06


Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »