REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dopłaty dla rolników 2023. 10 tys. euro rocznie dla gospodarstwa rolnego o pow. 30 ha. Nabory na płatności obszarowe od 15 marca

Dopłaty dla rolników 2023. 10 tys. euro rocznie dla gospodarstwa rolnego o pow. 30 ha. Nabory na płatności obszarowe od 15 marca
Dopłaty dla rolników 2023. 10 tys. euro rocznie dla gospodarstwa rolnego o pow. 30 ha. Nabory na płatności obszarowe od 15 marca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Plan strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej to 25,2 mld euro wsparcia dla sektora rolnego na lata 2023-2027 – poinformował 3 marca 2023 r.  wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Resort szacuje, że wsparcie dla gospodarstwa 30 ha może wynieść ponad 10 tys. euro rocznie. Wsparcie ryczałtowe dla młodych rolników będzie podniesione do 200 tys. zł.

Polski plan strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej  2023-2027

Plan strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej to 25,2 mld euro wsparcia dla sektora rolnego na lata 2023-2027 – przekazał wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w piątek 3 marca 2023 r. na konferencji prasowej. Wyjaśnił, że 17,3 mld euro to tzw. I filar, czyli płatności bezpośrednie, 7,9 mld euro to II filar, określający działania inwestycyjne, z czego 3,2 mld euro pochodzi z budżetu krajowego. Szef resortu podkreślił, że dodatkowe 50 mln euro jest przeznaczone dla sektora pszczelarskiego

Autopromocja

MRiRW: szacunkowa wysokość wsparcia dla gospodarstw 30 ha może wynieść ponad 10 tys. euro rocznie 

Zgodnie z szacunkowymi wyliczeniami ministerstwa kwota łącznego wsparcia dla przykładowego gospodarstwa o powierzchni 30 ha, z uwzględnieniem dopłat dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania, może wynieść ponad 10 tys. euro rocznie.

Nabory na płatności obszarowe od 15 marca

Jak powiedział wicepremier, nabory na płatności obszarowe potrwają od 15 marca do 15 maja tego roku. Na II kwartał 2023 r. planowane są interwencje w sektorze pszczelarskim – dodał.

"Głównym celem płatności bezpośrednich jest wsparcie dochodów rolniczych" – stwierdził Kowalczyk. Zauważył, że dzięki kontynuowaniu wsparcia krajowego oraz zwiększeniu środków na płatność redystrybucyjną średni poziom wsparcia na hektar dla gospodarstw do 50 hektarów (które stanowią ok. 97 proc. gospodarstw w Polsce) będzie równy lub wyższy od średniej unijnej. "To jest 102 proc. średniej europejskiej – poziom płatności jeśli chodzi o gospodarstwa" – powiedział szef resortu.

Zaznaczył, że kolejne cele to wzmocnienie konkurencyjności polskiego rolnictwa, inwestycje na rzecz klimatu i środowiska oraz wzmocnienie rodzinnych gospodarstw. W jego opinii kluczowe jest wsparcie gospodarstw komplementarnych, tj. takich, które prowadzą produkcję roślinną jak i zwierzęcą. "To są te gospodarstwa, które chcemy najbardziej zauważać, najbardziej wspierać" – podkreślił wicepremier.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wsparcie ryczałtowe dla młodych rolników podniesione do 200 tys. zł.

Zmianie ma ulec również wsparcie ryczałtowe dla młodych rolników, które zostanie podniesione do 200 tys. zł. Kolejnymi celami – wskazał Kowalczyk – są wzmocnienie odporności, m.in. poprzez inwestycje zapobiegające ASF, zwiększenie możliwości rozwoju rolnictwa ekologicznego, rozwój dobrostanu zwierząt oraz wsparcie infrastruktury na obszarach wiejskich.

Ekoschematy

Minister podkreślił, że wszyscy rolnicy wypełniający wniosek obszarowy, powinni mieć świadomość, z czego mogą skorzystać. Dodał, że są dwie nowości. Pierwsza to ekoschematy, o które trzeba zawnioskować. Jako przykład podał plan nawożenia z wapnowaniem za co można otrzymać dodatkowo 300 zł do hektara.

Ekoschematy stanowią 25 proc. płatności bezpośrednich – podkreślił wiceminister. Jak przekazał, plan strategiczny WPR "jest przyjazny dla polskiego rolnictwa, a jednocześnie wyczerpuje wymogi prośrodowiskowe Komisji Europejskiej".

Dobrostan zwierząt

Inna nowość to wielokrotnie większe środki związane z dobrostanem zwierząt. Istotną kwestią – zdaniem wicepremiera – jest możliwość korzystania przez rolników z działań dobrostanu zwierząt przy chowie uwięziowym bydła, co wcześniej nie było możliwe.

Jak poinformował obecny na konferencji wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik, ekoschemat dobrostanu dla zwierząt został rozszerzony o kury nioski, brojlery, indyki mięsne, konie, bydło opasowe oraz kozy. Średni roczny budżet na ten ekoschemat w latach 2023-2027 ma wynieść ok. 275 mln euro.

 

Czym jest Wspólna Polityka Rolna UE

Wspólna Polityka Rolna to zestaw przepisów przyjętych przez UE dla zapewnienia jednolitej polityki w dziedzinie rolnictwa w państwach UE. Ma ona na celu zapewniać obywatelom UE przystępną cenową, bezpieczną i wysokojakościową żywność, zagwarantować odpowiedni poziom życia rolnikom oraz chronić zasoby naturalne i środowisko. Składa się z dwóch filarów: I filar to dopłaty bezpośrednie dla rolników w formie środków osłonowych, a II filar to środki przeznaczone na rozwój obszarów wiejskich, m.in. modernizację czy ochronę środowiska. Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023-2027 to plan zatwierdzony przez Komisję Europejską pod koniec sierpnia 2022 r. 
1 marca 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023–2027. (PAP)

ra/ mmu/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

REKLAMA