| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jakie są konsekwencje wprowadzenia tzw. podatku Religi

Jakie są konsekwencje wprowadzenia tzw. podatku Religi

Od 1 października br. zakłady ubezpieczeń będą miały obowiązek przekazywania do centrali NFZ opłaty ryczałtowej, stanowiącej część pobranej przez nie składki obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Dla kierowców i przedsiębiorców będzie to oznaczało, niestety, wzrost ceny polis OC komunikacyjnego. Wzrost ten może sięgnąć kilkunastu procent.

Opłata nałożona na zakłady ubezpieczeń określana jest w mediach jako podatek Religi. Ma ona służyć realizacji zadań publicznych związanych z ochroną zdrowia (chodzi o finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych ofiarom wypadków komunikacyjnych). Ustala się ją jako iloczyn wysokości zbioru składek brutto za dany miesiąc z tytułu umów obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz wskaźnika, o którym mowa w art. 131a ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wysokość tego wskaźnika określana jest przez ministra zdrowia corocznie, w terminie do 30 września, i ma zastosowanie w roku następnym. Nowelizacja w przepisach wprowadzających ustaliła, że w okresie od 1 października 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. wysokość tego wskaźnika wynosi 12%. W następnych latach wskaźnik ten może się zmienić.

Towarzystwa ubezpieczeniowe zapowiadają podwyższenie składek (takie jest stanowisko Polskiej Izby Ubezpieczeń organizacji samorządowej skupiającej zakłady ubezpieczeń). Wielu kierowców i przedsiębiorców, których firmy posiadają samochody, zawczasu rozważa zmianę ubezpieczyciela na tańszego. Inną możliwością jest zawarcie umowy ubezpieczenia OC już teraz, nawet jeśli dotychczasowe ubezpieczenie wygasa po wejściu w życie omawianych przepisów. Wówczas nawet po nieuchronnej podwyżce OC kierowca będzie płacił przez jakiś czas niższą składkę. W obu wypadkach warto pamiętać o wypowiedzeniu starej umowy OC najpóźniej dzień przed końcem okresu ubezpieczenia. Jeśli tego nie zrobimy, towarzystwo może odnowić dotychczasową umowę na kolejne 12 miesięcy i zażądać opłacenia składki.

Jest pewne, że przepisy nakładające na zakłady ubezpieczeń obowiązkowe opłaty od zawartych umów OC zostaną zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego. O ewentualnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie poinformujemy na naszych łamach.

- ustawa z 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych - Dz.U. Nr 133, poz. 922

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK