REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie z PFRON wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych - zmiany od 2023 roku

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych - wyższe kwoty od 2023 roku
Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych - wyższe kwoty od 2023 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

23 stycznia 2023 r. Prezydent RP podpisał ustawę z 14 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja ta przewiduje zwiększenie wysokości kwot miesięcznego dofinansowania jakie przysługuje pracodawcom do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Jakie miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników wypłaca PFRON pracodawcom w 2023 roku?

Wyższe miesięczne dofinansowanie z PFRON dla pracodawców do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych od stycznia 2023 r.

Wyżej wskazana ustawa (w art. 1) dokonuje zwiększenia wysokości kwot miesięcznego dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) jakie przysługuje pracodawcom do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych do wysokości:
- 2400 zł (dotąd 1950 zł) – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
- 1350 zł (dotąd 1200 zł) – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
- 500 zł (dotąd 450 zł) – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Jest to zmiana art. 26a ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573 i 1981 oraz z 2022 r. poz. 558, 1700 i 1812). Warto przypomnieć, że na podstawie tego przepisu, pracodawcy przysługuje ze środków PFRON miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, o ile pracownik ten został ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych, o której mowa w art. 26b ust. 1 tej ustawy.

Autopromocja

Wyżej wskazane wyższe kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego stosuje się po raz pierwszy do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego za okres począwszy od miesiąca stycznia 2023 r.

Na podstawie art. 2 ust. 2 omawianej nowelizacji, pracodawca, który otrzymał dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, przysługujące za miesiąc styczeń 2023 r. lub miesiąc luty 2023 r., wg poprzedniego stanu prawnego (czyli kwoty niższe niż określone omawianą nowelizacją), może złożyć do PFRON korektę wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania za dany miesiąc oraz korektę miesięcznej informacji o wynagrodzeniach, zatrudnieniu, stopniach i rodzaju niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych, o których mowa w art. 26c ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - uwzględniając, za analogiczne okresy, wyższe kwoty dofinansowania określone nowelizacją z 14 grudnia 2022 r.

Pozwala to na wyrównanie pracodawcy kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego w odpowiedniej wysokości od 1 stycznia 2023 r.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dofinansowanie do pracowników ze schorzeniem szczególnym

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poinformował 25 stycznia 2023 r., że w przypadku gdy dofinansowanie dotyczy pracownika ze schorzeniem szczególnym, to wyżej wskazane kwoty miesięcznego dofinansowania zwiększa się o poniższe kwoty:

 • 1 200 zł – na pracowników ze znacznym stopnieniem niepełnosprawności (w sumie kwota dofinansowania wynosi 3600 zł),
 • 900 zł – na pracowników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (w sumie kwota dofinansowania wynosi 2250 zł),
 • 600 zł – na pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności (w sumie kwota dofinansowania wynosi 1100 zł).

Schorzenie szczególne, to jedno ze schorzeń określonych w art. 26a ust. 1b ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, czyli:
- choroba psychiczna (02-P), 
- upośledzenie umysłowe (01-U), 
- całościowe zaburzenia rozwojowe (12-C) lub epilepsja (06-E) oraz 
- osoby niewidome w stopniu umiarkowanym i znacznym (04-O).

Ważne

Wyżej wskazane kwoty dofinansowania dotyczą pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych na cały etat. Przy zatrudnieniu na część etatu kwota dofinansowania jest proporcjonalnie pomniejszona. 

Limity i zasady dofinansowania

Na podstawie art. 26a ust. 4 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, kwota miesięcznego dofinansowania nie może przekroczyć:
- 90% faktycznie poniesionych miesięcznych kosztów płacy - gdy pracodawca nie prowadzi działalności gospodarczej,
- 75% faktycznie poniesionych miesięcznych kosztów płacy - gdy pracodawca prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.

Miesięczne dofinansowanie PFRON wypłaca w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy pracownika, na zasadach określonych w art. 26b i 26c. (zob. art. 26a ust. 6 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).

Ważne

Jak wyjaśnia PFRON, wyżej wskazane kwoty dofinansowania są kwotami maksymalnego dofinansowania, jakie pracodawca może otrzymać na pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jeżeli pracownik zatrudniony jest na część etatu, kwoty te należy przeliczyć proporcjonalnie do części etatu, jaką pracownik przepracował w danym miesiącu

 

Jeżeli osoba niepełnosprawna jest zatrudniona u więcej niż jednego pracodawcy w wymiarze:

 • nieprzekraczającym ogółem pełnego etatu - miesięczne dofinansowanie przyznaje się na tę osobę pracodawcom, u których jest ona zatrudniona, w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy tej osoby,
 • przekraczającym ogółem pełny etat - miesięczne dofinansowanie przyznaje się na tę osobę w wysokości nieprzekraczającej kwoty miesięcznego dofinansowania przyznawanego na osobę zatrudnioną w pełnym wymiarze czasu pracy. Miesięczne dofinansowanie w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy tej osoby w pierwszej kolejności przyznaje się pracodawcy, który wcześniej zatrudnił tę osobę.

(zob. art. 26b ust. 2-2a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych)

 

Jak informuje PFRON, obliczenia kwoty miesięcznego dofinansowania trzeba dokonać zgodnie z przypisem numer 17 do formularza INF-D-P. Trzeba wybrać najniższą kwotę spośród:

 • maksymalnej kwoty dofinansowania przypisanej do danego stopnia niepełnosprawności,
 • kwoty kosztów płacy ustalonych w danym okresie sprawozdawczym, pomniejszonej o wartość pomocy otrzymanej do tych samych kosztów z innych źródeł – o ile taka pomoc została udzielona,
 • kwoty limitu kosztów płacy, która stanowi 75% lub 90% kosztów płacy w zależności od typu pracodawcy.

 

Wnioski Wn-D z nowymi kwotami dofinansowań

Jak wyjaśnia PFRON:
- wyższe kwoty dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników trzeba stosować już do wynagrodzeń za styczeń 2023 r.,
- pracodawcy, którzy już wypłacili wynagrodzenia niepełnosprawnych pracowników za styczeń 2023 r. i składają wnioski Wn-D do właściwego oddziału PFRON w formie papierowej, powinni uwzględnić w załącznikach INF-D-P (w pozycji 51) nowe kwoty dofinansowania,
- nowe kwoty dofinansowania do wynagrodzeń będą dostępne w Systemie Obsługi Dofinansowań i Refundacji od 1 lutego 2023 r. Od tego dnia wnioski składane przez pracodawców w formie elektronicznej w SODiR – za okresy od miesiąca stycznia 2023 r. – uzupełnią się nowymi kwotami w pozycji 51 w INF-D-P. Kwota naliczy się właściwie, gdy pracodawca wpisze etat pracownika w pozycjach od 21 do 44.

 

 

Dotacja dla PFRON z budżetu państwa

Dodatkowo nowelizacja z 14 grudnia 2022 r., zmienia wysokość dotacji celowej z budżetu państwa dla PFRON przeznaczonej na dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników, ujętych w ewidencji zatrudnionych, określając tę dotację na poziomie 30% środków zaplanowanych dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych na dany rok. W dotychczasowym stanie prawnym ustawa określała wysokość dotacji jako wartość do 30% środków zaplanowanych na realizację tego zadania na dany rok. Zatem nowelizacja wprowadziła sztywną wysokość dotacji na poziomie 30% zaplanowanych na dany rok środków, od 1 stycznia 2023 r.

Omawiana nowelizacja z 14 grudnia 2022 r. wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia (czyli po dni publikacji w Dzienniku Ustaw) - ale art. 1 pkt 2 określający wysokość dotacji dla PFRON z mocą od 1 stycznia 2023 r.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 14 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

oprac. Paweł Huczko

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(29)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • BR
  2023-01-24 22:33:50
  Pracodawca taka kwotę dostaje a co z tego ma pracownik, nic. Przy najniższej krajowej brutto otrzymuje zaledwie około 2000 zł. Nie otrzymuje ekwiwalentu za pranie, a będąc z grupą znaczny 04-0 jeszcze problemy ze zwrotem za leki i gruntona kontrola urzędu skarbowego pomimo recept lekarskich. Ekwiwalent za przejazdy km są również zaniżaane przez pracodawcę. Praca jest wykonywana 24h na dobę, a pracodawca nalicza 8h na pełny etat, a pozostałe godziny na umowę zlecenie mimo, że wykonuje się tą samą pracę. Co na to PiP. Dobrze, że stawka godzinowa już nie jest za 1 zł. brutto jak za PO.
  6
  pokażodpowiedzi (3)
 • Zoska
  2023-01-24 23:01:29
  A jeszcze na dodatek uzdrawiaja ludzi zabieraja stopnie niepelnosprawnosci ja mam zaliczony stopien umiarkowany od 17 roku zycia a teraz lekki kosci mi na nowo odrosly. Ukraina jest bardziej chora i im trzeba dac a nas uzdrawiaja
  2
 • Malicki G
  2023-01-24 22:47:34
  To chore pomysły których nikt od lat niepotrafi znowelizować a chory musi pracować by przeżyć Bawią się ludźmi od lat Chore metody psychopatow
  0
 • Ja
  2023-01-24 21:49:27
  A pracownikowi dopłacają cos czy tylko np. zwiększają metraz do sprzatania?
  5
 • Gerta
  2023-01-24 22:41:47
  Zacofane metody traktowania chorych ludzi ,metody zabawy życiem człowieka
  0
 • Dawit M
  2023-01-24 22:54:42
  Klika złodziei a PIP od lat ma to gdzieś i zawsze ma wymijające odpowiedzi Zlodzieje okradają słabych schorowanych a sami siedza na cieplych posadach A co roku umieralność wzrasta Banda Nierobow kliki mówią się porobily
  1
 • Alla
  2023-01-24 20:17:23
  Jak masz działalność pfr dostaje 970z a pracodawcą 2400 to est diskriminacja
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Greta G
  2023-01-24 22:50:40
  Chory czlowiek nie przeżyje indywidualnie miesiaca musi iść do pracy zenada ********* metody i Funkcjonowanie Szpitali w Polsce względem zatrudniania Zlodzieje mają spokojny byt
  1
 • Dero K
  2023-01-24 22:45:08
  Testy na ludziach oskubani ci słabi że wszystkiego
  2
 • Propo
  2023-01-24 19:38:15
  Ok. Ta kasa to dla pracodawcy czy dla pracownika za pośrednictwem pracodawcy bo nie zrozumiałem.
  2
  pokażodpowiedzi (3)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

REKLAMA