REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Może wreszcie liniowy...

Janusz Fiszer
Janusz Fiszer

REKLAMA

Rozpoczęta kampania wyborcza stanowi dobry moment, aby ponownie powrócić do koncepcji dochodowego podatku liniowego dla osób fizycznych. Jest nadzieja, że może kiedyś będzie obowiązywał w Polsce.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
dr JANUSZ FISZER

partner w Kancelarii Prawnej White & Case i adiunkt UW


Na tej kolumnie wielokrotnie dawałem wyraz mojemu poparciu dla tej konstrukcji podatkowej, wychodząc z założenia, że prosty system podatkowy o niskich stawkach i braku szczególnych, niekiedy trudnych do zastosowania ulg i zwolnień - najlepiej służy zarówno podatnikom, jak i gospodarce jako całości. Tym bardziej dziś, kiedy rusza przedwyborcza prezentacja programów poszczególnych partii politycznych, temat ten jest w mojej ocenie wart ponownego poruszenia.

Jak dowodzi obserwacja sytuacji w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej, niedługo Polska pozostanie - obok Węgier i Białorusi - jednym z zaledwie trzech państw tego regionu, gdzie będzie obowiązywał progresywny podatek dochodowy od osób fizycznych. Tym samym, na tle pozostałych państw regionu, Polska coraz bardziej będzie traciła na podatkowej konkurencyjności. Zagadnienie to jest szczególnie ważne w kontekście inwestycji zagranicznych, z którymi zazwyczaj wiąże się przyjazd i praca w państwie, gdzie zlokalizowano taką inwestycję - przynajmniej przez początkowy okres - licznych grup zagranicznych menedżerów. Nie jest więc bez znaczenia, czy dochody tych osób będą opodatkowane według stawek 19, 30 i 40 proc., czy też według stawki liniowej, w granicach 15-19 proc. Najlepszym przykładem coraz powszechniejszej w regionie tendencji do wprowadzania podatku liniowego jest najnowsza decyzja Czech o przyjęciu jednolitej stawki 15-proc. już od 1 stycznia 2008 r. Tymczasem w Polsce podczas ostatniej kampanii wyborczej na jesieni 2005 roku, koncepcji podatku liniowego uczyniono ogromną, a niezasłużoną krzywdę, przedstawiając go społeczeństwu jako diaboliczny instrument ekonomicznego ucisku legendarnych najmniej zarabiających, który niczego dobrego nie przyniesie krajowi. Pomijając już oczywistą demagogię takiej prezentacji, należy stwierdzić, że jest ona z gruntu fałszywa. Wystarczy bowiem dokonać analizy tempa wzrostu PKB w państwach regionu, gdzie podatek taki już funkcjonuje - i porównać go z tempem wzrostu PKB w Polsce.

Ponadto argument o tym, że na podatku liniowym nie skorzystają najmniej zarabiający, można bardzo łatwo obalić, wprowadzając kwotę wolną od podatku na racjonalnym poziomie, zapewniającym stosowną socjalną ochronę tej grupie podatników. Podatek liniowy mógłby także ograniczyć liczbę podatników obowiązanych do składania rocznych zeznań podatkowych - jednolita stawka stosowana przez każdego płatnika wyeliminuje taką potrzebę w odniesieniu do wielu podatników, co byłoby elementem uproszczenia i potanienia administracji skarbowej.

Może tym razem demagogia i tani populizm nie zwyciężą, a podatek liniowy wreszcie zawita także do Polski?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nauczyciele i wykładowcy jako podatnicy VAT. Kiedy są zwolnieni z podatku? Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 20 maja 2024 r.

W dniu 20 maja 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne (wykładowców, nauczycieli) będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. W tej interpretacji Minister odniósł się do możliwych zwolnień podatkowych z VAT tych osób i usług przez nich świadczonych.

Ceny prądu od lipca 2024 r. Gospodarstwa domowe będą zwolnione z opłaty mocowej? Jakie to kwoty?

W dniu 22 maja 2024 r. sejmowa komisja ds. energii zarekomendowała Sejmowi przyjęcie poprawek, które do ustawy ws. osłon dla odbiorców energii zgłosił Senat. Chodzi tu w szczególności o czasowe zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej, które miałoby dodatkowo ograniczyć prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za prąd.

Kiedy podatnik ma prawo otrzymać zwrot VAT – zasady, terminy

Zgodnie z ustawą o VAT, jeżeli kwota podatku naliczonego, jest w danym okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał) wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik VAT ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Przepisy art. 87 oraz art. 146k ustawy o VAT precyzują zasady i terminy tego zwrotu VAT.

2000 zł dla pogorzelców z ul. Marywilskiej z Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, ulgi ZUS i dofinansowanie do wynagrodzeń z Urzędu Pracy

Od 23 maja 2024 r. eksperci ZUS, Urzędu Pracy m.st. Warszawy oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu będą udzielać informacji o możliwych formach pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku pożaru hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji ogólnej?

Nie każdy wie, że może złożyć wniosek do Ministra Finansów o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej. Jak to można zrobić? 

Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku? Minimalne wynagrodzenie w 2025 r. ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

REKLAMA