Faktura musi potwierdzać realne transakcje
REKLAMA
Po kontroli organy podatkowe zakwestionowały podatnikowi rozliczenie VAT. W ocenie organów właściciel przedsiębiorstwa w deklaracjach VAT-7 bezpodstawnie ujął i odliczył od podatku należnego podatek naliczony wynikający z faktur, których kopii nie stwierdzono u sprzedawcy. Podatnik zaskarżył niekorzystne rozstrzygnięcie dotyczące VAT do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.
Sąd nie dopatrzył się naruszenia prawa procesowego ani materialnego. Oddalając skargę podatnika przypomniał, że zgodnie z przepisami rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1999 r., w przypadku gdy wystawiono faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne stwierdzające czynności, które nie zostały dokonane, faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Identyczny przepis znalazł się również w kolejnym rozporządzeniu z 22 marca 2002 r. W ocenie sądu ustawodawca jednoznacznie przesądził, że faktura stanowiąca podstawę do realizacji uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego musi dokumentować faktycznie wykonaną usługę czy sprzedaż.
Sąd przypomniał, że zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, istotą postępowania podatkowego jest ustalenie wszelkich istotnych okoliczności faktycznych sprawy, po to, by następnie dokonać ich oceny pod kątem przepisów materialnoprawnych. W ramach dokonywanej oceny zebranego materiału dowodowego organy podatkowe związane są ogólnymi zasadami postępowania podatkowego. W tym w szczególności zasadą swobodnej oceny dowodów i zasadą prawdy obiektywnej. Oceny dokonane w ramach postępowania nie mogą być też dowolne. Działania organów w niniejszej sprawie w ocenie sądu były obiektywne i bezstronne, zmierzające do wszechstronnego zgromadzenia materiału dowodowego i dokładnego ustalenia stanu faktycznego. Przeprowadzone w sprawie dowody i ich ocena wskazują, że wyciągnięte zostały logiczne i zgodne z zasadami doświadczenia życiowego wnioski w zakresie zakwestionowanych faktur VAT, niedokumentujących faktycznie dokonanej na rzecz skarżącego sprzedaży oleju napędowego.
Sygn. akt I SA/Bk 361/06
MichaŁ Stuczyński
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat