Są gotowe nowe wzory zeznań PIT
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
Są już gotowe dwa projekty rozporządzeń ministra finansów w sprawie wzorów deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących dla podatników rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz dla podatników płacących podatek dochodowy na zasadach ogólnych lub według 19-proc. stawki liniowej PIT.
Nowe wzory uwzględniają obowiązujący stan prawny. Będą stosowane do dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) począwszy od 1 stycznia 2007 r. Druki te nie będą jednak dotyczyły osób, które przed dniem wejścia w życie omawianych projektów rozporządzeń złożyły zeznanie na formularzu dotychczasowym.
Główne zmiany, wprowadzone do wszystkich formularzy PIT, również tych w zakresie ryczałtu, dotyczą właściwości organów podatkowych, do których zeznanie będzie składane od 1 stycznia do 30 kwietnia 2008 r. oraz od 1 do 31 stycznia 2008 r. Wszystko za sprawą planowanej reformy administracji skarbowej, która ma nastąpić od początku przyszłego roku.
Projekt ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej zakłada zniesienie funkcjonowania dotychczasowych organów podatkowych i celnych oraz obsługujących je urzędów. Miałoby to nastąpić z dniem 1 stycznia 2008 r., a zatem w trakcie akcji rozliczeniowej podatku dochodowego od osób fizycznych za 2007 rok. Kompetencje urzędów skarbowych miałyby przejąć jednostki organizacyjne nowej administracji, tj. urzędy administracji skarbowej. Tym samym adresatem zeznania podatkowego (rocznego obli- czenia podatku przez podatników PIT za 2007 rok), może nie być już urząd skarbowy, lecz urząd administracji skarbowej.
Projekt rozporządzenia z nowymi formularzami PIT przewiduje zastąpienie wyrazów urząd skarbowy wyrazem urząd z jednoczesnym odwołaniem się do przepisu ustawy, który zawiera jego definicję. Celem tej zmiany jest wprowadzenie bardziej uniwersalnego opisu, tak aby ewentualna zmiana przepisów podatkowych, dokonana po wejściu w życie omawianych rozporządzeń, nie wymagała określenia nowych wzorów formularzy. Mogłoby to bowiem zakłócić przebieg akcji rozliczeniowej w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA