REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odnawialny limit

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Limit zwrotu VAT na materiały budowlane będzie dotyczył okresów pięcioletnich liczonych od daty złożenia pierwszego wniosku.

NOWE PRAWO

REKLAMA

Autopromocja

Prezydent podpisał ustawę z 19 września 2007 r. wprowadzającą definicję budownictwa społecznego i zmieniającą ustawę o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Definicja budownictwa społecznego od przyszłego roku obejmie domy i mieszkania o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej odpowiednio 300 mkw. i 150 mwk. Również z 1 stycznia 2008 r. zostanie przedłużone bezterminowo obowiązywanie ustawy regulującej zasady zwrotu części VAT na materiały budowlane. Jednocześnie nowelizacja wprowadza pięcioletnie okresy stosowania limitu zwrotu. Wprowadzenie możliwości odnawiania limitu pozwoli podatnikom ubiegać się o rekompensatę wydatków nie tylko raz w życiu przy okazji jednej inwestycji, ale wielokrotnie. Zgodnie z przyjętymi przez parlament przepisami limity kwoty zwrotu obliczone zgodnie z ustawowymi wytycznymi będą dotyczyły okresów pięcioletnich, liczonych od daty złożenia w urzędzie skarbowym pierwszego wniosku o zwrot.

- Wprowadzenie bezterminowego charakteru ustawy dotyczącej zwrotu VAT od materiałów budowlanych oraz odnawialnego limitu zwrotu VAT jest bardzo korzystną zmianą dla osób, które nabywają materiały budowlane w związku remontem lub budową dokonywaną systemem gospodarczym - ocenia Paweł Jabłonowski, ekspert podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Ekspert wyjaśnia, że przed nowelizacją ostatni wniosek o zwrot VAT od materiałów objętych stawką 22 proc. mógł być złożony maksymalnie do 30 czerwca 2008 r. Po zmianach osoby, które zdecydują się na samodzielny remont lub budowę lokalu mieszkalnego będą mogły skorzystać ze zwrotu VAT w dowolnym okresie obowiązywania danej ustawy, przy zachowaniu ustawowego limitu zwrotu.

- Dzięki tej nowelizacji niższa z ekonomicznego punktu widzenia stawka VAT będzie osiągalna w dowolnie długim czasie nie tylko dla osób, które zlecają wykonanie prac firmie, która ma prawo do stawki 7 proc. VAT na usługi, ale także dla osób nabywających materiały budowlane i samodzielnie wykonujących prace - podkreśla Paweł Jabłonowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ILE MOŻE ODZYSKAĆ PODATNIK, JEŻELI:

Nie korzystał z ulg mieszkaniowych

68,18 proc. kwoty VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych, nie więcej niż

• 12,295 proc. x (70 mkw. x cena 1 mkw.*) przy inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę

• 12,295 proc. x (30 mkw. x cena 1 mkw.*) przy inwestycji niewymagającej pozwolenia na budowę

Korzystał z ulg mieszkaniowych

55,23 proc. kwoty VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych, nie więcej niż

• 9,959 proc. x (70 mkw. x cena 1 mkw.*) przy inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę

• 9,959 proc . x (30 mkw. x cena 1 mkw.*) przy inwestycji niewymagającej pozwolenia na budowę

* cena 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ostatnio ogłoszona przez GUS, przed kwartałem złożenia wniosku o zwrot.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA