| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wykonanie usługi decyduje o zasadach opodatkowania

Wykonanie usługi decyduje o zasadach opodatkowania

Nie zawsze przemieszczenia towarów między różnymi krajami Unii mogą być uznane za wewnątrzwspólnotową dostawę lub nabycie towarów.


Wprzypadku wykonywania usług na rzeczowym majątku ruchomym dochodzi często do przemieszczenia towarów między różnymi krajami Unii Europejskiej, np. surowców z Niemiec do Polski, a następnie gotowego wyrobu z Polski do Niemiec.


- Co do zasady, w przypadku przemieszczenia towarów między różnymi krajami UE mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów i wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów - wyjaśniła GP Renata Mikulewicz, radca prawny z Działu Szkoleń Kancelarii BSO Prawo & Podatki Bramorski Szermach Okorowska we Wrocławiu. Jednakże ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przewiduje, że przemieszczanie własnych towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju (na przykład z Niemiec) na terytorium Polski, nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w przypadku gdy na towarach mają zostać na terytorium kraju wykonane usługi na rzecz tego podatnika.


Pod warunkiem jednak, że towary po wykonaniu tych usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia wykonania usługi, z powrotem przemieszczone na terytorium państwa członkowskiego, z którego zostały pierwotnie wywiezione (art. 12 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT).


W sytuacji gdy nie dochodzi do powrotnego przemieszczenia towarów wywiezionych do Polski, np. pozostałego po wykonaniu usługi złomu użytkowego, na terytorium Niemiec, to przemieszczenie tych towarów z Niemiec do Polski będzie traktowane jak wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.


Wspomniane przepisy odnoszą się do podatników podatku od wartości dodanej, którzy przywożą na terytorium Polski własne towary z innych krajów Unii - obowiązek podatkowy ciąży na kontrahencie (np. niemieckim) dokonującym przywozu własnych towarów na terytorium RP w celu wykonania na nich usługi. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ustania okoliczności pozwalających na nieuznanie przemieszczenia towarów za wewnątrzwspólnotowe nabycie.


KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »