reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Faktura musi potwierdzać realne transakcje

Faktura musi potwierdzać realne transakcje

Faktura stanowiąca podstawę do realizacji uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego musi dokumentować faktycznie wykonaną usługę czy sprzedaż.


Po kontroli organy podatkowe zakwestionowały podatnikowi rozliczenie VAT. W ocenie organów właściciel przedsiębiorstwa w deklaracjach VAT-7 bezpodstawnie ujął i odliczył od podatku należnego podatek naliczony wynikający z faktur, których kopii nie stwierdzono u sprzedawcy. Podatnik zaskarżył niekorzystne rozstrzygnięcie dotyczące VAT do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.


Sąd nie dopatrzył się naruszenia prawa procesowego ani materialnego. Oddalając skargę podatnika przypomniał, że zgodnie z przepisami rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1999 r., w przypadku gdy wystawiono faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne stwierdzające czynności, które nie zostały dokonane, faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Identyczny przepis znalazł się również w kolejnym rozporządzeniu z 22 marca 2002 r. W ocenie sądu ustawodawca jednoznacznie przesądził, że faktura stanowiąca podstawę do realizacji uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego musi dokumentować faktycznie wykonaną usługę czy sprzedaż.


Sąd przypomniał, że zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, istotą postępowania podatkowego jest ustalenie wszelkich istotnych okoliczności faktycznych sprawy, po to, by następnie dokonać ich oceny pod kątem przepisów materialnoprawnych. W ramach dokonywanej oceny zebranego materiału dowodowego organy podatkowe związane są ogólnymi zasadami postępowania podatkowego. W tym w szczególności zasadą swobodnej oceny dowodów i zasadą prawdy obiektywnej. Oceny dokonane w ramach postępowania nie mogą być też dowolne. Działania organów w niniejszej sprawie w ocenie sądu były obiektywne i bezstronne, zmierzające do wszechstronnego zgromadzenia materiału dowodowego i dokładnego ustalenia stanu faktycznego. Przeprowadzone w sprawie dowody i ich ocena wskazują, że wyciągnięte zostały logiczne i zgodne z zasadami doświadczenia życiowego wnioski w zakresie zakwestionowanych faktur VAT, niedokumentujących faktycznie dokonanej na rzecz skarżącego sprzedaży oleju napędowego.


Sygn. akt I SA/Bk 361/06


MichaŁ Stuczyński

gp@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Groński

Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama