REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga podatkowa na wynajem od 2024 roku? Co na to Ministerstwo Finansów?

Ulga podatkowa na wynajem? Co na to Ministerstwo Finansów?
Ulga podatkowa na wynajem? Co na to Ministerstwo Finansów?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nie wszystkie kwestie da się załatwić systemem podatkowym - mówił 18 października 2022 r. w Poznaniu o postulowanym przez deweloperów przywróceniu tzw. ulgi na wynajem wiceminister finansów Artur Soboń, uczestniczący w piątej edycji Kongresu Deweloperskiego.

Deweloperzy chcą przywrócenia podatkowej ulgi budowlanej dot. mieszkań na wynajem

Około 800 przedstawicieli branży nieruchomości i ekspertów wzięło udział w zorganizowanym we wtorek na Międzynarodowych Targach Poznańskich Kongresie Deweloperskim. Tegoroczna odsłona wydarzenia, organizowanego przez Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD), odbyła się pod hasłem „Miasta Jutra”.
W trakcie dyskusji poświęconej perspektywom branży nieruchomości w dobie wysokiej inflacji i stóp procentowych wiceminister finansów Artur Soboń został zapytany o, wnioskowane przez PZFD, przywrócenie ulgi budowlanej na wynajem. „Oczywiście oczekiwania wobec systemu podatkowego są bardzo różne i czasem, uczciwie mówiąc, trochę przesadzone” – powiedział.

Nie wszystkie kwestie da się załatwić systemem podatkowym. Co więcej taka próba przez, skądinąd ostatnie dziesięciolecia, załatwiania w różny sposób różnych kwestii przez system podatkowy trochę go skomplikowała (…) wprowadzanie kolejnych rozwiązań, które by w podatku dochodowym od osób fizycznych komplikowały ten system podatkowy, który dzisiaj mamy, nie jest moim zdaniem najszczęśliwszym rozwiązaniem" – mówił.

Autopromocja

Ministerstwo Finansów nie mówi nie. Ulga na wynajem od 2024 roku?

Jak przyznał eksperci resortu i PZFD spotkali się, by przyjrzeć się m.in. francuskim rozwiązaniom dotyczącym ulgi na wynajem. „Nie jesteśmy dzisiaj jako ministerstwo zamknięci na rozmowę” – zaznaczył. Podkreślił, że wprowadzenie takiej ulgi nie jest „rozwiązaniem na już”. „To jest rozwiązanie, jeśli mówimy o zeznaniu rocznym, które mogłoby faktycznie funkcjonować od 1 stycznia 2024 r.” – powiedział.

Naprawdę, moi poprzednicy boleśnie przekonali się, że słowo +proste+ w przypadku zmiany podatków dochodowych w PIT i wprowadzenia takiej czy innej ulgi czy systemowej zmiany po prostu nie obowiązuje. To na pewno nie byłoby proste” – zaznaczył wiceminister.

Pomoc dla kredytobiorców wzmacnia rynek mieszkaniowy

Ocenił, że z punktu widzenia rynku kluczowe są te inicjatywy, które już zostały podjęte. "Czyli z jednej strony pomoc dla kredytobiorców, w tym na pierwszym miejscu oczywiście +wakacje kredytowe+, ale także pomoc tym, którzy znajdują się w naprawdę trudnej sytuacji braku możliwości spłaty swoich zobowiązań kredytowych" - wskazał.

Zaznaczył, że należy robić wszystko, aby wzmacniać „czynniki podażowe”. „To jest to co robiliśmy do tej pory, czyli całość narodowego programu mieszkaniowego i to jest wzmocnienie tych instytucji, które powstawały w ostatnich latach, czy w zakresie budownictwa społecznego, komunalnego, współpracy z samorządami itd., także porządną reformę planowania przestrzennego” – mówił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sytuacja na rynku nieruchomości i budownictwa mieszkaniowego

Prezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich Grzegorz Kiełpsz zaznaczył, że skuteczne działania dotyczące rynku nieruchomości potrzebne są „tu i teraz”. „Żeby ustabilizować sytuację na rynku budowlanym, na rynku mieszkaniowym, co ma ogromny wpływ na gospodarkę (…) należałoby wprowadzić tę ulgę teraz właśnie. I mimo to, że ona będzie rozliczana dopiero w przyszłym roku, to te pieniądze z rynku +zejdą+, one pójdą w zakup nieruchomości” – mówił.

Pytany o to co może szybko pomóc branży nieruchomości wskazał, że potrzebne są „wszelkie działania, które mogą pobudzić czy ułatwić rozsądne zaciąganie kredytów hipotecznych”, a także ulga podatkowa, „a więc zachęcenie do wydatkowania pieniędzy zebranych czy to na kontach, czy w kieszeniach".

Zgadzam się z tym, że Polacy jeszcze do niedawna w większości woleli kupować niż wynajmować. Myślę, że to się zmienia” – powiedział.

Jak dodał wyniki deweloperów w tym i przyszłym roku będą dobre, bo firmy budują już wcześniej sprzedane mieszkania. „Natomiast jeżeli teraz nie zaczniemy działań doraźnych, to wyniki za 2024 i 2025 rok będą już bardzo słabe, a spadki w zatrudnieniu, obniżenie zatrudnienia będzie następowało moim zdaniem od nowego roku” - ocenił.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys ocenił, że branża nieruchomości będzie tym sektorem, który mocno odczuje skutki wahań koniunktury, inflacji i wysokich stóp procentowych. „Wydaje się, że stabilizacja to perspektywa lat 2024-2025” – powiedział.

Ocenił, że według obecnych prognoz dotyczących kształtowania się stóp procentowych i wzrostu gospodarczego to na najbliższe 6 do 12 miesięcy rysuje się „nie najlepszy scenariusz”, bo ze względu na walkę z inflacją należy spodziewać się kolejnych podwyżek stóp przeprowadzonych przez banki centralne. Zwrócił jednocześnie uwagę na pojawiające się oznaki spowolnienia gospodarczego.

„To podwyższanie stóp procentowych następuje już w sytuacji, kiedy koniunktura się pogarsza, ale są konieczne do tego, żeby ten impuls inflacyjny całkowicie wygasić, głównie w USA i Europie” – zaznaczył.

Jak wskazał „musimy się liczyć z tym, że wyższe stopy procentowe i trudniejsze warunki finansowania będą trwały co najmniej w perspektywie 2024 r.”. „Wtedy większość prognoz pokazuje, że Europa powinna ustabilizować swój rynek energetyczny i ceny powinny spaść” – mówił prezes PFR.

„2024 r. obecnie uważa się za okres, kiedy gospodarka może złapać wstępną równowagę i wrócimy do dyskusji, oczywiście przy dosyć niskim wtedy jeszcze, wzroście gospodarczym o obniżkach stóp procentowych i istotnego już obniżenia się inflacji, przywracania równowagi” – powiedział Borys. Zaznaczył przy tym, że te scenariusze są uzależnione od braku „istotnej eskalacji” konfliktu na Ukrainie.

Pytany o wysoką, sięgającą poziomu 10,7 proc. według wskaźnika CPI inflacji bazowej, Borys wskazał, że w Polsce inflacja zaczęła rosnąć w 2019 r. „Ona skoczyła do około 4 proc., inflacja bazowa była wtedy na (poziomie) około 3 proc. Ona wynika głównie z polskiego rynku pracy. Wtedy gospodarka znalazła się de facto w pełnym zatrudnieniu, dynamika płac przekroczyła tempo wzrostu produktywności gospodarki i wtedy naturalnie firmy zaczynają przenosić dalsze oczekiwania płacowe na ceny. I w ogóle rynek pracy jest długoterminowo głównym źródłem presji inflacyjnej w Polsce i właśnie może najdłużej podtrzymywać, ta presja płacowa, może najdłużej podtrzymywać inflację bazową” – mówił.

Autopromocja

Dodał, że gdyby Rosja nie zdestabilizowała rynku gazu, a później napadła na Ukrainę, „przeszlibyśmy okres COVID-19 z inflacją rzędu około 5 proc. a stopy procentowe wzrosłyby do 3-4 proc.”.

Wtorkowy kongres jest według jego organizatorów największą krajową konferencją branżową, której celem jest „otwarta, wielosektorowa debata podmiotów kształtujących rynek deweloperski w Polsce”. Gościem specjalnym wydarzenia był twórca idei tzw. miasta 15-minutowego prof. Carlos Moreno.Podczas kongresu po raz 24. przyznano Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro, honorującą najlepszą realizację architektoniczną w stolicy Wielkopolski. W tym roku trafiła ona do Pracowni Projektowej J. P. Woźny za projekt ekspozycji reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim.

Wtorkowy kongres zorganizowano pod honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz prezydenta Poznania i Ambasady Królestwa Danii.(PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ skr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rejestracja spółki z o.o.
  2022-10-20 14:40:18
  Szybka i tania rejestracja firmy! Zapraszamy! rejestracja-spolki-zoo pl
  0
 • 5tarsza
  2022-10-19 11:28:06
  Wynajecie mieszkania jest rownoznaczne z jego utraceniem i koniecznoscia calkowitego utrzymania najemcy, dewastacja mieszkania przez 10 lat. Wszystkie rządy pielegnowały i rozszerzaly ustawe o ochronie nierobow aby zdobyc glosy wyborcze
  0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

REKLAMA