reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rent prywatnych nie można odliczać

Rent prywatnych nie można odliczać

Po wykreśleniu z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulgi związanej z rentami prywatnymi podatnicy nie mogli kontynuować odliczeń.


Organy podatkowe zakwestionowały podatnikowi rozliczenie podatku dochodowego za 2001 rok. Podatnik bezpodstawnie dokonał odliczenia ulgi związanej z ustanowieniem renty prywatnej. Stosował również za wysoką stawkę do amortyzacji mieszkania. Lokal będący odrębną własnością amortyzował indywidualną stawką 10 proc., zamiast 2,5 proc.


Spór trafił do sądu administracyjnego, który przyznał rację organom podatkowym. Sąd potwierdził, że nie można mówić o kontynuacji prawa do odliczania ulgi na renty prywatne, bo przepisy przejściowe tego nie przewidywały. Potwierdził również, że nie było możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji.


Podatnik zaskarżył wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA oddalił jednak jego skargę. Zdaniem sądu nie ma wątpliwości, że zastosowany przez organy podatkowe przepis wyłączał możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji do lokali mieszkalnych. Skarżący nie mógł też kontynuować odliczenia z tytułu ustanowionej renty prywatnej. Ulga ta została zlikwidowana, a przepisy przejściowe nie zawierały stosownych regulacji dotyczących kontynuacji odliczenia. Teza, że rent nie można odliczać na zasadzie praw nabytych, została też licznie potwierdzona w orzecznictwie - podkreślał NSA.


Wyrok jest prawomocny.


Sygn. akt II FSK 849/06


Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama