| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Efekty będą widoczne dopiero za rok

Efekty będą widoczne dopiero za rok

W około siedmiu tysiącach europejskich spółek notowanych na giełdzie, w tym spółek polskich, powinny być wdrożone Międzynarodowe Standardy Rachunkowości. Efekty tego procesu będziemy mogli ocenić jednak dopiero w 2006 r., kiedy nastąpi publikacja sprawozdań finansowych sporządzonych według nowych zasad.

Obecny rok to okres wewnętrznych zmian w spółkach, w ich zasadach (polityce) rachunkowości, dokumentacji, planach kont i systemach finansowych.

Przez odbiorców i użytkowników sprawozdań finansowych skutki wdrożenia MSR ocenione zostaną jednak dopiero za rok, kiedy to zetkną się oni po raz pierwszy ze sprawozdaniami finansowymi sporządzonymi według nowych zasad. Wówczas dowiemy się, jak wprowadzenie tych standardów wpłynęło na wyniki spółek, na sprawozdawczość, na ich zdolność kredytową i w konsekwencji jak zareagował rynek na te odmienne informacje.

Wyrażane są obawy, że w 2006 r. na rynku europejskim mogą wystąpić liczne problemy związane z wprowadzeniem nowych standardów. MSR-y mają zapewnić przejrzystość i zwiększyć porównywalność sprawozdań finansowych przygotowanych przez podmioty w różnych krajach. W dalszej perspektywie wprowadzenie jednolitych standardów rachunkowości w krajach Unii powinno wpłynąć zarówno na wydajność, jak i pewność wspólnego rynku wewnętrznego Unii, a w konsekwencji na poprawę bezpieczeństwa obrotu gospodarczego na tym obszarze.

Wiesława Moczydłowska, Marta Krzemińska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »