REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Francja naprawia podatki

REKLAMA

Francuski parlament przegłosował we wtorek potężne obniżki podatków - sztandarową reformę gospodarczą zapowiadaną przez prezydenta Sarkozy'ego

Głównym elementem przyjętego pakietu jest zniesienie opodatkowania od przepracowanych nadgodzin. Taka właśnie zmiana była sztandarową obietnicą wyborczą Nicolasa Sarkozy'ego. Przekonywał on wyborców, że likwidacja podatków od nadgodzin nakręci gospodarkę, ponieważ dzięki niej Francuzom wróci ochota do dłuższej pracy.

Parlament niemal całkowicie zniósł podatki spadkowe. Dodatkowo parlamentarzyści zadecydowali, że maksymalna suma wszystkich obciążeń podatkowych nie może łącznie przekroczyć 50 proc. dochodów obywatela (do tej pory granica była wyznaczona na 60 proc.). I wreszcie - koszty spłaty kredytu hipotecznego będzie można odliczać od podstawy opodatkowania. W ten sposób Sarkozy chce zachęcić Francuzów, by z najemców mieszkań stawali się ich właścicielami.

Przeciwko cięciom podatków protestowała Partia Socjalistyczna, nazywając je "prezentami dla bogatych". Socjaliści przypomnieli, że cięcia podatkowe będą kosztować budżet ok. 13 mld euro rocznie. Rząd oraz deputowani prawicowej UMP przekonują jednak, że ryzyko warto podjąć, bo cięcia podatkowe przyspieszą wzrost PKB o 1,5 pkt proc., i to już w 2008 r.

Wkrótce socjalistów czeka zapewne kolejna porażka w parlamencie: minister sprawiedliwości Rachida Dati zaprezentowała we wtorek projekt zaostrzenia kodeksu karnego. To kolejna wyborcza obietnica Sarkozy'ego. Zmiana kodeksów ma wprowadzić m.in. wysokie minimalne kary dla recydywistów. Minister Dati, przedstawiając projekt reform, była w dość szczególnej sytuacji - nowe przepisy już wkrótce mogą zaszkodzić jej bratu. Jamal, jeden z jedenaściorga rodzeństwa minister Dati, zrządzeniem losu właśnie we wtorek ponownie stawał przed sądem. Prokuratura zarzuca mu udział w handlu narkotykami.

Tymczasem Partia Socjalistyczna wzięła się do porządków w swoich szeregach. W poniedziałek wieczorem specjalne spotkanie z politykami PS zorganizowała Ségolene Royal, ekskandydatka do prezydentury. To spotkanie - zdaniem francuskiej prasy - jest wyraźnym sygnałem, że Royal (której można zarzucić wiele, ale nie brak energii) chce przejąć przywództwo na lewicy, bo obecnie partii brakuje lidera.

Royal będzie o tyle łatwiej, że jeden z dotychczasowych liderów partii, lubiany Jack Lang (minister kultury za czasów prezydenta François Mitterranda), odciął się od władz PS. Przyjął bowiem zaproszenie prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego i zasiądzie w komisji ds. reform instytucjonalnych.

Konrad Niklewicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku - 1,46 zł za litr wykorzystanego oleju napędowego

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku. Rolnicy dostaną 1,46 zł zwrotu akcyzy od każdego litra wykorzystanego do produkcji rolnej oleju napędowego - przewiduje opublikowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

  Regionalna pomoc inwestycyjna będzie mogła być udzielana do końca 2026 r.

  Do końca 2026 r. będzie można udzielać regionalnej pomocy inwestycyjnej, polegającej na zwolnieniu z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportu – wynika opisu projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów, który właśnie został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

  Wyłudzenia VAT na ponad 223 mln zł. Grupa przestępcza fałszowała zużyty olej kuchenny

  Wyłudzenia VAT. Tymczasowy areszt dla 15 osób i blokada ponad 26 mln złotych na rachunkach bankowych spółek i osób fizycznych - to efekt śledztwa w sprawie wyłudzeń podatku VAT. Rozbita grupa przestępcza fałszowała zużyty olej kuchenny.

  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  REKLAMA