Zwolnienia z VAT dla sił zbrojnych państw UE - projekt trafi do komisji finansów
REKLAMA
REKLAMA
Zwolnienie z VAT dla wojsk państw UE
W środę (27 kwietnia) podczas pierwszego czytania projektu większość klubów i kół w Sejmie zapowiedziała poparcie projektu zwalniającego z VAT import towarów przez siły zbrojne państw UE. Grzegorz Braun (Konfederacja) zgłosił wniosek o skierowanie projektu nie tylko do komisji finansów publicznych, ale też do komisji obrony narodowej. W czwartkowym głosowaniu posłowie odrzucili wniosek Brauna. Tym samym projekt będzie rozpatrywany wyłącznie przez komisję finansów publicznych.
REKLAMA
Rządowy projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów przewidujących szczególne rozwiązania i preferencje w zakresie VAT w odniesieniu do działań obronnych realizowanych w ramach unijnej wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.
Zwolnienie z VAT importu towarów i usług przez siły zbrojne UE
Zakłada zwolnienie z VAT importu towarów i usług przez siły zbrojne innych państw członkowskich do użytku tych sił lub towarzyszącego im personelu cywilnego, jeżeli siły te biorą udział w działaniach obronnych przeprowadzanych w celu realizacji działania UE w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO).
W rozporządzeniu ministra finansów mają być wskazane przypadki i tryb zwrotu VAT dla sił zbrojnych innych państw członkowskich. W projekcie nowelizacji zapisano także, że przemieszczenie towarów, które mają być wykorzystane przez siły zbrojne państwa członkowskiego uczestniczącego w działaniach obronnych przeprowadzanych w celu realizacji działania UE w ramach WPBiO, będzie stanowiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Będzie to dotyczyło przypadku, gdy towary te zostały przemieszczone (wykorzystane) do użytku tych sił zbrojnych lub towarzyszącego im personelu cywilnego, jeżeli towary te nie zostały nabyte przez te siły zbrojne na ogólnych zasadach regulujących opodatkowanie na rynku krajowym państwa członkowskiego oraz import tych towarów nie podlegałby zwolnieniu z VAT.
Wojska UE i NATO
Jak tłumaczył w środę w czasie pierwszego czytania projektu w Sejmie wiceminister finansów Artur Soboń, unijna dyrektywa zrównuje sytuację wojsk państw członkowskich UE, które działają w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa, z wojskami NATO. "Te same preferencje będą dotyczyły zarówno wojsk w ramach NATO, jak i wojsk państw UE. To jest dokładne odwzorowanie zwolnień, które dziś odnoszą się do wojsk NATO" - powiedział.
Dodał, że dyrektywa ma zostać wdrożona do naszego porządku prawnego do 30 czerwca br.
W ocenie skutków regulacji projektu oszacowano - na podstawie wyliczeń UE, że zwolnienie z VAT może oznaczać o ok. 12,4 mln zł mniejsze wpływy do budżetu państwa w skali roku.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat