Jakie są konsekwencje wprowadzenia tzw. podatku Religi
REKLAMA
Opłata nałożona na zakłady ubezpieczeń określana jest w mediach jako podatek Religi. Ma ona służyć realizacji zadań publicznych związanych z ochroną zdrowia (chodzi o finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych ofiarom wypadków komunikacyjnych). Ustala się ją jako iloczyn wysokości zbioru składek brutto za dany miesiąc z tytułu umów obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz wskaźnika, o którym mowa w art. 131a ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wysokość tego wskaźnika określana jest przez ministra zdrowia corocznie, w terminie do 30 września, i ma zastosowanie w roku następnym. Nowelizacja w przepisach wprowadzających ustaliła, że w okresie od 1 października 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. wysokość tego wskaźnika wynosi 12%. W następnych latach wskaźnik ten może się zmienić.
Towarzystwa ubezpieczeniowe zapowiadają podwyższenie składek (takie jest stanowisko Polskiej Izby Ubezpieczeń organizacji samorządowej skupiającej zakłady ubezpieczeń). Wielu kierowców i przedsiębiorców, których firmy posiadają samochody, zawczasu rozważa zmianę ubezpieczyciela na tańszego. Inną możliwością jest zawarcie umowy ubezpieczenia OC już teraz, nawet jeśli dotychczasowe ubezpieczenie wygasa po wejściu w życie omawianych przepisów. Wówczas nawet po nieuchronnej podwyżce OC kierowca będzie płacił przez jakiś czas niższą składkę. W obu wypadkach warto pamiętać o wypowiedzeniu starej umowy OC najpóźniej dzień przed końcem okresu ubezpieczenia. Jeśli tego nie zrobimy, towarzystwo może odnowić dotychczasową umowę na kolejne 12 miesięcy i zażądać opłacenia składki.
Jest pewne, że przepisy nakładające na zakłady ubezpieczeń obowiązkowe opłaty od zawartych umów OC zostaną zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego. O ewentualnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie poinformujemy na naszych łamach.
- ustawa z 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych - Dz.U. Nr 133, poz. 922
Sławomir Biliński
konsultant podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat