REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga podatkowa na wynajem od 2024 roku? Co na to Ministerstwo Finansów?

Ulga podatkowa na wynajem? Co na to Ministerstwo Finansów?
Ulga podatkowa na wynajem? Co na to Ministerstwo Finansów?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nie wszystkie kwestie da się załatwić systemem podatkowym - mówił 18 października 2022 r. w Poznaniu o postulowanym przez deweloperów przywróceniu tzw. ulgi na wynajem wiceminister finansów Artur Soboń, uczestniczący w piątej edycji Kongresu Deweloperskiego.

Deweloperzy chcą przywrócenia podatkowej ulgi budowlanej dot. mieszkań na wynajem

Około 800 przedstawicieli branży nieruchomości i ekspertów wzięło udział w zorganizowanym we wtorek na Międzynarodowych Targach Poznańskich Kongresie Deweloperskim. Tegoroczna odsłona wydarzenia, organizowanego przez Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD), odbyła się pod hasłem „Miasta Jutra”.
W trakcie dyskusji poświęconej perspektywom branży nieruchomości w dobie wysokiej inflacji i stóp procentowych wiceminister finansów Artur Soboń został zapytany o, wnioskowane przez PZFD, przywrócenie ulgi budowlanej na wynajem. „Oczywiście oczekiwania wobec systemu podatkowego są bardzo różne i czasem, uczciwie mówiąc, trochę przesadzone” – powiedział.

Nie wszystkie kwestie da się załatwić systemem podatkowym. Co więcej taka próba przez, skądinąd ostatnie dziesięciolecia, załatwiania w różny sposób różnych kwestii przez system podatkowy trochę go skomplikowała (…) wprowadzanie kolejnych rozwiązań, które by w podatku dochodowym od osób fizycznych komplikowały ten system podatkowy, który dzisiaj mamy, nie jest moim zdaniem najszczęśliwszym rozwiązaniem" – mówił.

Autopromocja

Ministerstwo Finansów nie mówi nie. Ulga na wynajem od 2024 roku?

Jak przyznał eksperci resortu i PZFD spotkali się, by przyjrzeć się m.in. francuskim rozwiązaniom dotyczącym ulgi na wynajem. „Nie jesteśmy dzisiaj jako ministerstwo zamknięci na rozmowę” – zaznaczył. Podkreślił, że wprowadzenie takiej ulgi nie jest „rozwiązaniem na już”. „To jest rozwiązanie, jeśli mówimy o zeznaniu rocznym, które mogłoby faktycznie funkcjonować od 1 stycznia 2024 r.” – powiedział.

Naprawdę, moi poprzednicy boleśnie przekonali się, że słowo +proste+ w przypadku zmiany podatków dochodowych w PIT i wprowadzenia takiej czy innej ulgi czy systemowej zmiany po prostu nie obowiązuje. To na pewno nie byłoby proste” – zaznaczył wiceminister.

Pomoc dla kredytobiorców wzmacnia rynek mieszkaniowy

Ocenił, że z punktu widzenia rynku kluczowe są te inicjatywy, które już zostały podjęte. "Czyli z jednej strony pomoc dla kredytobiorców, w tym na pierwszym miejscu oczywiście +wakacje kredytowe+, ale także pomoc tym, którzy znajdują się w naprawdę trudnej sytuacji braku możliwości spłaty swoich zobowiązań kredytowych" - wskazał.

Zaznaczył, że należy robić wszystko, aby wzmacniać „czynniki podażowe”. „To jest to co robiliśmy do tej pory, czyli całość narodowego programu mieszkaniowego i to jest wzmocnienie tych instytucji, które powstawały w ostatnich latach, czy w zakresie budownictwa społecznego, komunalnego, współpracy z samorządami itd., także porządną reformę planowania przestrzennego” – mówił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sytuacja na rynku nieruchomości i budownictwa mieszkaniowego

Prezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich Grzegorz Kiełpsz zaznaczył, że skuteczne działania dotyczące rynku nieruchomości potrzebne są „tu i teraz”. „Żeby ustabilizować sytuację na rynku budowlanym, na rynku mieszkaniowym, co ma ogromny wpływ na gospodarkę (…) należałoby wprowadzić tę ulgę teraz właśnie. I mimo to, że ona będzie rozliczana dopiero w przyszłym roku, to te pieniądze z rynku +zejdą+, one pójdą w zakup nieruchomości” – mówił.

Pytany o to co może szybko pomóc branży nieruchomości wskazał, że potrzebne są „wszelkie działania, które mogą pobudzić czy ułatwić rozsądne zaciąganie kredytów hipotecznych”, a także ulga podatkowa, „a więc zachęcenie do wydatkowania pieniędzy zebranych czy to na kontach, czy w kieszeniach".

Zgadzam się z tym, że Polacy jeszcze do niedawna w większości woleli kupować niż wynajmować. Myślę, że to się zmienia” – powiedział.

Jak dodał wyniki deweloperów w tym i przyszłym roku będą dobre, bo firmy budują już wcześniej sprzedane mieszkania. „Natomiast jeżeli teraz nie zaczniemy działań doraźnych, to wyniki za 2024 i 2025 rok będą już bardzo słabe, a spadki w zatrudnieniu, obniżenie zatrudnienia będzie następowało moim zdaniem od nowego roku” - ocenił.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys ocenił, że branża nieruchomości będzie tym sektorem, który mocno odczuje skutki wahań koniunktury, inflacji i wysokich stóp procentowych. „Wydaje się, że stabilizacja to perspektywa lat 2024-2025” – powiedział.

Ocenił, że według obecnych prognoz dotyczących kształtowania się stóp procentowych i wzrostu gospodarczego to na najbliższe 6 do 12 miesięcy rysuje się „nie najlepszy scenariusz”, bo ze względu na walkę z inflacją należy spodziewać się kolejnych podwyżek stóp przeprowadzonych przez banki centralne. Zwrócił jednocześnie uwagę na pojawiające się oznaki spowolnienia gospodarczego.

„To podwyższanie stóp procentowych następuje już w sytuacji, kiedy koniunktura się pogarsza, ale są konieczne do tego, żeby ten impuls inflacyjny całkowicie wygasić, głównie w USA i Europie” – zaznaczył.

Jak wskazał „musimy się liczyć z tym, że wyższe stopy procentowe i trudniejsze warunki finansowania będą trwały co najmniej w perspektywie 2024 r.”. „Wtedy większość prognoz pokazuje, że Europa powinna ustabilizować swój rynek energetyczny i ceny powinny spaść” – mówił prezes PFR.

„2024 r. obecnie uważa się za okres, kiedy gospodarka może złapać wstępną równowagę i wrócimy do dyskusji, oczywiście przy dosyć niskim wtedy jeszcze, wzroście gospodarczym o obniżkach stóp procentowych i istotnego już obniżenia się inflacji, przywracania równowagi” – powiedział Borys. Zaznaczył przy tym, że te scenariusze są uzależnione od braku „istotnej eskalacji” konfliktu na Ukrainie.

Pytany o wysoką, sięgającą poziomu 10,7 proc. według wskaźnika CPI inflacji bazowej, Borys wskazał, że w Polsce inflacja zaczęła rosnąć w 2019 r. „Ona skoczyła do około 4 proc., inflacja bazowa była wtedy na (poziomie) około 3 proc. Ona wynika głównie z polskiego rynku pracy. Wtedy gospodarka znalazła się de facto w pełnym zatrudnieniu, dynamika płac przekroczyła tempo wzrostu produktywności gospodarki i wtedy naturalnie firmy zaczynają przenosić dalsze oczekiwania płacowe na ceny. I w ogóle rynek pracy jest długoterminowo głównym źródłem presji inflacyjnej w Polsce i właśnie może najdłużej podtrzymywać, ta presja płacowa, może najdłużej podtrzymywać inflację bazową” – mówił.

Dodał, że gdyby Rosja nie zdestabilizowała rynku gazu, a później napadła na Ukrainę, „przeszlibyśmy okres COVID-19 z inflacją rzędu około 5 proc. a stopy procentowe wzrosłyby do 3-4 proc.”.

Wtorkowy kongres jest według jego organizatorów największą krajową konferencją branżową, której celem jest „otwarta, wielosektorowa debata podmiotów kształtujących rynek deweloperski w Polsce”. Gościem specjalnym wydarzenia był twórca idei tzw. miasta 15-minutowego prof. Carlos Moreno.Podczas kongresu po raz 24. przyznano Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro, honorującą najlepszą realizację architektoniczną w stolicy Wielkopolski. W tym roku trafiła ona do Pracowni Projektowej J. P. Woźny za projekt ekspozycji reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim.

Wtorkowy kongres zorganizowano pod honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz prezydenta Poznania i Ambasady Królestwa Danii.(PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ skr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA