reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odnawialny limit

Odnawialny limit

Limit zwrotu VAT na materiały budowlane będzie dotyczył okresów pięcioletnich liczonych od daty złożenia pierwszego wniosku.


NOWE PRAWO

Prezydent podpisał ustawę z 19 września 2007 r. wprowadzającą definicję budownictwa społecznego i zmieniającą ustawę o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Definicja budownictwa społecznego od przyszłego roku obejmie domy i mieszkania o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej odpowiednio 300 mkw. i 150 mwk. Również z 1 stycznia 2008 r. zostanie przedłużone bezterminowo obowiązywanie ustawy regulującej zasady zwrotu części VAT na materiały budowlane. Jednocześnie nowelizacja wprowadza pięcioletnie okresy stosowania limitu zwrotu. Wprowadzenie możliwości odnawiania limitu pozwoli podatnikom ubiegać się o rekompensatę wydatków nie tylko raz w życiu przy okazji jednej inwestycji, ale wielokrotnie. Zgodnie z przyjętymi przez parlament przepisami limity kwoty zwrotu obliczone zgodnie z ustawowymi wytycznymi będą dotyczyły okresów pięcioletnich, liczonych od daty złożenia w urzędzie skarbowym pierwszego wniosku o zwrot.

- Wprowadzenie bezterminowego charakteru ustawy dotyczącej zwrotu VAT od materiałów budowlanych oraz odnawialnego limitu zwrotu VAT jest bardzo korzystną zmianą dla osób, które nabywają materiały budowlane w związku remontem lub budową dokonywaną systemem gospodarczym - ocenia Paweł Jabłonowski, ekspert podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Ekspert wyjaśnia, że przed nowelizacją ostatni wniosek o zwrot VAT od materiałów objętych stawką 22 proc. mógł być złożony maksymalnie do 30 czerwca 2008 r. Po zmianach osoby, które zdecydują się na samodzielny remont lub budowę lokalu mieszkalnego będą mogły skorzystać ze zwrotu VAT w dowolnym okresie obowiązywania danej ustawy, przy zachowaniu ustawowego limitu zwrotu.

- Dzięki tej nowelizacji niższa z ekonomicznego punktu widzenia stawka VAT będzie osiągalna w dowolnie długim czasie nie tylko dla osób, które zlecają wykonanie prac firmie, która ma prawo do stawki 7 proc. VAT na usługi, ale także dla osób nabywających materiały budowlane i samodzielnie wykonujących prace - podkreśla Paweł Jabłonowski.

ILE MOŻE ODZYSKAĆ PODATNIK, JEŻELI:

Nie korzystał z ulg mieszkaniowych

68,18 proc. kwoty VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych, nie więcej niż

• 12,295 proc. x (70 mkw. x cena 1 mkw.*) przy inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę

• 12,295 proc. x (30 mkw. x cena 1 mkw.*) przy inwestycji niewymagającej pozwolenia na budowę

Korzystał z ulg mieszkaniowych

55,23 proc. kwoty VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych, nie więcej niż

• 9,959 proc. x (70 mkw. x cena 1 mkw.*) przy inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę

• 9,959 proc . x (30 mkw. x cena 1 mkw.*) przy inwestycji niewymagającej pozwolenia na budowę

* cena 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ostatnio ogłoszona przez GUS, przed kwartałem złożenia wniosku o zwrot.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama