REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

800 plus za styczeń 2024 r. może być wypłacone w lutym

800 plus za styczeń 2024 r. może być wypłacone w lutym
800 plus za styczeń 2024 r. może być wypłacone w lutym
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który ma na celu podwyższenie świadczenia wychowawczego (tzw. 500 plus) do kwoty 800 zł miesięcznie od 2024 roku.

Rodzina 500+

Od 2016 roku - na podstawie ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r. poz. 810) - jest realizowany program „Rodzina 500+”. W ramach tego programu rodzicom i opiekunom dzieci do 18. Roku życia jest co miesiąc wypłacane świadczenie wychowawcze, zwane potocznie „500 plus”. Świadczenie wychowawcze przysługuje co do zasady w wysokości 500 zł (netto – świadczenie to nie jest opodatkowane ani oskładkowane) miesięcznie na dziecko i jest wypłacane przez ZUS.

Autopromocja

500 zł netto miesięcznie – a czasem mniej

Jedynie w dwóch przypadkach ZUS wypłaci świadczenie w niższej wysokości niż 500 zł:
 - gdy dziecko urodzi się w trakcie miesiąca kalendarzowego, albo
 - gdy dziecko ukończy 18 lat w trakcie miesiąca kalendarzowego.

W takich przypadkach kwotę świadczenia wychowawczego za niepełny miesiąc ZUS ustali w następujący sposób:

- podzieli kwotę świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu,
- otrzymaną kwotę pomnoży przez liczbę dni kalendarzowych, za które świadczenie przysługuje,
- kwotę świadczenia zaokrągli do 10 groszy w górę.

Ważne

Jeżeli rodzice (po rozwodzie, w separacji lub rozłączeniu) sprawują na podstawie wyroku sądu opiekę naprzemienną nad dzieckiem do 18 roku życia w porównywalnych i powtarzających się okresach, to każdemu z rodziców przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości połowy kwoty za dany miesiąc.

Dla kogo świadczenie wychowawcze?

Świadczenie wychowawcze przysługuje (na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat):

- matce albo ojcu – jeżeli dziecko mieszka z rodzicem (rodzicami) i jest przez nie utrzymywane; gdy na podstawie orzeczenia sądu rodzice sprawują opiekę naprzemienną, świadczenie mogą otrzymać oboje rodzice w wysokości połowy przysługującej kwoty;
- opiekunowi faktycznemu dziecka - jeśli opiekuje się dzieckiem, utrzymuje je i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie dziecka;
- opiekunowi prawnemu dziecka,
- rodzicowi zastępczemu dziecka,
- osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka,
- dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej,
- dyrektorowi regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej,
- dyrektorowi interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego,
- dyrektorowi domu pomocy społecznej.

500 plus nie przysługuje, gdy dziecko (przed ukończeniem 18 roku życia):

- pozostaje w związku małżeńskim,
- zostało umieszczone w instytucji, która zapewnia nieodpłatne pełne utrzymanie: w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole,
- ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko,
- gdy rodzicowi lub opiekunowi przysługuje na to dziecko świadczenie za granicą o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego (nie dotyczy to świadczeń z państw członkowskich UE/EFTA lub z Wielkiej Brytanii).

800 plus od 2024 roku. Co się zmieni?

2 czerwca 2023 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Projekt ten ma na celu podwyższenie świadczenia wychowawczego od 1 stycznia 2024 r. do kwoty 800 zł miesięcznie.

Zmiana kwoty świadczenia wychowawczego nastąpi automatycznie (z urzędu – z mocy prawa) i  nie wymaga wydania decyzji ani składania wniosku (w przypadku osób, które już wcześniej złożyły stosowny wniosek i uzyskały prawo do 500 plus).

Jak pisze Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w uzasadnieniu omawianego projektu nowelizacji: „(…) osoby, które otrzymują dotychczas świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie, od 1 stycznia 2024 r. zaczną otrzymywać comiesięczne świadczenie wychowawcze w nowej, podwyższonej do kwoty 800 zł świadczenie (lub do kwoty 400 zł miesięcznie w przypadku opieki naprzemiennej, tj. sytuacji gdy każdy z rodziców ma przyznane świadczenie wychowawcze w wysokości połowy nominalnej kwoty tego świadczenia).

ZUS będzie miał obowiązek udostępnić osobie pobierającej świadczenie wychowawcze informację o nowej wysokości świadczenia wychowawczego na jej profilu informacyjnym na Platformie Informacyjno- Usługowej (PUE) ZUS. Informację taką Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł przesłać osobie pobierającej świadczenie wychowawcze na wskazany przez nią we wniosku o świadczenie wychowawcze adres poczty elektronicznej lub numer telefonu. Nieodebranie informacji nie będzie wstrzymywało wypłaty świadczenia wychowawczego.

Wypłata 800 plus za styczeń 2024 może nastąpić w lutym (razem ze świadczeniem za luty)

Świadczenie wychowawcze w kwocie 800 zł netto będzie przysługiwać od 1 stycznia 2024 r. Ale ZUS może nie zdążyć się przygotować organizacyjnie i technicznie do wypłaty 800 plus i dlatego w nowelizacji będzie zapisane, że wypłata za styczeń może (nie musi) mieć miejsce do 29 lutego 2024 r.

Jak wskazuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w uzasadnieniu omawianego projektu nowelizacji: „(…) uwzględniając skalę programu „Rodzina 500+” i bardzo dużą liczbę jego świadczeniobiorców, zachodzi konieczność wprowadzania regulacji technicznych zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw. W związku z tym proponuje się wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą, wypłata przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przysługującego świadczenia wychowawczego w nowej wysokości 800 zł miesięcznie będzie mogła nastąpić nie później niż do dnia 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od dnia 1 stycznia 2024 r.

Ministerstwo deklaruje, że ZUS dołoży wszelkich starań aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 r. dokonanej w styczniu 2024 r.

Ponadto projekt nowelizacji przewiduje, że minister właściwy do spraw rodziny, za pośrednictwem ZUS, będzie mógł przekazywać osobie otrzymującej świadczenie wychowawcze, na adres miejsca zamieszkania lub adres poczty elektronicznej, informacje związane z uprawnieniami dla rodzin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne
Ważne!

Wszystkie inne, dotychczas obowiązujące warunki przyznawania świadczenia wychowawczego, nie zostaną zmienione.
W sprawach o świadczenie wychowawcze za okres do dnia 31 grudnia 2023 r. zastosowanie znajdą przepisy dotychczasowe.

Oprac. Paweł Huczko

Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA